Sokak Fotoğrafçısının Şehir Rehberi: Amsterdam'da Gündüz Turu

Hollanda’nın başkenti pek çok farklı yönü ile ünlü ve yılda 7 milyonun üzerinde turiste ev sahipliği yapıyor. 1,500’ün üzerinde köprü, kanallar, etkileyici mimari, zengin bir sokak yaşamı, sanat ve tarihe sahip... liste uzayıp gidiyor.

Ancak, farklı insanlar tarafından büyük özgürlüklere sahip bir şehir olarak da tanınıyor. Shooter Files sitesine göre şehir en çok uyuşturucu, parti ve genel evleri ile ünlü. Sonuçları düşünmeden kafa dağıtmak isteyenler, bu şehri ziyaret eden turist sayısını arttırıyor.

Amsterdam’ı düşününce dikkate alınması gereken bir kelime daha var. O da resmedilmeye değer oluşu. Bu güzeller güzeli şehri gezerken daha iyi zaman geçirmen için sana birkaç önerimiz var.

Krediler: felipemendes

Kesintisiz Sokak Görünümleri İçin Şafak Vakti

Şehri cazip kılan unsurlardan biri demokratik ve özgür oluşu (onu tanımlamak için çok gösterişli bir yol oldu), çünkü en canlı “red light district”lerden birine sahip. Gece ve gündüz, sokaklar insan dolu, bu da şehir manzarasını fotoğraflamayı zorlaştırıyor. Light Stalking sitesine göre, sokak ve kanalları fotoğraflamak için ideal zaman şafak vakti.

Krediler: ecchymoses, nia_ffm & af-capture

Öğleden Sonraları Mimarisi

Lensini göz hizasından göklere çevir! Sokaklar genellikle kalabalık olduğu için, yeni bir bakış açısı, güzel bir alternatif olacaktır. Amsterdam, orta çağ mimarisinden, modern minimalist yapılara kadar farklı türde binaları bir araya toplayan, dünyanın en güzel şehirlerinden biri.

Krediler: zorki & nia_ffm

Çiçek Kültürü

Şehir hakkında hoşuna gidecek unsurlardan biri çiçeklerin şehir yapısında büyük bir rolü olduğu olacaktır. Çiçekçiler ve parkların yanı sıra, elinde çiçeklerle dolaşan insanlar da görmek mümkün. Kanallardaki köprüler ve vitrinler de çiçeklerle bezeli. Hortus Botanicus ve Keukenhof Bahçeleri gündüz ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde olmalı.

Krediler: riannesabrina, vikkki & am

Ed van der Elsken'in "Love on the Left Bank"ına Övgü

Ünlü Flemenk fotoğrafçı Ed van der Elsken'in klasik kitabı, Paris yaşamı ve kültürünü yansıtan en ilginç sokak fotoğrafları ve portreleri içeriyordu. Kitap, "Ann" adında bir kızın görsel hikayesini yansıtıyordu ve onun uçlarda yaşayan kadın ve erkeklerle olan iletişimini. Amsterdam’ın zengin dokusu ve sanatsever toplulukları, sokak fotoğrafçılığı serisi için ideal zemini oluşturuyor. Elksen’den ilham al ve dikkatini çeken insanların siyah ve beyaz fotoğraflarını çek – hatta daha iyisi, onlardan biri ol.

Krediler: thefuturist, mephisto19, anna-lomo & imonkie

2018-03-02 #lokasyonlar

Introducing the Lomography Atoll Ultra-Wide 2.8/17 Art Lens. Embrace a whole new perspective with this compact prime lens designed for full-frame mirrorless Canon RF, Nikon Z, Sony E cameras and rangefinder coupled for M mount analogue and digital cameras. Head over to our Kickstarter Campaign now and enjoy a saving of up to USD 150 on the Lomography Atoll Ultra-Wide Art Lens and get it at the unrivaled starting price of USD 399. But act fast, this deal will last less than 24 hours!

Daha İlginç Makaleler

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!