Diana — Kısaca Hikayesi

Birkaç fotoğraf makinesi bir pop kültürü fenomeni olarak anılır, daha azı bir pop kültürü simgesi olarak adlandırılabilir. Diana, tacı tüm zamanların en popüler filmli fotoğraf makinelerinden biri olarak eline alıyor. Birçok fotoğrafçı, 120 filmde güzel lo-fi yani düşük kaliteli görüntüler üretmek için bu mütevazı fotoğraf makinesini kullandı.

Krediler: patorayado, annelie & dbyremus15

Analog Devrimi

60'lı yıllarda Diana, Hong Kong'daki Kowloon Körfezi'nde küçük bir fabrikada üretilen ilginç bir fotoğraf makinesiydi. En ilgi çekici özelliklerinden biri basit yapısıydı. Diana, kolay kullanılan, hafif malzemelere sahip, kutu şeklinde bir fotoğraf makinesiydi.

Krediler: akula, yokekei & enial

Basit yapısına rağmen, insanlar büyüsüne aşık oldular. Menisküs lens, empresyonist tablolarla karşılaştırılabilecek lo-fi görüntüler üretiyordu. Odak yumuşaktı ve fotoğraflar rüya gibi görünüyordu. İnsanlar Diana fotoğraf makinesinin bu eşsiz kalitesini fark ettiler ve kısa sürede bu basit fotoğraf makinesini satın almaya başladılar.

Oyuncak bir Kameradan Fotoğraf Aracına

Krediler: pretty_in_mad, slothers & sylviafree_0523

Birçok sanatçı ve fotoğrafçı, Diana'yı farklı teknikleri denemek için bir fotoğraf aracı olarak kullandı. Bir fotoğraf makinesinin özelliklerine tamamen bağımlı olmadan yaratıcılığı beslemenin bir yolu oldu. Diana'nın kusurlarını kucakladılar ve eşsiz estetiğinden fotoğrafik bir tarz çizdiler.

Gelişmiş Diana

Diana'nın bir çok yüzü oldu. Farklı isimler, çıkartmalar, aksesuarlar, paketlemeler ve hatta renkler. En büyük ve ünlü Diana koleksiyonlarından biri, ABD'de yaşayan bir fotoğrafçı olan Allan Detrich'e ait. Yaklaşık 200 Diana’nın Detrich’in koleksiyonunda olduğu söyleniyor.

Krediler: mallorynox, fish300 & fruchtzwerg_hh

Lomography, Diana'nın ne olduğunu ve ne olabileceğini gördü. Daha iyi kalite ve malzeme ile geliştirilip üretilebileceğini bilerek, mütevazı kutu kamera yeniden tasarlandı ve yeni bir isim verildi - Diana +.

Diana F+

Diana +, her yeni stillerinde ve renklerinde orijinaline övgüde bulunur. Her değişik yeni tasarımla, farklı insanlara hitap etti Diana.

Halen orijinal 120mm filmin yetenek ve tarzına sahip, ama şimdi daha modern. Lomography, sadece orijinal Diana'nın görünümünü değil, aynı zamanda hissini ve işlevselliğini de geliştirdi. Fotoğrafçılar Diana Mini ile 35mm, Diana Baby ile 110 mm ve Diana Instant ile Fujifilm Instax Mini Film gibi farklı film formatlarında rüya gibi görüntülerin keyfini çıkarabilir.

Diana+ variations

Lomography ayrıca Diana+ deneyimini yeni zirvelere taşımak için bir sürü inanılmaz aksesuar icat etti. Splitzer, Diana Flash, Fisheye Lens, Diana + Premium Cam Lens, 110 mm Soft Telefoto Lens ve Süper Wide-Angle Lens gibi aksesuarlar, Diana+ ile fotoğraf çekmek olunca konu hiçbir eğlence sıkıntısı olmadığından emin oldu. Fotoğrafçılar gönüllerinin isteğine göre fotoğraf çekebilir oldular.

Yine de Lomography, Diana + deneyimini geliştirmek için daha fazla yol olduğunu biliyordu. Yaratıcılık sınır tanımaz - özellikle de analog dünyada. Bu yüzden Lomography, yeni Diana Instant Square ile kare film fotoğrafçılığına ikonik Diana estetiğini getiriyor.

Yeni Diana Instant Square, orijinal Diana kameranın tüm renklerini, yumuşak vinyeti ve muhteşem analog efektlerini çıkartıyor. Tamamen manuel, böylece sana yaratıcılık özgürlüğü veriyor- sanatsal sonuçlar elde etmek için farklı odaklama ve diyafram ayarları ile oynamak sadece mümkün değil, tamamen teşvik edilir! İkonik mavi ve siyah Diana tasarımına saygı duyan bir retro arka ile birleştirin ve kendinize bir Instant fotoğraf tutucu yaptınız.

Mütevazi başlangıçlardan yeni dönüm noktalarını kovalamaya kadar, Diana'nın tarihini takip etmek çok eğlenceli. Bu yüzden basit kutu kamerayı bildiğinizi sanmayın! Bu bütün yaygaranın ne hakkında olduğunu öğrenmek için ona ve yeni ve geliştirilmiş sürümlerine bir göz atın.


Bu makalede kullanılan tüm bilgiler Christopher James Studio, SCMP, Wikipedia) ve Diana Manifeste sitelerinden alınmıştır.

cheeo tarafından, 2018-06-21 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
Aleyna Doğan tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler

 • Renk İncelemesi: Bir Tutam Bordo

  2018-03-16
  Renk İncelemesi: Bir Tutam Bordo

  Renkler hayatın her kesiminde farklıdır. Renk "Scarlet" sadece turuncu-kırmızı melez renk tonu değildir; bu tutkulu, gelişigüzel bir rengi temsil eder. Lomography olarak, bulunan her karmaşık rengin anlamını ve çoğumuz için ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyoruz.

 • Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  2017-10-17 #haberler #videolar
  Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  2007 senesinde Lomography Diana F+ sunduğunda, çok kısa zamanda gönüllerde taht kurdu. Bir sene sonra the Diana World Tour gerçekleşti ve şu ana kadarki oyuncak fotoğraf makinesi için en büyük parti buydu. Birkaç sene önceye dönelim ve the Diana World Tour'un güzel zamanları için kadeh tokuşturalım!

 • Lomography'ye 1999 Yılında Yön Veren Fotoğraflar

  2017-09-11 #kültür
  Lomography'ye 1999 Yılında Yön Veren Fotoğraflar

  Milenyuma bir yıl kalmıştı ve her şey "sanal" bir hal almış gibi görünüyordu... ama Lomography hala analog dünyaya sahip çıkıyordu ve çoklu lensli yepyeni bir fotoğraf makinesi üretti!

 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Lomo'Instant Square: Marta Bevacqua'nın Gözünden Svalbard Takımadaları

  2018-03-22 #donanım #insanlar
  Lomo'Instant Square: Marta Bevacqua'nın Gözünden Svalbard Takımadaları

  Fotoğrafçı Marta Bevacqua'a Svalbard takımadalarına yaptığı yolculuk sırasında bir Lomo'Instant Square fotoğraf makinesi ödünç verdik. Bizi hep görmek istediği takımadalara götürüyor ve bu benzersiz deneyimi bizimle paylaşıyor...

 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • Kendi LomoWalk'unu Planla!

  2018-02-12
  Kendi LomoWalk'unu Planla!

  Tüm film fotoğrafçılığı tutkunu dostlarını, analog aktivitelerle dolu bir gün için bir araya getir. Lomography'nin 25 Yılını organize edeceğin bir LomoWalk ile kutla ve özel bir Lomography fotoğraf makinesi ile online dükkanda kullanacağın hediye çekleri kazanma şansını elde et!

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  2017-10-19 #kültür
  Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

 • Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  2017-10-16
  Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

 • Sakuramiyao'dan Film Çorbası

  nural tarafından, 2018-08-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Sakuramiyao'dan Film Çorbası

  Topluluk üyelerimizden Eda Öztürk, nam-ı diğer sakuramiyao yakın zamanda yaptığı film çorbası deneyi ile karşımızda! Sen de çayın etkilerini fotoğraflarında görmek istiyorsan, bu tüyoyu denemeni öneririz!

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Dünyanın Etrafında Analog: Amasya, Turkey

  Eda Öztürk tarafından, 2018-07-31 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Dünyanın Etrafında Analog: Amasya, Turkey

  "Dünyanın Etrafında Analog" Lomography topluluk üyelerinin belirttiği gibi, dünya genelinde en şaşırtıcı seyahat noktaları için küçük bir kılavuz. Bugün, Lomografici sakuramiyao LomoChrome Purple sihriyle boyanmış bir Amasya'ya götürüyor bizi.

  1
 • LomoAmigo Capucine Fachot ve Lomo'Instant Square Deneyimi

  nural tarafından, 2018-07-31 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Capucine Fachot ve Lomo'Instant Square Deneyimi

  Daha önce Daguerreotype Acromat Lens’i test eden Capucine Fachot, bu sefer de bizim için Lomo’Instant Square’i denedi. İşte bu makine hakkındaki yorumları ve çetkiği fotoğraflar.

 • İlk İzlenimler: Troy Memis ve Diana Instant Square

  sarahlindsayk tarafından, 2018-07-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  İlk İzlenimler: Troy Memis ve Diana Instant Square

  LomoAmigo Troy Memis, Diana Instant Square'i test etmek için New York City'de bizimleydi.