Fotoğrafçılığın Dili

Fotoğrafçılık görsel bir dil olarak kabul edilebilir. Fotoğraflar bir anı yakalar ve o an ile bir hikayeyi anlatırlar. Fotoğrafçılığın dilini yaratan öğelere birlikte göz atalım.

Işık

Bir fotoğrafı iyi ya da kötü yapan faktörlerden biri ışıktır. Bir fotoğraf çektiğimizde fotoğraf makinesinin objektifi ışığı kaydeder. İletişim kurarken genellikle beş duyumuza güveniriz ve fotoğrafçılık için de bunun aynısı geçerlidir. Işık ile birlikte bir duyguyu yansıtabilir ve fotoğrafa bakarken bir hissin canlanmasını sağlayabiliriz.

Krediler: filby, mafiosa, punck & lazybuddha

Zaman

İyi bir fotoğrafı yaratan öğelerden bir diğeri ise zamanlamadır. Ünlü fotoğrafçıların ikonik fotoğraflarının bir kısmı tam doğru anda çekilen fotoğraflardır. Fotografik olasılıklar bir saniyelik sürede karşımıza çıkar ve o mükemmel anı yakalamak bir mesajı yansıtmamıza yardımcı olur.

Krediler: fivedayforecast, crismiranda, cyanwater, satvika & libellule

Kompozisyon

Oran fotoğrafçıların kompozisyonlarını kurarken dikkat ettikleri bir öğedir. Rönesans sanatçıları için olduğu gibi oran sonuçta çıkan sanatsal eserin görüntüsünü etkiler. Bir fotoğrafın estetik kalitesi oranına bağlıdır, çünkü objenin fotoğraf karesinde nereye yerleştiğini bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Krediler: jennson, sonvisen, lilithmoon & renaishashin

Konu

Kompozisyon kurarken konunu vurgulayarak, izleyicilerin dikkatini çekebilir ve fotoğrafının odağını ve anlatmak istediğin hikayeyi görmelerini sağlayabilirsin. Fotoğraf çekmeden önce konunu izle ve gözlemle, çünkü her saniye farklı bir hikaye anlatabilir.

Krediler: vicuna, endorphin, earlybird, albeelee & emkei

Renk

Fotoğraftaki renkler fotoğrafına bir hikaye anlatabilecek başka bir öğe ekler. Renkleri kendi avantajına kullan ve sonunda onlarla nasıl bir hikaye anlatacağını öğren. Sıcak ve cesur renkler dikkatimizi çeker ve bir fotoğrafı daha ilginç yapabilir. Harika sonuçlar elde etmek için renklerle oyna.

Krediler: drame, pierlu_rmr, earlybird, lazybuddha & happytea

Bunlar fotoğraf dilini oluşturan unsurlardan bazıları. Her öğe bir hikaye anlatmaya katkıda bulunur.


Bu makale jeanmendoza tarafından yazıldı.

jeanmendoza tarafından, 2019-01-30 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Diana — Kısaca Hikayesi

  cheeo tarafından, 2018-06-21 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Diana — Kısaca Hikayesi

  Diana'nın zengin ve renkli geçmişine hem bir yenilikçi fotoğraf makinesi hem de pop kültürü simgesi olarak hızlıca bakalım.

 • Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  212 Photography Festival dahilinde çok keyifli bir Lomography atölyesi seni bekliyor!

 • Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  Lomography de nedir, merak ediyor musun? O zaman 212 Photography Festival dahilinde yapacağımız bu atölye tam sana göre!

 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • 212 Photography Festival Başlıyor

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 212 Photography Festival başlıyor. Sergiler ve atölyelerin yanı sıra, ödüllü bir fotoğraf yarışması da seni bekliyor!

 • Online Dükkan'da Taksitli Alışveriş Heyecanı!

  bomboniera tarafından, 2019-03-22 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Online Dükkan'da Taksitli Alışveriş Heyecanı!

  Lomography Online Dükkan'dan alışverişlerini taksitle yapman artık mümkün! Hemen Online Dükkan'a git ve bu yeniliğin keyfini çıkarmaya başla.

 • Renkli Film Banyosu Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2019-01-31 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Renkli Film Banyosu Nasıl Yapılır?

  Lomography Türkiye Topluluğunun en eski üyelerinden olan nural_idr, yeni videosunda bize renkli negatif film banyosundan bahsediyor.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Kapalı Havada Çekim Yapmak

  2019-01-30
  Kapalı Havada Çekim Yapmak

  Bazen hava bunaltıcı olabilir, ama bu fotoğraf makineni kenara kaldırman gerektiği anlamına gelmiyor. İşte seni bu bunaltıdan kurtaracak birkaç fikir!

 • LomoAmigo Hakan Serttaş Lomo’Instant Square ile Çekimde

  nural tarafından, 2019-01-08 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Hakan Serttaş Lomo’Instant Square ile Çekimde

  Daha önce bizim için Lomo LC-A+’yı test eden LomoAmigo’muz Hakan Serttaş bu sefer de Lomo’Instant Square’i deneyi. Sonuçları merak ediyorsan, okumaya devam!

 • Nedir Bu Revolog Filmler? Neden Kullanmayı Tercih Ediyoruz?

  Eda Öztürk tarafından, 2019-01-04 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Nedir Bu Revolog Filmler? Neden Kullanmayı Tercih Ediyoruz?

  Revolog el yapımı özel filmler üreten Viyana merkezli bir marka. Renkli filmler için şu an Kodak Color Plus 200 üzerine uygulama yapıyorlar. Bu filmlerle son derece eğlenceli fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Analog Yılım - 2018

  nural tarafından, 2018-12-28 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Analog Yılım - 2018

  Sanırım 2018 hayatımın en çok dijital fotoğraf çektiğim yılı oldu, ama bu tabii ki de analog fotoğrafçılığı geride bıraktığım anlamına gelmiyor!

  2
 • Şipşak Fotoğraf Çekme Sanatının Üç Farklı Yolu

  2018-12-28
  Şipşak Fotoğraf Çekme Sanatının Üç Farklı Yolu

  Şipşak fotoğraf makineleri arkadaşlarınla özel anlarınızı çekmekten çok daha fazlası içindir. Aynı zamanda mükemmel sanatsal şipşak fotoğraflar da çekebilirsin. Aşağıda denemen için birkaç fikir var!

 • Bu Tüyo ile Kendi Film Değiş Tokuşu Yap

  2018-12-28 #haberler
  Bu Tüyo ile Kendi Film Değiş Tokuşu Yap

  Eğer kendi yaratıcılığını başka bir analog deneyime taşımak istersen, film değiş tokuşu bunun için mükemmel bir fırsat olabilir. Bu teknikle başka fotoğrafçılarla da çalışma şansın da olacak ve onlarla eşsiz bir deneyime imza atacaksın. Bu makale sana bu konu hakkında bazı tüyolar verecek.