Onları İkonik Yapan Neydi - MAGNUM Fotoğrafçıları ve Kontakt Baskıları

Magnum Contact Sheets, tarihimizin en ikonik fotoğraflarının perde arkasını gösteren bir kitap. Thames and Hudson tarafından Ekim 2017’de basılan Magnum Contact Sheets, bu prestijli organizasyonun düzenleme odasına bir bakış sunuyor.

© MAGNUM Photos

Günümüzdeki fotoğrafçıların hepsi kontakt baskının ne olduğunu ya da ne için kullanıldığını bilmiyor. Bilinmezliğe düşen unsurlardan biri ama öyle olmamalı. Bu kitap, kontakt baskıların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu pek çok fotoğrafçının çektiği kareleri tek tek incelemek için kullandığı yöntem – her açı, ışıktaki değişim ve aksiyon, fotoğrafçı ve editörü tarafından böylece inceleniyor.

© MAGNUM Photos, Thames and Hudson aracılığıyla

Kontakt baskının, basıma girdiğini görmek çok güzel. Bu bize, öne çıkan fotoğrafçıların işlerini nasıl düzenleyip, daha iyi hale getirmek için uğraştıklarını gösteriyor. Ne kadar güzel ve detaylı bir metod – editörün ve fotoğrafçının yorumlarını okumak, notlarını ve çizimlerini görmek.

© MAGNUM Photos

Lomograficiler olarak tercih edilmeyen karelerin güzelliğinden etkilenmemek elimizde değil. Sonuçta biz kusurları kabul eden bir topluluğuz. Fotoğrafları çöpe atmaya kıyamasak da, iyinin de iyisi bazen kendini gösteriyor.

MAGNUM Contact Sheets
Yayınlayan Thames and Hudson
Format: Yumuşak Kapak
Sayfa Sayısı: 524
Çizimler: 446 illüstrasyon
Katkıda Bulunanlar: Kristen Lubben


Bu makalede kullanılan tüm bilgiler Feature Shoot, MAGNUM Photos ve Thames and Hudson üzerinden alınmıştır.

cheeo tarafından, 2018-05-13 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler