Bu Tüyo ile Kendi Film Değiş Tokuşu Yap

Kendilerini fotoğraf çekmeye adamış topluluk üyelerimizden bazıları film değiş tokuş projelerinde ustalar, mükemmel ve ilginç sonuçlar elde ediyorlar. Sen de filmlerini bir arkadaşınızla ya da fotoğraf çeken kişilerle değiş tokuş edebilirsin. Buna bir kere alıştığında tek limitin gökyüzü olacak! Başlamadan önce sana bir kaç önemli tüyo ve uyman gereken kurallardan bahsedelim.

fotobes ve hodachrome arasındaki film değiş tokuşundan

Öncelikle, ulaşmak istediğin fotoğrafçıları bulmalısın. Başka ülkelerden ilginç yerlerin fotoğraflarını çeken insanlara ulaştığını düşün. Üst üste iki büyükşehrin fotoğrafını çekmek mükemmel sonuçlar verebilir? Bir kaç insanla haberleştikten sonra filmini seçebilirsin. Film değiş tokuş projelerinden nasıl mükemmel sonuçlar alacağına sair Singapurlu Young Lee ile konuştuk.

“Güzel renk sonuçları almak için doğru filmi seçmek önemli. Benim tercihim her zaman üretilen bir dia filme çapraz banyo yapmak olurdu. Farklı dia filmler, çapraz banyoya girdiklerinde farklı renkler yaratır ve bunları doğru şekilde seçersen eer istediğin efektlere ulaşabilirsin. Lomography Xpro 200 kullanmak için güzel bir film çünkü güçlü ve tutarlı renkler üretiyor. Eğer dia uygun değilse iyi renk sonucu veren başka filmleri de kullanabilirsiniz, örneğin LomoChrome Purple ya da Lomography Redscale 100 güzel bir tercih olabilir.”

fotobes ve grazie arasındaki film değiş tokuşundan

“Film seçmenin dışında, pozlama kontrolü de çok önemli. Film bir kaç kere ışık göreceği için (tek bir filmi kaç kişinin pozlayacağına bağlı), filmin takastan önce amaçlanan ISO’sundan en az 1-2 durak önce çekilmesini tavsiye ederim. Eğer ben Lomography Xpro 200 kullanacak olsaydım, fotoğrafı 800 ISO’da çekmeyi tercih ederdim. Ayrıca dia filmler kullanılıyorsa bunları çapraz banyo için hafifçe az pozlamak daha güçlü renkler ortaya çıkarır ve doygunluğu arttırır.”

Aynı temanın film değiş tokuşuyla birden fazla yorumunu görüp bunların birbiriyle nasıl etkileşime girdiğini izleyebilirsin. Film değiş tokuşu iki fotoğrafçının birbirleriyle fotoğrafları aracılığıyla dans etmesidir. - Young Lee 2018

Filmi pozladıktan sonra, geri sararken, filmin bir kısmını dışarıda bıraktığından emin ol. Artık filmi değiş tokuş partnerine yollamaya hazırsın! Filmlerini gönderirken hangi fotoğraf makinesini ve hangi ayarları kullandığını belirten küçük bir not da göndermeni öneririz. Önerdiğimiz fotoğraf makinelerinden bazıları LC--A+ ya da LC-Wide Bu fotoğraf makineleri ile keskin renkler elde edebilirsin. Ya da istediğin herhangi bir makineyi de kullanabilirsin. Bazen iki farklı tip kameranın birbiriyle film değiş tokuşu yapması çılgın sonuçlar ortaya koyuyor.

cocaneonkamerasutra ve captainbonobo arasındaki film değiş tokuşundan

Filminizden çıkan sonuçları gördüğünde bunları proje partnerin ve bütün arkadaşlarınızla paylaşmayı unutma. Eğer sosyal medyada bu filmlerinizi paylaşacaksan
#heylomography hashtagini kullanabilirsiniz.

İyi Şanslar!
---

Topluluğumuzdan daha fazla film değiş tokuşu projesi görmek istersen bu linki takip et.

2018-12-28 #haberler

Bahsedilen Ürün

Lomo LC-A+

Lomo LC-A+

Lomo LC-A ailesi ile analog fotoğrafçılık ustası ol. Gölgeli vinyetler, göz alıcı renkler ve doygunluk ile tanınan "35mm Lomography görüntüsünü" elde et. Lomo LC-A, ayarlanabilir diyafram ayarına sahip klasik Rus makinesi. Lomo LC-A+ ile çoklu pozlama, 1600'e varan genişletilmiş ISO değeri ve deklanşör kablo girişi gibi ek özelliklere de sahip.

Daha İlginç Makaleler

 • Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2020-03-02 tarihinde ve #donanım #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

  Gecenin karanlığında, araba farlarının yansıdığı fotoğrafları bilirsin... ya da bir maytapla yazılan yazıları... Bu videoda, bu tür fotoğraflar çekmene yardımcı olacak bir teknik olan uzun pozlamadan ve uzun pozlama yaparken nelere dikkat etmek gerektiğinden bahsedeceğim. Umarım bu bilgiler, analog fotoğrafçılık yolculuğunuzda sana yardımcı olur :)

 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  nural tarafından, 2020-05-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  Şipşak filmlerin en eğlenceli yönlerinden biri, farklı renkli ve desenli çerçeveli versiyonlarının da olması. Peki bunların en eğlencelisi sence hangisi? Lomografici nural_idr'ye göre Confetti!

 • Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  nural tarafından, 2020-05-03 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  Lomography'in kare format instax ya da nam-ı diğer şipşak filmle çalışan fotoğraf makinesi Diana Instax Square'in nasıl kullanıldığını merak ediyorsan, bu videoyu kaçırma!

 • Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2020-04-30 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  Işıklarla yazı yazıp resimler çizdiğin fotoğraflar çekmek ister misin? İşte ışıkla boyamanın sırları!

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Film Nasıl Takılır?

  nural tarafından, 2020-04-28 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Nasıl Takılır?

  Film takma konusunda soruların varsa, Lomografici nural_idr 3 kısımdan oluşan "film takma" videolarıyla sana yardımcı olabilir!

 • Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  nural tarafından, 2020-04-26 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  Bugün (26 Nisan 2020) Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü! Peki nedir bu pinhole fotoğrafçılık?

 • 2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  nural tarafından, 2020-04-25 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  2. fotoğraf makinesi satın almak istiyorsun, ama nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyor musun? Lomografici nural_idr'nin önerleri karar verme sürecinde sana yardımcı olabilir!