Dünyayı Kim Yönetiyor? Yükselen Kadın Fotoğrafçılar

1

Andy Warhol, David Hockney, Henri Cartier-Bresson, Ansel Adams, Robert Mapplethorpe - tarih boyunca erkekler tarafından çekilen fotoğraflar galeri duvarlarını, dergilerin sayfalarını süsledi ve popüler kültür haline geldi. Fakat bugün durum nasıl? Bize göre artık biraz da olsa kadın gücünün vakti geldi. Bunun üzerine bizde analog fotoğraf çeken mükemmel kadınları bulmayı kendimize görev edindik. Bulduğumuz sonuçlar inanılmazdı. Mükemmel kadınların çektiği mükemmel fotoğraflara bakın!

Kamila K Stanley

Kamila K Stanley İngiliz-Polonyalı bir fotoğrafçı ve fotoğraf çekmeyi kendi kendine öğrenmiş. Keskin bir göz ve renk tutkusuna sahip portfolyosu, moda editoryal çekimler, manyetik portreler ve dokunaklı belgeselleri bir araya getiriyor. Japonya’da uykusuzluk ve Orta Doğu’da gençler gibi temaları keşfediyor. Kamila K Stanley’nin çalışmaları uluslararası ses getirdi. Çalışmaları; VICE, Dazed & Confused, i-D, The Huffington Post ve buna benzer bir çok alanda yayınlandı. Aynı zamanda MOMA PS1,Paris Photo, Betahaus Gallery ve Foyles Charing Cross’da sergilendi. İlk müzik videosu Ocak 2019’da yayınlanacak. Kamila’nın muhteşem çalışmalarını daha fazla incelemek isterseniz websitesini ziyaret edebilir ya da onu Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Maya Beano

Maya Benao İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde araştırma görevlisidir. Ürdün’ün Amman şehrinde doğup büyümüş. Maya’ya göre, kendi düşüncelerini ifade etmenin en etkili yolu çektiği fotoğraflardır. Maya zamansız manzaralardan ve mevsimlerin sürekli değişen ruhundan çokça ilham almıştır. En sevdiği manzara fotoğrafı kış mevsiminde çekilen manzara fotoğraflarıdır. Norveç’in kuzey bölgelerinde, İsveç’te ve İzlanda’da bir sürü fotoğraf serisi çekmiştir. En güzel fotoğraflarını evine yakın olan fotoğrafları olarak seçmiştir. Maya’nın göz kamaştıran fotoğraflarına websitesi ya da Instagram hesabından ulaşabilirsin.

Jade La Mélancolique

Jade ilk fotoğrafını Pentax KM makinası ile çektiğinde zamanın geçişine karşı koymanın bir yolunu buldu. Lomo LC-Wide fotoğraf makinesini kullanarak, yeni bir alan, yeni bir an ve yeni bir fotoğraf ortaya çıkaran çoklu pozlamalar yaptı. Jade’e göre fotoğrafçılık melankoli için bir panzehir; bir yerlerde bir görüntü, biz iz olduğunu bilmek, anılarımızı yeniden canlandırmamıza izin verir. Jade genelde kendi gündelik hayatından kareleri ölümsüzleştirir - olağan durumlar, çalınmış gülüşler, kafelerdeki yalnızlık ve Paris’teki gri günlerin melankolisi. O fotoğrafçılığı günlük hayatın şiirini unutulmadan önce yakalamak olarak görmektedir. Jade’in güzel çalışmalarını görmek için onu Instagram hesabından takip edebilirsin.

Sen de bu listede olması gerektiğini düşündüğün kadın fotoğrafçıların Instagram adreslerini ya da websitelerini yorumlara bırakabilirsin. Biz de onları araştırırız!

Martha Reed tarafından, 2018-11-30 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Karanlık Oda Nasıl Kurulur

  nural tarafından, 2019-08-23 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Karanlık Oda Nasıl Kurulur

  Bir karanlık oda kurmak için nelere ihtiyacın olduğunu mu merak ediyorsun? İşte detaylar!

 • Caffenol Film Banyosu

  nural tarafından, 2019-08-19 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Caffenol Film Banyosu

  Kahve, C vitamini ve çamaşır sodası ile film yıkamak ister misin? Cevabın "Evet!" ise, aşağıdaki video tam sana göre!

 • Negatif Film Tarama

  nural tarafından, 2019-06-22 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Daha önce film banyosu videosunu paylaştığımız nural_idr, bu sefer de negatif filmlerin nasıl tarandığından bahsediyor!

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Evde Redscale Film Yapımı

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Evde Redscale Film Yapımı

  Kırmızı tonlarında fotoğraflar elde etmenin birkaç yöntemi var, bu tonlarda fotoğraflar veren bir film satın almak ya da kendin yapmak!

 • Film Çorbası Deneyi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Çorbası Deneyi

  Çılgın renkler elde ettiğin film çorbası deneylerinin teknik olarak nasıl yapıldığını merak ediyor musun? Lomografici nural_idr bize 3 farklı film çorbasından bahsediyor!

 • Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  Lomography Sanat Lenslerini daha önce bir makale ile incelemiştim, şimdi sıra videoda!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  nural tarafından, 2019-06-12 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  "Aşık olduğunuz işi yaptığınızda iş bir yüke değil de kendinizi geliştirebilmeniz için bir fırsata dönüşüyor." diyen oyuncu Damla Sönmez yakın zamanda Lomography La Sardina ile çekimler yaptı. Damla'nın çektiği fotoğrafları ve onunla yaptığımız röportajı merak ediyorsan, okumaya devam et!

 • LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  nural tarafından, 2019-05-05 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  Pek çok analogseverin tanıdığı Damla, nam-ı diğer Hakikimameshiba, bu sefer de bizim sevgili panoramik fotoğraf makinemiz olan Sprocket Rocket'ı denedi. İste yorumları!

 • Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  nural tarafından, 2019-04-26 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  Daha önce Lomo'Instant ile çektiği muhteşem çoklu pozlamaları paylaştığımız Can Tanrıseven, bu sefer de, tam Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü öncesinde Diana Instant Square'in Pinhole özelliliğini test etti. İşte yorumları!

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  212 Photography Festival dahilinde çok keyifli bir Lomography atölyesi seni bekliyor!

 • Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  Lomography de nedir, merak ediyor musun? O zaman 212 Photography Festival dahilinde yapacağımız bu atölye tam sana göre!

 • 212 Photography Festival Başlıyor

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 212 Photography Festival başlıyor. Sergiler ve atölyelerin yanı sıra, ödüllü bir fotoğraf yarışması da seni bekliyor!