Amelia Earhart'ın Leica Fotoğraf Makinesi

Pilot Amelia Earhart ve denizci Frederick Noonan’ın kayboluşlarının üzerinden neredeyse 81 yıl geçti. Dünyanın etrafında bir uçuş gerçekleştirmeyi denerken, Howland Adası yakınlarında kayboldukları raporlandığında Lockheed model bir uçak içindelerdi. Kendilerinden bir daha haber alınamadı, ancak ünlü pilota ailt olduğu düşünülen bir eşya, bugünlerde sosyal medyada ses yaratıyor.

© Ian Macdonald - eBay

Amelia Earhart'a ait olduğu söylenilen bir Leica fotoğraf makinesinin eBay üzerinden satışa çıkartıldığı haberi, fotoğrafçılık gruplarında yayılıyor. Tabii ki tarihi değeri ve satış fiyatı nedeniyle. Fotoğrafçılık tutkunu Ian Macdonald bu ilanın arkasında ve makinenin, kendini bildi bileli ailesinde olduğunu söylüyor. Ayrıca bu makinenin Earhart’ın kendisi tarafından, dedesi Wullie’ye hediye edildiğini söylüyor.

© Ian Macdonald - eBay

Ian’ın dedesi Wullie, New York’ta bir temizlik firması için çalışıyordu ve Earhart’ın evindeki kirli çamaşırları toplamakla görevliydi. Bir seferinde, Ian’ın dedesi makine hakkında bir yorumda bulundu ve Earhart’ta kısa bir süre sonra makineyi ona hediye etti. Hatta, ünlü pilotun el yazısına çok benzeyen bir imzayı da taşıyan not kartı, makine ile birlikte geliyor.

Bu ilan tabii ki online bir tartışmaya yol açtı, çünkü Macdonald makinenin kime ait olduğunu kanıtlayacak bir belgeye sahip olmadığını açıkça söylüyor. Bunun Earhart'a ait olduğunu kanıtlamak zaman alacak. Makine, şu an GBP 50,000’ye satışta.


Bu makaledeki bilgiler eBay, Leica Rumors ve PetaPixel sitelerinden alınmıştır.

cheeo tarafından, 2018-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler