Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

Fotoğraf çekmeye eski bir sandıktan çıkan Lubitel 2 ile başladığım için orta format fotoğraf makineleri benim için hep ilgi çekici oldu.Tepe vizörlü siyah kutucukla fotoğraf çekmek çok keyifliydi ancak yanımda taşıması zordu. Üstelik tamamen mekanikti, lens çeşitliliği yoktu ve benim için ağırdı.

“Daha profesyonel” bir orta format makine aramaya başladım ama uygun fiyatlı bir fotoğraf makinesi bulmanın imkansız olduğunu gördüm. Sonuç tam olarak hayal kırıklığıydı. Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

Makineyi almadan önce hakkında pek okumamıştım. İlk elime aldığımda bocaladım. “Enstantaneyi 250ye alalım, diyafram da 2.8 olsun. Netlemeyi de aldık mı...” karmaşası yoktu. Bu eksiklik makineyi yeniden yadırgamama sebep oldu. Basit göründüğü için iyi fotoğraf çekemeyeceğimi düşündüm. Yine de bütün önyargıma ve çevremdekilerin “Bu ne, oyuncak mı?” tepkilerine karşın fotoğraf çektim. Tepkilere pek karşı gelemedim, çünkü bazen ben bile fotoğraf çektiğimi anlamıyordum. Filmi yıkadım ve taramaya başladım. Tuhaftı; fotoğrafların köşelerinde siyah bulanık bir çerçeve vardı, merkezdeki keskinliğe karşın kenarlarda netlik azalıyordu. Ve ilginç bir şekilde harika görünüyordu. Fotoğraflara bayılmıştım!

Krediler: hulinhjalmur

Bir hata yapıp yapmadığımı görmek için biraz araştırdım ve öğrendim ki hepsi lensin marifetiymiş... Holga’nın, 60mm f/8 plastik lensi vinyet etkisine sahipmiş. Lens hassaslığı soyut kompozisyonlar oluşturmayı sağlıyormuş.

Krediler: hulinhjalmur

Deneyimime dayanarak birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum:

 • Eğer ışık sızdığı için Holga’dan iyi sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız mutlaka elektrik bandıyla arka kapağın çevresini bantlayın. Bu sayede ışık içeri girmeyecektir. Bantlamak aynı zamanda kapağın sık sık düşüp elinizde kalmaması için de iyi bir çözüm. Tabii unutmayın, bazılarına göre bunlar Holga cazibesinin bir parçası. Bu yüzden tamamen size kalmış.
 • Film rulonuzu makineden çıkarmak için kapağı açtığınızda rulo gevşekleştiyse, başta filmi takarken ruloyu sıkı bir şekilde takmadığınız anlamına gelir. Bu da ışık sızmalarına sebep olabilir. Filmi takarken baş parmağınızla sıkıştırmayı unutmayın.
 • Farklı filmler denemeyi ihmal etmeyin ancak 400 ISO film ile çekim yapmak tavsiye ediliyor. Bu sayede pozlama genişliği de artmış oluyor.
 • Bulb modunu mutlaka kullanmaya çalışın. Manzara çekimlerine eğlenceli bir hava katıyor.
Krediler: hulinhjalmur

1980lerde Çin’de herkes rahatlıkla fotoğraf çekebilsin diye üretilen “tüm zamanların en çok sevilen fotoğraf makinesi” Holga, benim de en sevdiğim makinelerden birine dönüştü. Tabii bunda Jelly Bean Edition’ın renklerinin katkısı da yok değil.

Son olarak Holga’nın başrolü oynadığı Wax Poetic ve Norah Jones parçasını dinlemenizi tavsiye ederim:

aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar #experience #120mm #holga #holga120cfn #mediumformat başlığında yazıldı.

Bahsedilen Ürün

Holga 120 CFN

Holga 120 CFN

Holga'nın tüm sevilen özelliklerini yeşil renkli bu tasarımda elde et, hem de fotoğraflarına renk katacak döner flaşla birlikte!

Daha İlginç Makaleler

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  nural tarafından, 2020-05-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  Şipşak filmlerin en eğlenceli yönlerinden biri, farklı renkli ve desenli çerçeveli versiyonlarının da olması. Peki bunların en eğlencelisi sence hangisi? Lomografici nural_idr'ye göre Confetti!

 • Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  nural tarafından, 2020-05-03 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  Lomography'in kare format instax ya da nam-ı diğer şipşak filmle çalışan fotoğraf makinesi Diana Instax Square'in nasıl kullanıldığını merak ediyorsan, bu videoyu kaçırma!

 • Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2020-04-30 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  Işıklarla yazı yazıp resimler çizdiğin fotoğraflar çekmek ister misin? İşte ışıkla boyamanın sırları!