Neden Fotoğraf Çekmeye Devam Etmelisin

Konu gelecekse, olacaklara hazırlanmanın hiçbir yolu yoktur. Olaylar çok hızlı ilerler ve biz genelde gerisinde kalırız. Buna fotoğrafçılık da dahil. Fotoğraf çekmenin sahildeki kum kadar yaygın olabileceğini kim bilebilirdi?

Krediler: emtro

Bu örnekle beraber, her gün milyonlarca fotoğraf çekiliyor ve bu kum yığını gittikçe büyümeye devam ediyor. Bir fotoğrafçı olarak, dışarıda zaten fotoğrafı çekilmemiş bir şey kalmamışken kendine “Neden fotoğraf çekmeliyim?” diye soruyor olabilirsin. Basit cevap, henüz dünyaya o fotoğrafı senin bakış açından göstermedin.

Krediler: vtayeh, mudride, shoot_the_piano_player, janidays & neja

Fotoraf çekmeye devam etmelisin, çünkü sadece sen bir manzaraya kendi yorumunu katabilirsin. Her fotoğrafçı, deklanşöre kendi özel sebepleri nedeniyle basar, sen de öyle yapmalısın. Benzerliklerden korkma, bunlar olacaktır. Önemli olan, bir yaratıcı olarak senin kendi görevini yapmış ve bir anı yaratmış olman. Çektiğin fotoğraflar senindir ve gelecek olan eleştirilere rağmen, bunun tercih ettiğin hobi/kariyerin bir parçası olduğunu unutma.

Kendini, kendi yönteminle ifade et ve benzer bir fotoğraf olma riski olsa bile, sevdiğin kişilerin fotoğraflarını yine de çek. Kimin umurunda? Bu senin arkadaşın/sevgilin ve hislerini, analog bir fotoğraf ile göstermek senin tercihin. Bir parçası olduğun hikayeleri fotoğraflayarak yaşama kendi perspektifini kat.

Krediler: hodachrome & gotoarizona

O fotoğrafı çekmelisin çünkü sonra pişman olabilirsin. Hiçbir şey pişmanlık kadar rahatsız edici değildir, o yüzden neden o fotoğrafı çekmeyesin? Seni ne durduruyor? Fırsatlara ender rastlanılır, harika fotoğrafçılara da. Eğer Cartier-Bresson belirleyici anının varlığını yok saysaydı, bu başka birinin sloganı olabilirdi. İçgüdülerine güven ve harekete geç!

Hiç kimse tereddüt ederek daha iyiye gidemez. Kendini bir fotoğrafı çekmekten alıkoymak, cebinde taşlarla denize girmek gibidir; seni dibe batırır. Deklanşöre basarak daha iyiye gittiğin bu yolda, bir adım daha atıyorsun. Çektiğin her kare, kemerindeki bir başka çentik gibi.

İşte bunlar elini deklanşörden çekmemen ve sonraki kare için hazır olman için bazı nedenler. Eminiz ki bunun gibi milyonlarca daha neden var, belki sen de kendi nedenlerini bizimle paylaşabilirsin. Hadi kendini yorum kısmında göster!

morlice tarafından, 2018-10-03 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Lomo'Instant Square — Sen Ne Yaratacaksın?

  genevievedoyle931 tarafından, 2018-01-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Square — Sen Ne Yaratacaksın?

  Büyük Heyecanla Beklenen İkili Format Şipşak Fotoğraf Makinesi Çok Yakında Burada! Dünya çapınca son çekilen fotoğraflara göz at ve hemen Lomography Online Dükkan'a uğrayıp detaylara bak. Ne bekliyorsun? Sen de bu dünyaya giriş yap.

 • Kendi Yaratıcı Sürecini Bulmak

  2018-04-06 #kültür
  Kendi Yaratıcı Sürecini Bulmak

  Her şey, sen ve çektiğin fotoğraflarla alakalı olsun. Sonuçta bu senin sürecin.

 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  2017-10-19 #kültür
  Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

 • Topluluk LomoAmigo'su Mahir Can ve Lomo'Instant Automat Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-12-31 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Topluluk LomoAmigo'su Mahir Can ve Lomo'Instant Automat Fotoğrafları

  Halen Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitimine devam eden Mahir, 2017 yaz aylarında yaptığı Fas gezisini Lomo'Instant Automat ile fotoğrafladı ve bu fotoğraflardan oluşan bir seri Bursa Fotoğraf Festivali'nde sergilendi. Mahir'e Lomo'Instant Automat, Fas ve sergi deneyimlerini sorduk. İşte röportajımız!

 • Fisheye 2 Eğlencesi

  2018-08-23 #donanım
  Fisheye 2 Eğlencesi

  Yaz eğlenceleri devam ediyor ve Fisheye No.2'de bu keyifli günleri fotoğraflamak için en ideal makinelerden biri! İşte bu 35mm makinenin 170 derece açısından en iyi şekilde faydalanmak için tüyolarımız!

 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Amelia Earhart'ın Leica Fotoğraf Makinesi

  cheeo tarafından, 2018-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Amelia Earhart'ın Leica Fotoğraf Makinesi

  Bu gerçekten de ünlü pilotun fotoğraf makinesi olabilir mi?

 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • Karelerinle Işığı Yakalamak

  2018-09-11 #donanım
  Karelerinle Işığı Yakalamak

  Diana F+ ile yeni tanışanlar toplanın! Fotoğraflarında parıltılı ışıklar elde etmene yardımcı olacak bu tüyomuzu kaçırma.

 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Lomograficinin 7 Etkin Özelliği

  2018-09-11 #kültür
  Lomograficinin 7 Etkin Özelliği

  Lomography'nin ne olduğunu biliyorsun – klasik fotoğrafçılık düzenlerine karşı bir antitez, peki ya Lomografici olmak için neler gerektiğini biliyor musun?

  4
 • Orta Format Film Üretimine Ait, Kodak'tan Ender Video

  plasticpopsicle tarafından, 2018-09-11 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Orta Format Film Üretimine Ait, Kodak'tan Ender Video

  O çok sevdiğimiz filmlerin nasıl üretildiğini hiç merak ettin mi? Kodak, 1958 yapımı bir belgesel ile, orta format filmin seri üretimini göstererek bu soruyu cevaplıyor!

 • Bizi Etkileyen Beş Siyah&Beyaz Kare Fotoğraf

  2018-09-11
  Bizi Etkileyen Beş Siyah&Beyaz Kare Fotoğraf

  Siyah ve beyaz fotoğraflar için ilhama mı ihtiyacın var? Sana fikir vermesi için seçtiğimiz fotoğraflara göz at!