İlk İzlenimler: Matthew Alexander ve Diana Instant Square

Matthew Alexander elinden her iş gelen bir fotoğrafçı. Canlı konserler, portre, manzara ve sokak fotoğrafları işleri arasında. Fotoğrafçılıkla şans eseri tanıştı ve aşık oldu. Yeni Diana Instant Square’i test eden Matt bizimle ilk izlenimlerini paylaştı.

Fotoğraf: Charlotte Rea

Dergimize hoş geldin Matt, bize biraz kendinden bahseder misin?

Ben Matthew Alexander, şu Hudson Valley’de yaşıyorum ama Atlanta, Georgia’ya taşınacağım – Gündüzleri dijital pazarlama ile uğraşıyorum, kalan tüm zamanımda ise fotoğrafçılıkla!

Kim ya da ne seni fotoğrafçılıkla tanıştırdı?

Komik bir hikaye aslında – Fotoğrafçılığa karşı hiç ilgim yoktu ama bir müzik grubundaydım ve sürekli fotoğrafçı kiralardık. 2017 yılında, arkadaşlarımdan birinin grubu (Never I – Charlotte’den süper bir grup, kesinlikle dinleyin!) 10 günlük bir turneye çıkıyordu, ben de işimden yeni ayrılmış, bir macera peşindeydim. Bana eski bir Nikon D50 ödünç verdiler, ben de YouTube’dan makine kullanımı ve fotoğrafçılığın temelleri üzerine bir şeyler izlemeye başladım. Charlotte’ten ayrıldıktan sonra, cebimdeki kalan paramı makine ekipmanlarına harcayıp, dijital pazarlama işimi de büyütmek için kendime fotoğrafçı demeye başladım.

Konserler gibi düşük ışık koşullarında çekimler yapıyorsun, bu tür ortamlarda çekim yapmakla ilgili deneyimin nedir?

Düşük ışık koşullarında çekim yapmak inanılmaz sinir bozucu, ama tek bir kare bile yakalayınca, tüm uğraşına değiyor insanın. Çok fazla konser fotoğrafı çekiyorum, genelde her etkinlikte 2000-3000 fotoğraf çekiyorum, aralarından belki 10 tanesini beğeniyorum. Çok zor bir iş ve portre ya da düğün fotoğraflarıyla karşılaştırınca çok az para ödüyor. Ama müzik ve arkasında yatan kültürü seviyorum, o yüzden gittiğim her yerde konserleri takip ediyorum! 10 kişi, 1000 kişi, hiç fark etmez.

Seni filme çeken ne oldu?

İlk başta film ile başlamamın bir sebebi, Syracuse’de bunu kimsenin yapmıyor oluşuydu. Fotoğrafçılığa başladığımda, bunu yapan çok fazla insan yoktu ve yeri doldurulamaz bir anı yakalamak çok sihirliydi. Film ile çekim yapmak hataya daha çok açık bir süreç, ama bu yeteneksizlikten dolayı gibi algılanmıyor. Hatalar filmdeyken çok daha etkileyici görünüyor, dijitalde öyle değil. Kusurlar çok çekici sanırım, bazı hatalar fotoğrafın mükemmel görünmesine olanak sunuyor.

Daha önce şipşak fotoğrafçılıkla uğraştın mı? Deneyimin nasıl oldu? Şipşak film ile çekim yapmanın hangi yönlerini seviyorsun ?

Aslında bir Lomo’Instant fotoğraf makinem var ve pek çok çekimde bunu kullanıyorum. Basın için çalışmıyorsam, konseri normal olarak çekip, sonra da beni hatırlamaları için şipşak fotoğraflardan birini grup üyelerine veriyorum, bir nevi kartvizitim haline geldi bu.

Diana Instant Square ile çekim yapmak nasıldı? Makinenin hangi özelliklerini sevdin?

Diana Instant Camera’yı çok sevdim, fotoğraflar çok şaşırtıcı bir şekilde pürüzsüz ama yine de Lomo topluluğuna özgü rüyamsı estetiği yansıtır bir şekilde çıktılar.

Fotoğraf: Charlotte Rea

Bu makine ile olan deneyimine dayanarak, onu nasıl projelerde kullanacağını düşünüyorsun? Diana Instant Square ile bir yere gitsen, burası neresi olurdu?

Sanırım Lomo’Instant fotoğraf makinemi onunla değiştirirdim, çünkü daha derin ve hatırda kalır fotoğraflar yaratıyor. Konser dışı herhangi bir mekanda kullanabilirdim. Ama sanırım yaz sonunda Yukon’a gitmek istiyorum, Calvin ve Hobbes’un Yukon-Ho’sunu okuduğumdan beri hayalim (Yukon ile hiçbir alakası olmasa bile). Birkaç düzine 35mm film, biraz şipşak film ve bir terabyte kadar hafıza kartı, sonra dağlara çıkıp dünyadan kopacağım birkaç günlüğüne de olsa.

Diana Instant Square’i anlatacak bir şarkı seçsen, bu ne olurdu?

Ah, dostum. Bununla alakası olmayan çok fazla müzik dinliyorum ama sanırım Dance Gavin Dance’den “The Jiggler” diyeceğim, çünkü bu çok komik bir şarkı, biraz da olsa makinelerle ilgili ve Dance Gavin Dance’e bayılıyorum.

Diana Instant Square kullanacak olanlara ne önerirsin?

Yeni kullanıcılar en azından bir paket film harcamaya ve indirimde bulduklarında film depolamaya hazırlıklı olsunlar. Makineye alışana kadar ilk fotoğraflar biraz garip çıkabilir, alıştıktan sonra da eğlenceli hatalar yapmaya devam edeceksin!

Fotoğraf: Charlotte Rea

Matt'in diğer işleri için instagram hesabı ve websitesine uğrayabilirsin.

sarahlindsayk tarafından, 2018-07-10 tarihinde ve #donanım #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Karanlık Oda Nasıl Kurulur

  nural tarafından, 2019-08-23 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Karanlık Oda Nasıl Kurulur

  Bir karanlık oda kurmak için nelere ihtiyacın olduğunu mu merak ediyorsun? İşte detaylar!

 • Caffenol Film Banyosu

  nural tarafından, 2019-08-19 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Caffenol Film Banyosu

  Kahve, C vitamini ve çamaşır sodası ile film yıkamak ister misin? Cevabın "Evet!" ise, aşağıdaki video tam sana göre!

 • Negatif Film Tarama

  nural tarafından, 2019-06-22 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Daha önce film banyosu videosunu paylaştığımız nural_idr, bu sefer de negatif filmlerin nasıl tarandığından bahsediyor!

 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Evde Redscale Film Yapımı

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Evde Redscale Film Yapımı

  Kırmızı tonlarında fotoğraflar elde etmenin birkaç yöntemi var, bu tonlarda fotoğraflar veren bir film satın almak ya da kendin yapmak!

 • Film Çorbası Deneyi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Çorbası Deneyi

  Çılgın renkler elde ettiğin film çorbası deneylerinin teknik olarak nasıl yapıldığını merak ediyor musun? Lomografici nural_idr bize 3 farklı film çorbasından bahsediyor!

 • Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  Lomography Sanat Lenslerini daha önce bir makale ile incelemiştim, şimdi sıra videoda!

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  nural tarafından, 2019-06-12 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  "Aşık olduğunuz işi yaptığınızda iş bir yüke değil de kendinizi geliştirebilmeniz için bir fırsata dönüşüyor." diyen oyuncu Damla Sönmez yakın zamanda Lomography La Sardina ile çekimler yaptı. Damla'nın çektiği fotoğrafları ve onunla yaptığımız röportajı merak ediyorsan, okumaya devam et!

 • LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  nural tarafından, 2019-05-05 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  Pek çok analogseverin tanıdığı Damla, nam-ı diğer Hakikimameshiba, bu sefer de bizim sevgili panoramik fotoğraf makinemiz olan Sprocket Rocket'ı denedi. İste yorumları!

 • Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  nural tarafından, 2019-04-26 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  Daha önce Lomo'Instant ile çektiği muhteşem çoklu pozlamaları paylaştığımız Can Tanrıseven, bu sefer de, tam Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü öncesinde Diana Instant Square'in Pinhole özelliliğini test etti. İşte yorumları!

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  212 Photography Festival dahilinde çok keyifli bir Lomography atölyesi seni bekliyor!

 • Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  Lomography de nedir, merak ediyor musun? O zaman 212 Photography Festival dahilinde yapacağımız bu atölye tam sana göre!

 • 212 Photography Festival Başlıyor

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 212 Photography Festival başlıyor. Sergiler ve atölyelerin yanı sıra, ödüllü bir fotoğraf yarışması da seni bekliyor!