Diana — Kısaca Hikayesi

Birkaç fotoğraf makinesi bir pop kültürü fenomeni olarak anılır, daha azı bir pop kültürü simgesi olarak adlandırılabilir. Diana, tacı tüm zamanların en popüler filmli fotoğraf makinelerinden biri olarak eline alıyor. Birçok fotoğrafçı, 120 filmde güzel lo-fi yani düşük kaliteli görüntüler üretmek için bu mütevazı fotoğraf makinesini kullandı.

Krediler: patorayado, annelie & dbyremus15

Analog Devrimi

60'lı yıllarda Diana, Hong Kong'daki Kowloon Körfezi'nde küçük bir fabrikada üretilen ilginç bir fotoğraf makinesiydi. En ilgi çekici özelliklerinden biri basit yapısıydı. Diana, kolay kullanılan, hafif malzemelere sahip, kutu şeklinde bir fotoğraf makinesiydi.

Krediler: akula, yokekei & enial

Basit yapısına rağmen, insanlar büyüsüne aşık oldular. Menisküs lens, empresyonist tablolarla karşılaştırılabilecek lo-fi görüntüler üretiyordu. Odak yumuşaktı ve fotoğraflar rüya gibi görünüyordu. İnsanlar Diana fotoğraf makinesinin bu eşsiz kalitesini fark ettiler ve kısa sürede bu basit fotoğraf makinesini satın almaya başladılar.

Oyuncak bir Kameradan Fotoğraf Aracına

Krediler: pretty_in_mad, slothers & sylviafree_0523

Birçok sanatçı ve fotoğrafçı, Diana'yı farklı teknikleri denemek için bir fotoğraf aracı olarak kullandı. Bir fotoğraf makinesinin özelliklerine tamamen bağımlı olmadan yaratıcılığı beslemenin bir yolu oldu. Diana'nın kusurlarını kucakladılar ve eşsiz estetiğinden fotoğrafik bir tarz çizdiler.

Gelişmiş Diana

Diana'nın bir çok yüzü oldu. Farklı isimler, çıkartmalar, aksesuarlar, paketlemeler ve hatta renkler. En büyük ve ünlü Diana koleksiyonlarından biri, ABD'de yaşayan bir fotoğrafçı olan Allan Detrich'e ait. Yaklaşık 200 Diana’nın Detrich’in koleksiyonunda olduğu söyleniyor.

Krediler: mallorynox, fish300 & fruchtzwerg_hh

Lomography, Diana'nın ne olduğunu ve ne olabileceğini gördü. Daha iyi kalite ve malzeme ile geliştirilip üretilebileceğini bilerek, mütevazı kutu kamera yeniden tasarlandı ve yeni bir isim verildi - Diana +.

Diana F+

Diana +, her yeni stillerinde ve renklerinde orijinaline övgüde bulunur. Her değişik yeni tasarımla, farklı insanlara hitap etti Diana.

Halen orijinal 120mm filmin yetenek ve tarzına sahip, ama şimdi daha modern. Lomography, sadece orijinal Diana'nın görünümünü değil, aynı zamanda hissini ve işlevselliğini de geliştirdi. Fotoğrafçılar Diana Mini ile 35mm, Diana Baby ile 110 mm ve Diana Instant ile Fujifilm Instax Mini Film gibi farklı film formatlarında rüya gibi görüntülerin keyfini çıkarabilir.

Diana+ variations

Lomography ayrıca Diana+ deneyimini yeni zirvelere taşımak için bir sürü inanılmaz aksesuar icat etti. Splitzer, Diana Flash, Fisheye Lens, Diana + Premium Cam Lens, 110 mm Soft Telefoto Lens ve Süper Wide-Angle Lens gibi aksesuarlar, Diana+ ile fotoğraf çekmek olunca konu hiçbir eğlence sıkıntısı olmadığından emin oldu. Fotoğrafçılar gönüllerinin isteğine göre fotoğraf çekebilir oldular.

Yine de Lomography, Diana + deneyimini geliştirmek için daha fazla yol olduğunu biliyordu. Yaratıcılık sınır tanımaz - özellikle de analog dünyada. Bu yüzden Lomography, yeni Diana Instant Square ile kare film fotoğrafçılığına ikonik Diana estetiğini getiriyor.

Yeni Diana Instant Square, orijinal Diana kameranın tüm renklerini, yumuşak vinyeti ve muhteşem analog efektlerini çıkartıyor. Tamamen manuel, böylece sana yaratıcılık özgürlüğü veriyor- sanatsal sonuçlar elde etmek için farklı odaklama ve diyafram ayarları ile oynamak sadece mümkün değil, tamamen teşvik edilir! İkonik mavi ve siyah Diana tasarımına saygı duyan bir retro arka ile birleştirin ve kendinize bir Instant fotoğraf tutucu yaptınız.

Mütevazi başlangıçlardan yeni dönüm noktalarını kovalamaya kadar, Diana'nın tarihini takip etmek çok eğlenceli. Bu yüzden basit kutu kamerayı bildiğinizi sanmayın! Bu bütün yaygaranın ne hakkında olduğunu öğrenmek için ona ve yeni ve geliştirilmiş sürümlerine bir göz atın.


Bu makalede kullanılan tüm bilgiler Christopher James Studio, SCMP, Wikipedia) ve Diana Manifeste sitelerinden alınmıştır.

cheeo tarafından, 2018-06-21 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
Aleyna Doğan tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler

 • Renk İncelemesi: Bir Tutam Bordo

  2018-03-16
  Renk İncelemesi: Bir Tutam Bordo

  Renkler hayatın her kesiminde farklıdır. Renk "Scarlet" sadece turuncu-kırmızı melez renk tonu değildir; bu tutkulu, gelişigüzel bir rengi temsil eder. Lomography olarak, bulunan her karmaşık rengin anlamını ve çoğumuz için ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyoruz.

 • Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  2017-10-17 #haberler #videolar
  Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  2007 senesinde Lomography Diana F+ sunduğunda, çok kısa zamanda gönüllerde taht kurdu. Bir sene sonra the Diana World Tour gerçekleşti ve şu ana kadarki oyuncak fotoğraf makinesi için en büyük parti buydu. Birkaç sene önceye dönelim ve the Diana World Tour'un güzel zamanları için kadeh tokuşturalım!

 • Lomo'Instant Square: Marta Bevacqua'nın Gözünden Svalbard Takımadaları

  2018-03-22 #donanım #insanlar
  Lomo'Instant Square: Marta Bevacqua'nın Gözünden Svalbard Takımadaları

  Fotoğrafçı Marta Bevacqua'a Svalbard takımadalarına yaptığı yolculuk sırasında bir Lomo'Instant Square fotoğraf makinesi ödünç verdik. Bizi hep görmek istediği takımadalara götürüyor ve bu benzersiz deneyimi bizimle paylaşıyor...

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • Kendi LomoWalk'unu Planla!

  2018-02-12
  Kendi LomoWalk'unu Planla!

  Tüm film fotoğrafçılığı tutkunu dostlarını, analog aktivitelerle dolu bir gün için bir araya getir. Lomography'nin 25 Yılını organize edeceğin bir LomoWalk ile kutla ve özel bir Lomography fotoğraf makinesi ile online dükkanda kullanacağın hediye çekleri kazanma şansını elde et!

 • Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  2017-10-19 #kültür
  Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  2017-10-16
  Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

 • Karelerinle Işığı Yakalamak

  2018-09-11 #donanım
  Karelerinle Işığı Yakalamak

  Diana F+ ile yeni tanışanlar toplanın! Fotoğraflarında parıltılı ışıklar elde etmene yardımcı olacak bu tüyomuzu kaçırma.

 • Lomograficinin 7 Etkin Özelliği

  2018-09-11 #kültür
  Lomograficinin 7 Etkin Özelliği

  Lomography'nin ne olduğunu biliyorsun – klasik fotoğrafçılık düzenlerine karşı bir antitez, peki ya Lomografici olmak için neler gerektiğini biliyor musun?

 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Orta Format Film Üretimine Ait, Kodak'tan Ender Video

  plasticpopsicle tarafından, 2018-09-11 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Orta Format Film Üretimine Ait, Kodak'tan Ender Video

  O çok sevdiğimiz filmlerin nasıl üretildiğini hiç merak ettin mi? Kodak, 1958 yapımı bir belgesel ile, orta format filmin seri üretimini göstererek bu soruyu cevaplıyor!

 • Bizi Etkileyen Beş Siyah&Beyaz Kare Fotoğraf

  2018-09-11
  Bizi Etkileyen Beş Siyah&Beyaz Kare Fotoğraf

  Siyah ve beyaz fotoğraflar için ilhama mı ihtiyacın var? Sana fikir vermesi için seçtiğimiz fotoğraflara göz at!

 • Pazartesi Halet-i Ruhiyesi: Yazın Son Altın Saatleri

  2018-09-10 #kültür
  Pazartesi Halet-i Ruhiyesi: Yazın Son Altın Saatleri

  Bu haftanın Pazartesi Halet-i Ruhiyesi için yazın sıcacık günlerini anımsatacak fotoğrafları bir araya getirdik, 2018 yazına dönüp bir bakış atmak için. Sen de kendi fotoğraflarına dönüp bakabilirsin!