Bu Tüyo ile Kendi Film Değiş Tokuşu Yap

Kendilerini fotoğraf çekmeye adamış topluluk üyelerimizden bazıları film değiş tokuş projelerinde ustalar, mükemmel ve ilginç sonuçlar elde ediyorlar. Sen de filmlerini bir arkadaşınızla ya da fotoğraf çeken kişilerle değiş tokuş edebilirsin. Buna bir kere alıştığında tek limitin gökyüzü olacak! Başlamadan önce sana bir kaç önemli tüyo ve uyman gereken kurallardan bahsedelim.

fotobes ve hodachrome arasındaki film değiş tokuşundan

Öncelikle, ulaşmak istediğin fotoğrafçıları bulmalısın. Başka ülkelerden ilginç yerlerin fotoğraflarını çeken insanlara ulaştığını düşün. Üst üste iki büyükşehrin fotoğrafını çekmek mükemmel sonuçlar verebilir? Bir kaç insanla haberleştikten sonra filmini seçebilirsin. Film değiş tokuş projelerinden nasıl mükemmel sonuçlar alacağına sair Singapurlu Young Lee ile konuştuk.

“Güzel renk sonuçları almak için doğru filmi seçmek önemli. Benim tercihim her zaman üretilen bir dia filme çapraz banyo yapmak olurdu. Farklı dia filmler, çapraz banyoya girdiklerinde farklı renkler yaratır ve bunları doğru şekilde seçersen eer istediğin efektlere ulaşabilirsin. Lomography Xpro 200 kullanmak için güzel bir film çünkü güçlü ve tutarlı renkler üretiyor. Eğer dia uygun değilse iyi renk sonucu veren başka filmleri de kullanabilirsiniz, örneğin LomoChrome Purple ya da Lomography Redscale 100 güzel bir tercih olabilir.”

fotobes ve grazie arasındaki film değiş tokuşundan

“Film seçmenin dışında, pozlama kontrolü de çok önemli. Film bir kaç kere ışık göreceği için (tek bir filmi kaç kişinin pozlayacağına bağlı), filmin takastan önce amaçlanan ISO’sundan en az 1-2 durak önce çekilmesini tavsiye ederim. Eğer ben Lomography Xpro 200 kullanacak olsaydım, fotoğrafı 800 ISO’da çekmeyi tercih ederdim. Ayrıca dia filmler kullanılıyorsa bunları çapraz banyo için hafifçe az pozlamak daha güçlü renkler ortaya çıkarır ve doygunluğu arttırır.”

Aynı temanın film değiş tokuşuyla birden fazla yorumunu görüp bunların birbiriyle nasıl etkileşime girdiğini izleyebilirsin. Film değiş tokuşu iki fotoğrafçının birbirleriyle fotoğrafları aracılığıyla dans etmesidir. - Young Lee 2018

Filmi pozladıktan sonra, geri sararken, filmin bir kısmını dışarıda bıraktığından emin ol. Artık filmi değiş tokuş partnerine yollamaya hazırsın! Filmlerini gönderirken hangi fotoğraf makinesini ve hangi ayarları kullandığını belirten küçük bir not da göndermeni öneririz. Önerdiğimiz fotoğraf makinelerinden bazıları LC--A+ ya da LC-Wide Bu fotoğraf makineleri ile keskin renkler elde edebilirsin. Ya da istediğin herhangi bir makineyi de kullanabilirsin. Bazen iki farklı tip kameranın birbiriyle film değiş tokuşu yapması çılgın sonuçlar ortaya koyuyor.

cocaneonkamerasutra ve captainbonobo arasındaki film değiş tokuşundan

Filminizden çıkan sonuçları gördüğünde bunları proje partnerin ve bütün arkadaşlarınızla paylaşmayı unutma. Eğer sosyal medyada bu filmlerinizi paylaşacaksan
#heylomography hashtagini kullanabilirsiniz.

İyi Şanslar!
---

Topluluğumuzdan daha fazla film değiş tokuşu projesi görmek istersen bu linki takip et.

2018-12-28 #haberler

Bahsedilen Ürün

Lomo LC-A+

Lomo LC-A+

Lomo LC-A ailesi ile analog fotoğrafçılık ustası ol. Gölgeli vinyetler, göz alıcı renkler ve doygunluk ile tanınan "35mm Lomography görüntüsünü" elde et. Lomo LC-A, ayarlanabilir diyafram ayarına sahip klasik Rus makinesi. Lomo LC-A+ ile çoklu pozlama, 1600'e varan genişletilmiş ISO değeri ve deklanşör kablo girişi gibi ek özelliklere de sahip.

Daha İlginç Makaleler

 • Karanlık Oda Nasıl Kurulur

  nural tarafından, 2019-08-23 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Karanlık Oda Nasıl Kurulur

  Bir karanlık oda kurmak için nelere ihtiyacın olduğunu mu merak ediyorsun? İşte detaylar!

 • Caffenol Film Banyosu

  nural tarafından, 2019-08-19 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Caffenol Film Banyosu

  Kahve, C vitamini ve çamaşır sodası ile film yıkamak ister misin? Cevabın "Evet!" ise, aşağıdaki video tam sana göre!

 • Negatif Film Tarama

  nural tarafından, 2019-06-22 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Daha önce film banyosu videosunu paylaştığımız nural_idr, bu sefer de negatif filmlerin nasıl tarandığından bahsediyor!

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Evde Redscale Film Yapımı

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Evde Redscale Film Yapımı

  Kırmızı tonlarında fotoğraflar elde etmenin birkaç yöntemi var, bu tonlarda fotoğraflar veren bir film satın almak ya da kendin yapmak!

 • Film Çorbası Deneyi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Çorbası Deneyi

  Çılgın renkler elde ettiğin film çorbası deneylerinin teknik olarak nasıl yapıldığını merak ediyor musun? Lomografici nural_idr bize 3 farklı film çorbasından bahsediyor!

 • Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  Lomography Sanat Lenslerini daha önce bir makale ile incelemiştim, şimdi sıra videoda!

 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  nural tarafından, 2019-06-12 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  "Aşık olduğunuz işi yaptığınızda iş bir yüke değil de kendinizi geliştirebilmeniz için bir fırsata dönüşüyor." diyen oyuncu Damla Sönmez yakın zamanda Lomography La Sardina ile çekimler yaptı. Damla'nın çektiği fotoğrafları ve onunla yaptığımız röportajı merak ediyorsan, okumaya devam et!

 • LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  nural tarafından, 2019-05-05 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  Pek çok analogseverin tanıdığı Damla, nam-ı diğer Hakikimameshiba, bu sefer de bizim sevgili panoramik fotoğraf makinemiz olan Sprocket Rocket'ı denedi. İste yorumları!

 • Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  nural tarafından, 2019-04-26 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  Daha önce Lomo'Instant ile çektiği muhteşem çoklu pozlamaları paylaştığımız Can Tanrıseven, bu sefer de, tam Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü öncesinde Diana Instant Square'in Pinhole özelliliğini test etti. İşte yorumları!

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  212 Photography Festival dahilinde çok keyifli bir Lomography atölyesi seni bekliyor!

 • Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  Lomography de nedir, merak ediyor musun? O zaman 212 Photography Festival dahilinde yapacağımız bu atölye tam sana göre!

 • 212 Photography Festival Başlıyor

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 212 Photography Festival başlıyor. Sergiler ve atölyelerin yanı sıra, ödüllü bir fotoğraf yarışması da seni bekliyor!