Neden Fotoğraf Çekmeye Devam Etmelisin

Konu gelecekse, olacaklara hazırlanmanın hiçbir yolu yoktur. Olaylar çok hızlı ilerler ve biz genelde gerisinde kalırız. Buna fotoğrafçılık da dahil. Fotoğraf çekmenin sahildeki kum kadar yaygın olabileceğini kim bilebilirdi?

Krediler: emtro

Bu örnekle beraber, her gün milyonlarca fotoğraf çekiliyor ve bu kum yığını gittikçe büyümeye devam ediyor. Bir fotoğrafçı olarak, dışarıda zaten fotoğrafı çekilmemiş bir şey kalmamışken kendine “Neden fotoğraf çekmeliyim?” diye soruyor olabilirsin. Basit cevap, henüz dünyaya o fotoğrafı senin bakış açından göstermedin.

Krediler: vtayeh, mudride, shoot_the_piano_player, janidays & neja

Fotoraf çekmeye devam etmelisin, çünkü sadece sen bir manzaraya kendi yorumunu katabilirsin. Her fotoğrafçı, deklanşöre kendi özel sebepleri nedeniyle basar, sen de öyle yapmalısın. Benzerliklerden korkma, bunlar olacaktır. Önemli olan, bir yaratıcı olarak senin kendi görevini yapmış ve bir anı yaratmış olman. Çektiğin fotoğraflar senindir ve gelecek olan eleştirilere rağmen, bunun tercih ettiğin hobi/kariyerin bir parçası olduğunu unutma.

Kendini, kendi yönteminle ifade et ve benzer bir fotoğraf olma riski olsa bile, sevdiğin kişilerin fotoğraflarını yine de çek. Kimin umurunda? Bu senin arkadaşın/sevgilin ve hislerini, analog bir fotoğraf ile göstermek senin tercihin. Bir parçası olduğun hikayeleri fotoğraflayarak yaşama kendi perspektifini kat.

Krediler: hodachrome & gotoarizona

O fotoğrafı çekmelisin çünkü sonra pişman olabilirsin. Hiçbir şey pişmanlık kadar rahatsız edici değildir, o yüzden neden o fotoğrafı çekmeyesin? Seni ne durduruyor? Fırsatlara ender rastlanılır, harika fotoğrafçılara da. Eğer Cartier-Bresson belirleyici anının varlığını yok saysaydı, bu başka birinin sloganı olabilirdi. İçgüdülerine güven ve harekete geç!

Hiç kimse tereddüt ederek daha iyiye gidemez. Kendini bir fotoğrafı çekmekten alıkoymak, cebinde taşlarla denize girmek gibidir; seni dibe batırır. Deklanşöre basarak daha iyiye gittiğin bu yolda, bir adım daha atıyorsun. Çektiğin her kare, kemerindeki bir başka çentik gibi.

İşte bunlar elini deklanşörden çekmemen ve sonraki kare için hazır olman için bazı nedenler. Eminiz ki bunun gibi milyonlarca daha neden var, belki sen de kendi nedenlerini bizimle paylaşabilirsin. Hadi kendini yorum kısmında göster!

morlice tarafından, 2018-10-03 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Dünyanın Etrafında Analog: İzmir, Türkiye

  Eda Öztürk tarafından, 2020-01-27 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Dünyanın Etrafında Analog: İzmir, Türkiye

  Lomografici Eda Öztürk, nam-ı diğer sakuramiyao gittiği her yere makinesini de götürüyor! Yakın zamanda yaptığı İzmir turunda da tabii ki fotoğraf makinesi onu yalnız bırakmadı. İşte çektikleri ve bu seyahatin hikayesi...

 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!

 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  nural tarafından, 2020-05-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  Şipşak filmlerin en eğlenceli yönlerinden biri, farklı renkli ve desenli çerçeveli versiyonlarının da olması. Peki bunların en eğlencelisi sence hangisi? Lomografici nural_idr'ye göre Confetti!

 • Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  nural tarafından, 2020-05-03 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  Lomography'in kare format instax ya da nam-ı diğer şipşak filmle çalışan fotoğraf makinesi Diana Instax Square'in nasıl kullanıldığını merak ediyorsan, bu videoyu kaçırma!

 • Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2020-04-30 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  Işıklarla yazı yazıp resimler çizdiğin fotoğraflar çekmek ister misin? İşte ışıkla boyamanın sırları!

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Film Nasıl Takılır?

  nural tarafından, 2020-04-28 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Nasıl Takılır?

  Film takma konusunda soruların varsa, Lomografici nural_idr 3 kısımdan oluşan "film takma" videolarıyla sana yardımcı olabilir!

 • Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  nural tarafından, 2020-04-26 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  Bugün (26 Nisan 2020) Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü! Peki nedir bu pinhole fotoğrafçılık?

 • 2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  nural tarafından, 2020-04-25 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  2. fotoğraf makinesi satın almak istiyorsun, ama nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyor musun? Lomografici nural_idr'nin önerleri karar verme sürecinde sana yardımcı olabilir!

Dear everyone! We are currently having some technical problems on our site. This might cause some unexpected behaviour (requests taking too long, you getting logged out, …). We are sorry for the trouble, but work hard to get this fixed as soon as possible. Thanks for your understanding!