Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

2

Ben analog fotoğrafçılığa SLR bir kamera ile başlamıştım ve bir çok teknik bilginin altında boğulmuştum. Öğrenene kadar da bir çok anımın kayboluşuna tanık oldum. Bu makinenin en güzel tarafı, filmin takılı gelmesi ve herhangi bir ayar yapmadan deneyimi direkt olarak yaşamaya başlamanız.

DIŞ ÇEKİM
Klasik analog fotoğraf sonucunu almak istiyorsanız ve dış çekimleri seviyorsanız, makine dış çekimden şöyle sonuçlar veriyor:

Krediler: aycnkrts

Makinenin diyaframı f/9 şeklindendir. Yani dış çekime uygundur. Lens odak uzaklığı 31mm, enstantane hızı ise 1/120s. Eğer teknik olarak daha çok şey öğrenmek isterseniz, herhangi bir lightmeter mobil uygulamasıyla deneyimleyebilirsiniz. Teknik bilgileri uygulamaya girip çekmek istediğiniz alana doğru telefonunuzu tuttuğunuzda, ortam ışığının buna uygun olup olmadığını, neye göre değiştiğini anlayacaksınız.

İÇ ÇEKİM
İç çekim ise makine az ışıkta maalesef harika sonuçlar vermiyor, fakat flaşı ve filtreleri kullanarak çok eğlenceli sonuçlar elde edebilirsiniz.Flaşı kullanmak için flaş düğmesine basılı tutmanız gerekiyor. Üstteki delikten kırmızı ışığı gördüğünüzde flaşınız kullanıma hazır olacaktır.

Krediler: aycnkrts

Makinenin odak uzunluğu en az 1 metredir. Yani 1 metreden daha yakın obje veya portre çekmek isterseniz odak problemi yaşayabilirsiniz. Makine kullanımı o kadar kolay ki, 1 metre uzağınızdaki arkadaşınıza -analog fotoğrafçılığa hakim olmasa da- makinenizi verip renkli flaşlarla portrenizi çekmesini isteyebilirsiniz!

Krediler: aycnkrts

RENKLİ FLAŞ FİLTRELERİ

Klasik sonuçlardan çok, daha renkli ve deneyimsel sonuçlar elde etmek için flaş filreleri tam sizin için. Sarı,mavi ve pembe renkte üç farklı filtremiz mevcut ama onları karıştırarak da ekstra üç farklı renk de üretebilirsiniz.

 • Sarı + Pembe = Kırmızı
 • Mavi + Sarı = Yeşil
 • Pembe + Mavi = Mor

Bazı örnekler:

Krediler: aycnkrts

Yeni başlayanlar için küçük bir uyarı yapmadan vedalaşmayalım. Filminiz 36 pozdan oluşuyor olacak. Film sayacınız makinenin sağ-üst köşesinde olacak. Filminiz bittikten sonra çark boşa dönmeye başlayacaktır. İşte tam da bu ana kadar kameranızın sağından bulunan yerden sakın arka kapağı açmayın! Filminiz ışık alır ve yanar. Film bitince açtığınızda film kendi içine sarılmış olacaktır. En heyecanlı bölüm ise filmin banyo sonrası çıkan sonuçları olacak!

Son olarak Simple Use makineler tekrar kullanılabilir bir makinelerdir. Sonra film takıp tekrar kullanabilirsiniz! Özel günlerde, partilerde ya da en sıradan gününüzde bile yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz. Güzel sonuçlarınız #heylomography etiketiyle bekliyor olacağız. Çok daha fazlası için sitemize göz at ve dergimizi takipte kal!

aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım #colornegative #simpleuse #mixatwill #reloadable başlığında yazıldı.

Simple Use Film Camera Color Negative 400

Lomography Simple Use Film Camera sıradan bir tek kullanımlı makine değiş — yaratıcı analog fotoğrafçılık dünyasına hızlı bir giriş yapman için çılgın filmlerle yüklü ve Renkli Flaş filtreleriyle birlikte geliyor. Kompakt tasarımı ve dahili flaşı ile gittiğin her yerde güzel anılarını fotoğraflayabilirsin. Partiler, geziler, düğünler ve çok daha fazlası için ideal!

2 Yorum

 1. leisuresuit
  leisuresuit ·

  Very good article, think I'll get one of these.

 2. aycnkrts
  aycnkrts ·

  @leisuresuit I am so glad :)

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.