Selin Ünsel ile Analog Yolculuk

Merhaba Selin, son zamanlarda bir fotoğrafçı olarak hayat nasıl gidiyor?

Aslında kendime sadece fotoğrafçı diyemem, bu kavramdan en başında hep korktum çünkü tamamen gözüme güvenerek başladığım bir yolculuktu. Sonra bu yolculuk karşıma o kadar güzel insanlar ve maceralar çıkardı ki analog fotoğrafla hayata tutunuyorum bu son zamanlarda.

Krediler: selinunsel

Film fotoğrafçılığına nasıl başladınız?

İlk tanışmam 2016’da oldu, bir arkadaşımın bana lisede verdiği analog kamerasının yıllarca rafımda öylece beni izlemesinin ardından 2016’nın sonlarına doğru bir Sirkeci yolculuğu teklifi geldi, ben de "aa ben ne yapsam ki kameram yok" dememim sonrası, o beni uzun süre izleyen kamerayı yanıma kaptım. Meğersem baya değerli bir kamera beni uzaktan uzun bir süre izlemiş. Özetle tanışmamızın zamanlaması gayet güzel oldu ve bugüne kadar beraber geldik.

Krediler: selinunsel

Dijital fotoğrafçılığın sizin için yapamadığı, film fotoğrafçılığının yaptığını şeyi bizimle paylaşır mısınız?

Ben çok poz çekemeyen, o sınırsız çekimlerde fotoğraf seçemeyen biriyim. Klasik olacak tabi ama bir filmim olsun ve 36 pozla sınırlı kalayım yolculuğu beni çok mutlu ediyor ve cidden düşünerek, hayal ederek fotoğraf çekiyorum. Analog çekerken çektiğim fotoğrafı hemen görememek hoşuma gidiyor. Ne çektim acaba sorusu, o merak, zaten beni çok mutlu ediyor.

Dergilerle çalışan bir fotoğraf sanatçısı olduğundan bahsetmiştik. Çekim süreçlerini bizimle paylaşır mısınız?

Aslında dergide yayınlanan basılı bir fotoğraf serim henüz yok. Analog fotoğraflarım sosyal medyada ve online yayında yer alıyor. Daha çok dergi ve ajans için yaptığımız etkinliklerde, sergilerde, röportajlarda doğal anları yakalamanın yolculuğundayım. Hem merak ettiğim hem de heyecan duyduğum insanlarla tanışıp sonra onları fotoğraflamak güzel bir deneyim oluyor benim için. Çekim süreçlerini de özetlemek gerekirse kendi dünyamdayım aslında, kurulan dünyayı çok da bozmayacak şekilde istediğim anları yakalamaya çalışıyorum.

Krediler: selinunsel

Portre fotoğrafların incelikli ama etkileyici, kendinize has tarzınızı seviyoruz. Sizin için yaptığınız işe uygun bir fotoğraf ve video çekerken en önemli unsur hangisi?

Çevremdeki güzel, samimi, doğal insanların enerjisi. Bu yolculuk, arkadaşlarım olmasaydı asla olamazdı. Kurulmuş düzenlerde, çok set ortamlarında çekim yapmayı hiç bir zaman kendimle bağdaştıramadım. Bir şekilde kendi düzenimi kurmaya çalışıyorum.
Kendi dünyamı kuruyorum, hayaller kuruyorum ve arkadaşlarımla bu yolculuğa dahil olmak istiyorum. Ne şanslıyım ki arkadaşlarım hep yanımda oldu; yolculuklarımda, projelerimde ve dahasında...

Krediler: selinunsel

Çektiğiniz fotoğrafları incelediğimizde bir çok kameran olduğunu görüyoruz. Favori kameranızı ve filminizi paylaşır mısınız?

2016 yolculuğum Canon FTB ile başladı, ilk bana arkadaşımdan kalan. Onun da babasının analog kamera koleksiyonunun bir parçasıydı. Benden geri almak durumunda kaldı. Tabi çok üzüldüm çünkü gönlümün bağlandığı bir kameraydı derken analog dünyasının merkezi Hayyam Pasajı’nda kaybettiğim kameraya tekrardan kavuştum. Genel olarak alt katı daha popüler olsa da ben üst katlarda çok değerli Murat Bey ile tanıştım. Kendisi de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor. Hala ara ara sohbet eder, konuşur, çay içmeye gider, anılarını dinlemekten keyif alırım.
Sonra aynı lensle Canon AE1 olarak devam etti, kısacası bir body değişikliği oldu diyebilirim. Küçük bir değişiklikti sadece. Arada daha kompakt makineler de kullandım tabi ama sonra ilk defa online bir alışverişle Instagram üzerinden pandemi döneminde Canon Prima 5 aldım. Son zamanlarda flashlı fotoğrafa merak sardığım için fotoğraflarımı hep onunla çekiyorum.
Genel özet olarak da canoncu gibi oldum :)
Film olarak da en klasiklerden kodak color plus200 kullanıyorum. Diğer seçeneklerim de genel olarak kodak filmleri oluyor; gold, portra gibi.

Fotoğrafçılığında sana ne ilham veriyor?

Olduğum sektörden dolayı ve ayrıca kendim de insan tanımayı seven biri olduğum için yeni, güzel enerjili insanlar bana ilham veriyor diyebilirim. Hala tam kendimi fotoğrafçı olarak görmediğim için kurduğum ilişkilerde insanların gözüme güvenmesi, son zamanlarda aldığım güzel sözler ve iltifatlar da beni harekete geçiriyor.

Krediler: selinunsel

Son olarak, Selin için sırada ne var?

Analog fotoğraf yolculuğumun bu sektörde başlangıcı 2018 - 2019 sularında başladı ve o günden beri sadece öğreniyorum, deneyimliyorum, sınırlarımı zorluyorum ve riskler
alıyorum. Neleri nasıl yapacağımı ve nasıl yapmayacağımı öğreniyorum. Yeni insanlarla tanışıyorum, maceralara atılıyorum ve bundan ilham alıyorum. Selin için sırada daha çok bu yolculuklardan keyif almak ve kendine daha çok değer vermek var gibi duruyor. Yeni ve güzel yolculuklara, peşinden koşulası hayallere...

Krediler: selinunsel

Selin'in kendine has tarzını yansıttığı fotoğrafları Instagram aracılığıyla takip edin!

aycnkrts tarafından, 2021-09-06 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler