Analog Yılım - 2018

3

Sanırım 2018 hayatımın en çok dijital fotoğraf çektiğim yılı oldu, ama bu tabii ki de analog fotoğrafçılığı geride bıraktığım anlamına gelmiyor!

Krediler: nural

2018 benim için değişik bir yıldı. Normaldeki göre çok daha az tatil ve dolayısıyla çok daha az analog fotoğraf çektiğim bir yıl oldu. Geriye dönüp baktığımda şipşak fotoğraflar hariç sadece 25 film kullandığımı fark ediyorum. Ama bu, 2018’in benim için pek çok yenilik getirdiği gerçeğini değiştirmiyor :) Peki 2018’de neler mi yaptım? İşte bir analog özet!

Krediler: nural

2018’e günübirlik bir Helsinki gezisi ile başladık. onur_idr ile trene atlayıp, Helsinki’ye gittik. Ama itiraf etmeliyim ki, kış ortasının soğuk havası ve kısa günleri, çok fazla dolaşmamıza olanak vermedi.

Krediler: nural

İlk donuk gölde yürüme deneyimimizi Ocak ayında yaşadık! Turku yakınlarındaki Littoinen gölüne gidip, korka korka da olsa buzun üzerinde yürüdük. Eski bir fabrika etrafına kurulu Littoinen hakkında daha önce yazdığım makaleyi de okuyabilirsin.

Krediler: nural

Yılın ilk yeni makinesi 2017 yılında Kickstarter üzerinden desteklediğim Lomo’Instant Square oldu! Lomo’Instant Square, Lomography’nin yeni kare format Instax film ile uyumlu ilk makinesiydi. İlk 2 filmi heyecanla, farklı ayarlar deneyerek bitirdim ve Ocak ayındaki İstanbul tatilimi de bu makine ile fotoğrafladım. Normalde Mini boy şipşak fotoğrafları seven birisi olarak itiraf etmeliyim ki, bu yeni kare boy da beni çok mutlu etti! Finlandiya’daki film fiyatları sağolsun, bu makineyi istediğim kadar kullanamamış olsam da, birazdan yazacağım çok tatlı bir projemde bu makineyi tercih ettim ^.^

Krediler: nural

Sonrasında uzzuunnn ve soğuk bir kış geldi tabii ki! 2017 Kasım ayında Finlandiya’ya taşındıktan sonra, yaşadığımız ilk gerçek kış bu oldu! Derece -20’yi gösterirken, hava durumu uygulamasının “hissedilen” -30 dediği günleri bile gördük. Fince fil kursumun da yılın en soğuk günlerinde başlaması ayrıca bir tatlıydı :) İnsan iki kat mont, atkı, bere, kalın botlar, vs. giyip, soğuğa karşı kendini koruyabiliyor da, benim gibi yer ıslaksa yokuş aşağı gitmek yerine yolunu değiştirecek derecede manyak bir insan için buzlu yollarda yürümek hiç de kolay olmuyor. “Merkeze 15 dk yürüme mesafesindeyiz” bir anda 45 dk’yı bulabiliyor hatta!

Krediler: nural

Yılın tek tatili Nisan ayında Barcelona oldu. Daha önce 2009 yılında Barcelona’ya gidip aşık olmuştum. Hatta ilk Lomography makinelerimden olan Fisheye No.2 ve Actionsampler fotoğraf makinelerimi da oradan almıştım. Ama Turku’dan gidince Barcelona çok kalabalık ve biraz bunaltıcı geldi, ama yine de keyifli bir tatil oldu. Tatil dönüşü kendi filmlerimi yıkamak için Tetenal C-41 aldım ama “hamile beyni” dedikleri şey yüzünden kimyasalları yanlış karıştırdım (yoksa dikkatsizlik değil kesinlikle) ve tatilde çektiğim 3 Lomography X-pro 200 filmim gitti :( Çok fotoğraf çekmenin faydası - 3 filmimin yanmasına rağmen, 3 filmim de kurtuldu ve çok güzel anı fotoğraflarım kaldı!

Krediler: nural

Sonrasında Finlandiya’nın son 50 yılda gördüğü en sıcak yaz ile karşılaştık. Finlandiya’da yaşayıp, sıcaktan şikayet edeceğimi hiç düşünmemiştim! Piknikler, günübirlik Helsinki ya da Naantali gezileri, parklarda yürüyüşlerle dolu bir yaz oldu. Lomo LC-A+’m ya da Leica M4-P’m hep yanımdaydı. Aynı yerlere gitsem bile, en azından farklı filmlerle farklı bakış açıları yakalamaya çalıştım yaz aylarında. Yaz ayrıca tatlı bir sürprizi de beraberinde getirdi!

Krediler: nural

Lomo’Instant Square’i istediğim kadar sık kullanamamış olsam da, yılın ilk yarısında her hafta bir fotoğraf çekmekten kendimi alamadım! Yaz boyunca giderek büyüyen göbeğim, Temmuz ortasında yerini minnoş bir oğlana bıraktı ^.^ her ne kadar sosyal medya ve LomoEv akışımı bebek fotoğrafları ile doldurmamaya çalışsam da, şimdi sürekli bebek fotoğrafları paylaşanları biraz daha anlıyorum sanırım.

Krediler: nural

En başta “artık daha fazla dijital fotoğraf çekiyorum” demiştim, bunun en büyük sebebi Bulut’un her anını fotoğraflama isteğim. Ama bu sürekli bebek fotoğrafı paylaşıyorum ya da hiç analog fotoğraf çekmiyorum anlamına gelmiyor tabii ki! Hala anı yakalamak için analog fotoğrafları tercih ediyorum, hala karşıma çıkan güzelliklere dayanamayıp deklanşöre basıyorum, hala farklı film ve makineleri denemeyi seviyorum. Yeni yılda da analog maceram devam edecek!

Şimdiden herkese mutlu yıllar!

nural tarafından, 2018-12-28 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

3 Yorum

 1. morlice
  morlice ·

  Minä rakastan sinua! <3

 2. nural
  nural ·

  @morlice minäkin rakastan sinua <3 :)

 3. gokceneylul
  gokceneylul ·

  Çok keyifli bir makaleydi! Tebrik ederim :)

Daha İlginç Makaleler

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!