Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

2

Ben analog fotoğrafçılığa SLR bir kamera ile başlamıştım ve bir çok teknik bilginin altında boğulmuştum. Öğrenene kadar da bir çok anımın kayboluşuna tanık oldum. Bu makinenin en güzel tarafı, filmin takılı gelmesi ve herhangi bir ayar yapmadan deneyimi direkt olarak yaşamaya başlamanız.

DIŞ ÇEKİM
Klasik analog fotoğraf sonucunu almak istiyorsanız ve dış çekimleri seviyorsanız, makine dış çekimden şöyle sonuçlar veriyor:

Krediler: aycnkrts

Makinenin diyaframı f/9 şeklindendir. Yani dış çekime uygundur. Lens odak uzaklığı 31mm, enstantane hızı ise 1/120s. Eğer teknik olarak daha çok şey öğrenmek isterseniz, herhangi bir lightmeter mobil uygulamasıyla deneyimleyebilirsiniz. Teknik bilgileri uygulamaya girip çekmek istediğiniz alana doğru telefonunuzu tuttuğunuzda, ortam ışığının buna uygun olup olmadığını, neye göre değiştiğini anlayacaksınız.

İÇ ÇEKİM
İç çekim ise makine az ışıkta maalesef harika sonuçlar vermiyor, fakat flaşı ve filtreleri kullanarak çok eğlenceli sonuçlar elde edebilirsiniz.Flaşı kullanmak için flaş düğmesine basılı tutmanız gerekiyor. Üstteki delikten kırmızı ışığı gördüğünüzde flaşınız kullanıma hazır olacaktır.

Krediler: aycnkrts

Makinenin odak uzunluğu en az 1 metredir. Yani 1 metreden daha yakın obje veya portre çekmek isterseniz odak problemi yaşayabilirsiniz. Makine kullanımı o kadar kolay ki, 1 metre uzağınızdaki arkadaşınıza -analog fotoğrafçılığa hakim olmasa da- makinenizi verip renkli flaşlarla portrenizi çekmesini isteyebilirsiniz!

Krediler: aycnkrts

RENKLİ FLAŞ FİLTRELERİ

Klasik sonuçlardan çok, daha renkli ve deneyimsel sonuçlar elde etmek için flaş filreleri tam sizin için. Sarı,mavi ve pembe renkte üç farklı filtremiz mevcut ama onları karıştırarak da ekstra üç farklı renk de üretebilirsiniz.

 • Sarı + Pembe = Kırmızı
 • Mavi + Sarı = Yeşil
 • Pembe + Mavi = Mor

Bazı örnekler:

Krediler: aycnkrts

Yeni başlayanlar için küçük bir uyarı yapmadan vedalaşmayalım. Filminiz 36 pozdan oluşuyor olacak. Film sayacınız makinenin sağ-üst köşesinde olacak. Filminiz bittikten sonra çark boşa dönmeye başlayacaktır. İşte tam da bu ana kadar kameranızın sağından bulunan yerden sakın arka kapağı açmayın! Filminiz ışık alır ve yanar. Film bitince açtığınızda film kendi içine sarılmış olacaktır. En heyecanlı bölüm ise filmin banyo sonrası çıkan sonuçları olacak!

Son olarak Simple Use makineler tekrar kullanılabilir bir makinelerdir. Sonra film takıp tekrar kullanabilirsiniz! Özel günlerde, partilerde ya da en sıradan gününüzde bile yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz. Güzel sonuçlarınız #heylomography etiketiyle bekliyor olacağız. Çok daha fazlası için sitemize göz at ve dergimizi takipte kal!

aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım #colornegative #simpleuse #mixatwill #reloadable başlığında yazıldı.

Simple Use Film Camera Color Negative 400

Lomography Simple Use Film Camera sıradan bir tek kullanımlı makine değiş — yaratıcı analog fotoğrafçılık dünyasına hızlı bir giriş yapman için çılgın filmlerle yüklü ve Renkli Flaş filtreleriyle birlikte geliyor. Kompakt tasarımı ve dahili flaşı ile gittiğin her yerde güzel anılarını fotoğraflayabilirsin. Partiler, geziler, düğünler ve çok daha fazlası için ideal!

2 Yorum

 1. leisuresuit
  leisuresuit ·

  Very good article, think I'll get one of these.

 2. aycnkrts
  aycnkrts ·

  @leisuresuit I am so glad :)

Daha İlginç Makaleler

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!

 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  nural tarafından, 2020-05-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  Şipşak filmlerin en eğlenceli yönlerinden biri, farklı renkli ve desenli çerçeveli versiyonlarının da olması. Peki bunların en eğlencelisi sence hangisi? Lomografici nural_idr'ye göre Confetti!

 • Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  nural tarafından, 2020-05-03 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  Lomography'in kare format instax ya da nam-ı diğer şipşak filmle çalışan fotoğraf makinesi Diana Instax Square'in nasıl kullanıldığını merak ediyorsan, bu videoyu kaçırma!

 • Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2020-04-30 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  Işıklarla yazı yazıp resimler çizdiğin fotoğraflar çekmek ister misin? İşte ışıkla boyamanın sırları!