1982

LOMO LC-A Doğdu

Her şey böyle başladı – SSCB Savunma ve Sanayi Bakanı’nın sağ kolu General Igor Petrowitsch Kornitzky, yoldaşı Michail Panfilowitsch Panfiloff’un masasına, Japon yapımı Cosina CX-1 adında bir makineyi koydu. Güçlü LOMO Rus Silah ve Optik Fabrikası’nın Direktörü olan Panfiloff, bu makinenin keskin cam lensini, üstün ışık hassasiyetini ve kuvvetli kasasını detaylı bir şekilde inceledi

Makinedeki potansiyeli gören iki centilmen, Saint Petersburg, Rusya’da yer alan LOMO PLC fabrikasına, Cosina CX-1’in daha üstün bir modelini yaratmak için gereken emri verdi ve LOMO LC-A’nın ilk çalışır durumdaki prototipi bu şekilde doğmuş oldu!

1984

LC-A Seri Üretime Geçti

1984 yılında, LOMO LC-A’nın seri üretimi 1200 çalışanla başladı. Rusya pazarı için ayda 1100 adet ile başlayan üretim, kısa sürede Polonya, Çekoslovakya ve Küba gibi diğer Komunist ülkelere de yayıldı.

1991

Buluş! LC-A Viyana'ya ilk seyahatini yaptı

Bir grup Viyana’lı öğrenci, Prag’da gezerken, garip, eski makineler satan bir dükkanda LOMO LC-A ile karşılaştı ve hemen kalçadan çekmeye başladılar. Viyana’ya döner dönmez filmlerini banyo ettirdiler ve ilginç derecede güzel fotoğraflarla karşılaştılar. Kısa süre içinde arkadaşları, akrabaları, hatta yabancılar aynı soruyu sormaya başladılar – hepsi kendi LOMO LC-A’sını istiyordu!

1992

Uluslararası Lomography Topluluğunun Resmi Olarak Doğuşu

Gizemli Rus cevherine karşı olan ilgi hızla artınca, Lomography’nin kurucuları, fantastik LOMO LC-A’ya olan talebi karşılamak adına, çareyi sırt çantalarını takıp, Rusya’ya baskın yapmakta buldu.

1992 yılında, sonunda Uluslararası Lomography Topluluğu’nun (LSI) kurulmasına karar verildi. Yaz aylarında, efsanevi “Lomography’nin 10 Altın Kuralı” yazıldı ve sonrasında 5 Kasım tarihinde, “Lomography Manifestosu” ile birlikte “Wiener Zeitung” gazetesinde yayınlandı. Kısa süre içinde Viyana Şehir Konseyi, LSI’ya şehrin 7. bölgesinde, Breitegasse üzerinde boş bir ev bağışladı. Bu ev, tüm Lomography operasyonunun merkez üssü oldu! İlk Lomography sergisi bu evde açıldı. Sergi sırasında, 700 adet LOMO LC-A satıldı ve Lomography’nin en belirgin özelliklerinden biri olan LomoWall burada doğdu!

1994

Lomography artık Online, NYC, Moskova'ya Karşı Sergisi ve ilk Lomography Embassy

1994 yılında, Lomography, lomo.com’u lanse ederek interneti ele geçirdi. Bu yıl ayrıca, New York Şehri ve Moskova’da, diğer şehrin canlı renklerini yansıtan LomoWall’lardan oluşan, eş zamanlı iki Lomography sergisi açıldı. Yakın zaman içinde, Berlin’de ilk Lomography Embassy Store açıldı.

1996

LOMO LC-A'nın Geleceğini Garantilemek

LOMO LC-A’nın popüleritesinin artması sonucunda, Lomography en büyük sorunuyla karşı karşıya geldi – Rus üreticiler, fotoğraf makinesinin üretimini durdurmaya karar verdi. Ama Lomography kurucuları, cesur bir hareketle Rusya’daki LOMO Optik fabrikasına gitti ve fabrika yetkilileri ve dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Putin’i, makine üretimine devam etmeye ikna etti!

1997

İlk Lomography Dünya Kongresi Madrid'de gerçekleşti

lomo.com’un, lomography.com’a dönmesiyle birlikte siteye ürün satışı yapılan bir dükkan, topluluk iletişim alanı, özel projeler, aktiviteler ve servislerin yanı sıra, dünyanın farklı yerlerinde çekilmiş muhteşem Lomograflar içeren bir WorldArchive bölümü eklendi.

Ayrıca, 1997 yılında Madrid’de yapılan ilk Lomography Dünya Kongresi’nde 120 metrenin üzerinde bir alanı kaplayan, o döneme kadar yapılmış en büyük LomoWall sergilendi – duvarda 35.000’den fazla analog fotoğraf vardı!

1998

Photokina'da Actionsampler lansmanı yapıldı

1998 yılında, dünyanın en büyük fotoğrafçılık fuarı olan Photokina’da ilk 4 lensli fotoğraf makinesi olan Actionsampler’ı tanıttık. Bu garip görünüşlü plastik fotoğraf makinesi 35mm filme 4 peşpeşe fotoğraf çekerek anında bir hit oldu!

2000

Supersampler duyuruldu ve Websitemize Topluluk Özellikleri eklendi

Lomography tarafından tasarlanan, üretilen ve patenti de Lomography’ye ait olan Supersampler 2000 yılında lanse edildi ve “Çoklu Lensli Fotoğraf Makinelerinin Kraliçesi” oldu. Devrim niteliği taşıyan makine, 35mm filme, peşpeşe dört fotoğrafı çekiyor.

lomography.com sitesinin yeni topluluk özellikleri arasında LomoEvler de yer alıyordu – Lomography topluluk üyelerinin analog fotoğraflarını yükleyebileceği ve kendi LomoWall’larını yapabilecekleri bir alan.

2001

İlk Lomography Mağazası Açıldı

Dünyanın ilk Lomography mağazası 2001 yılında, Viyana’da açıldı. Duvarları Lomograflarla (LomoWall) dolu olan mağazada dünyanın farklı yerlerinden gelen yaratıcı ürünler ve Lomography’nin tüm yelpazesi vardı. Ayrıca, gelişen Lomography topluluğunun istekleri doğrultusunda farklı analog workshoplar ve etkinlikler de yapılıyordu.

2002

Viyana'da Lomography'nin 10. Yılı Dünya Kongresi

2002 yılında Viyana, muhteşem bir parti ve dünyanın farklı yerlerinden muhteşem Lomografik fotoğraflar içeren Lomograhy’nin 10. yılı için düzenlenen Dünya Kongresi’ne ev sahipliği yaptı.

2003

Lomography Moda'ya El Atıyor

2003 yılında, fotoğraf makiesi, film ve hatta küçük bir laptop bile taşıyabilen Sidekick TPE çantayı tanıttık. Bu lansman ile birlikte moda ürünleri yelpazemiz genişlemeye başladı ve artık T-shirt, çantalar, makine kılıfları ve aksesuarlar içeriyor.

2004

Çin'deki Lomography Dünya Kongresi ve en büyük LomoWall!

2004 yılında, Çin’deki Lomography Dünya Kongresi sırasında o güne kadarki en büyük LomoWall’u inşa ettik. Bir hafta boyunca, Beijing parlak analog fotoğraflar ve tonlarca heyecan dolu aktiviteye ev sahipliği yaptı!

2005

Fisheye Fotoğraf Makinesi Karşınızda

2005 yılında, dünyanın ilk kompakt Fisheye fotoğraf makinesi ile fotoğrafçılık alanında bir çığır açtık. Neredeyse 180 derece dairesel balıkgözü distorsiyonu 35mm bir fotoğrafa sığdıran Fisheye One, Fisheye fotoğraf çekmenin en kolay ve rahat yöntemini sundu!

2006

Efsanevi LC-A+ Lomography Dünyası'na Katıldı

2006 yılında LOMO LC-A+’yı tanıttık. LC-A+, orijinal LOMO LC-A’da olduğu gibi keskin kontrast, derin doygunluk ve belirgin vinyetlerin yanı sıra, heyecan veren yeni özellikler de içeriyordu – çoklu pozlama butonu ve yepyeni tasarlanan LC-A+ aksesuarları ile uyum!

2007

Diana+ Lansmanı, White Stripes ile Ortaklı ve Londra Dünya Kongresi

2007’de Diana+ doğdu. 1960’ların, klasik orta format fotoğraf makinesi olan Diana’ya benzermesine rağmen, Diana+ sadece bir reprodüksiyon değil, yepyeni özellikler ve heyecan verici yaratıcı opsiyonlar da içeriyor.

Bu yıl ayrıca Hong Kong, Paris ve Seul’daki Lomography Gallery Store’lar açıldı, Londra’da Dünya Kongresi gerçekleşti ve White Stripes ile yaptığımız ortaklık sonucunda Jack Holga ve Meg Diana+ fotoğraf makineleri üretildi.

2008

Lubitel+ Lansmanı ve yepyeni Redscale ve X-Pro Filmler

2008 yılında Lubitel+’yı lanse ettik – klasik Lubitel fotoğraf makinesini yenilediğimiz hali. Lubitel ile 120 ve 35mm film formatları arasında geçiş yapabilir ve diyafram/enstantane öneri tablosu var.

İki fotoğrafçılık tekniği – çapraz banyo ve redscale – Lomography’nin ilk filmlerinin tanıtılmasıyla daha kolay bir hal aldı – Lomography X-Pro film ve Lomography Redscale film.

2009

Diana Mini ailemize katıldı ve LOMO LC-A 25. Yılını kutladı

2009, herkesin favori minyatür kraliçesi, Diana Mini’yi lanse ettiğimiz yıl oldu. Ablası Diana F+’ya benzer bir tasarımla üretilen Mini, 35mm film kullanıyor ve tek bir film rulosunda 36 kare ile, 72 yarım-format arasında seçim yapma olanağı sunuyor.

Daha da fazla Diana bazlı haberimiz var. Uluslararası bir sergi içeren Diana World Tour bu yıl başladı ve dünyanın farklı yerlerindeki Lomograficilerle en iyi vinyetli kare fotoğrafları paylaşmayı ve müthiş partiler düzenlemeyi hedefledi. Yılın sonunda ise, Diana Instant Back+ lansmanı ile, Diana, şipşak fotoğrafçılık dünyasına giriş yapmış oldu.

Her şeyi başlatan ikonik LOMO LC-A+ fotoğraf makinesini, LC-A+ 25th Anniversary ve Güney Kore tasarımı “No Nukes” sınırlı üretimleriyle bir kez daha kutladık!

Lomography websitesi, sürekli genişleyen online topluluğumuza daha iyi hizmet verebilmek için yepyeni özelliklerle bir kez daha yenilendi. Ayrıca, sitemizin Kanada, Tayvan, Kore, Çin, İngiltere ve İtalya için lokal versiyonları açıldı ve dünyanın farklı yerlerinde 9 yeni Gallery Store açtık!

2010

Photokina'da "Analog bir Gelecek için 10 Kehanet"in yanı sıra, Sprocket Rocket ve Spinner 360° Lansmanı

2010, Lomography’nin geleceğin analog olacağını kanıtladığı yıl olarak hatırlanacak! Köln’deki Photokina’yı analog sevgimizi yayarak ve Analog bir Gelecek için 10 Kehanet’i yayınlayarak yine kasıp, kavurduk!

Devrim niteliğindeki Spinner 360° lanse edildi ve kısa sürede European Consumers Choice Award kazandı! Ekim ayında zaman yolculuğu yapabilen ve tamamen film şeritlerine adanmış ilk fotoğraf makinesi olan Sprocket Rocket ürün yelpazemize katıldı!

Ayrıca, filmin geleceğini garantilemek için, daha da fazla film üretmeye başladık! 120 ve 35mm film formatlarına, özel redscale ve X-Pro filmler de içeren yepyeni filmler ekledik.

Lomography hareketini başlatan makine olan LOMO LC-A’yı kutlamak için iki özel tasarım daha yarattık – LC-A+ White & LC-A+ Gold. Ayrıca bu yıl, dünyanın farklı yerlerinden 10 grup film fanatiği LC-A Race için birleşti – Dünyanın farklı köşelerinden başlayıp, Vİyana’da Lomography Genel Merkezi’nde sona eren, sadece bir GPS, bir defter ve bir LC-A+ fotoğraf makinesi ile yapılan bir yarış!

2011

Lomography Times Square Exhibition ve yepyeni Ürünler

2011 yılında, Hong Kong’lu insanlar benzersiz Lomography Times Square Exhibition ile analog her şeyi kutladı. 100,000’in üzerinde insan binlerce Lomografik fotoğraftan oluşan devasa LomoWorldMap ve Sprocket Rocket, Diana F+, Fisheye No.2 ve Lubitel 166+’nın dev interaktif reklikalarını incelemek için bir araya geldi. Bu sergi sırasında Hong Kong Şehir Rehberi ve yepyeni bir Beyaz Sprocket Rocket tasarımını tanıttık!

Mayıs ayında, LOMO efsanesinin en yeni üyesi, dünyanın en geniş kompakt fotoğraf makinesi olan Lomo LC-Wide’ı tanıttık. Yeniden tasarlanan 17mm Minigon 1 Ultra-Wide-Angle lensi sayesinde, Lomograficiler, LC-A ailesinin yeni üyesini benzersiz bir heyecanla karşıladı.

Onu takiben, Haziran ayında yepyeni bir Lomography flaşı Fritz the Blitz’i de içeren sevgili La Sardina fotoğraf makinesi geldi. Geniş açılı lensi ve kolaylıkla bulunan 35mm film kullanımı ile La Sardina yeni Lomograficilere benzersiz bir eğlence sundu.

Temmuz ayında sınırlı üretim LC-A+ Russia Day ile analog aşkı yaydık. Film üretimini garantilemek için yeni Earl Grey ve Lady Grey S&B filmleri üretmeye başladık.

Kasım ayında, yılın en eğlencceli yeniliğini tanıttık – dünyanın ilk Lomografik film kamerası – LomoKino – analog fotoğrafçılığıa yepyeni bir boyut eklenmiş oldu.

2012

Lomography'nin 20. Yılı, 110 Film Geri Dönüyor ve devasa Analogue vs Digital Anketi

2012, Lomography için oldukça heyecanlı bir yıl oldu. Bir dolu heyecan verici fotoğraf makinesi lanse ettik ve 20. yılımızın kutlamalarına başladık.

Başlangıç olarak, Lomography’nin 110 filmi geri getirdiğini duyurduk! Bu film formatı 2009’dan bu yana üretilmiyordu ve onu Orca B&W 110 film ve Tiger CN 110 gibi iki klas film üretimiyle geri getirmekten gurur duyduk. Bunu kendi 110 format fotoğraf makinesi üretimimiz takip etti – Fisheye Baby 110 ve Diana Baby 110 (onlar hakkında daha fazla bilgiye 110 film fotoğrafçılığına adanmış sitemizden ulaşabilirsin.)

Eylül ayında sonsuz merakımızın kanıtı olarak, Lomograficilere analog ve dijital fotoğrafçılığın yaşamlarındaki yerini sorduk. Anketimize 82 ülkeden, 5000’in üzerinde insan katıldı ve çok çarpıcı cevaplar elde ettik. Analogue vs Digital sitemizden datamızın infografiğine bakabilirsin.

Yılın en büyük ve en iyi haberini, Ekim ayına sakladık. Bu ay, dünyanın ilk 6×12 pozlama formatında, otomatil pozlamalı fotoğraf makinesi olan Belair X 6-12’nin lansmanını yaptık.

Sanki tüm bunlar yeterli değilmiş gibi, bu yıl, 20. yaşımızı da kutladık! Doğru okudun – Lomography serüveni ta 1992’de başladı – yıldönümümüzü 20th Anniversary Sitesinde son 20 yılda olan, hatırda kalıcı olaylara bakarak kutladık.

2013

Petzval Lens (Yeniden) Yaratıldı, ayrıca Konstruktor ve LomoChrome Purple Film Tanıtıldı

2013 yılı çok hızlı başladı. Ocak ayı sonu itibarıyla, hali hazırda iki farklı ürün lense etmiştik bile. Öncelikle, ilk Kickstarter kampanyamız olan ve analog fotoğrafları dijital ortama atmayı kolaylaştıran Lomography Smartphone Film Scanner’ı duyurduk.

Bu lansmanın birkaç hafta sonrasında LomoChrome Purple Film’i tanıttık. Hem 35mm, hem de 120 format olarak üretilen bu film, yeşil renkleri, mor tonlarına dönüştürmesiyle, efsanevi Kodak Aerochrome filmi anımsattı ve tüm Lomography topluluğunun kısa sürede gözdesi oldu.

Nisan ayına ilerlediğimizde, ilk Film Fotoğrafçılığı Gününü kutladık. Dünyanın her yerindeki film tutkunları, 12 Nisan’da, partiler, buluşmalar ve genel olarak film fotoğrafçılığının her formunu kutlamak için bir araya geldi.

Yaz aylarında lansmanlarımız devam etti. Öncelikle dünyanın ilk 35mm kendin yap SLR’ı olan Konstruktor’ü duyurduk.

Temmuz ayında ise, bir sonraki Petzval kampanyamızla, efsanevi Petzval lensi yenileme sürecine başladık. Lomography Yeni Petzval Lens, eski Petzval lenslerin klasik görüntüsünü taşıyor, ama modern zaman Canon EF ve Nikon F fotoğraf makineleri (ya da ara adaptörler yardımıyla diğer başlantılı makineler) ile uyumlu olarak çalışıyor. Kickstarter kampanyası inanılmaz bir başarı getirdi ve hedeflediğimiz bütçeye, ilk 24 saat içinde ulaştık.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Ekim yayında, tüm Micro 4/3 dijital fotoğraf makineleri ile uyumlu olan Experimental Lens Kit’i lanse ettik. Üç farklı lens içeren bu paketle, fotoğrafçılar, gerçek optik çoklu pozlamalar ve renkli filtreleri fotoğraflarında deneyimler hale geldi.

2014

Lomography Şipşak Fotoğraf Makinesi ve Genişleyen Sanat Lensleri! Ayrıca, yepyeni Film Lansmanları

2014 yılının ilk yarısında, üç yeni şipşak fotoğraf makinesi tasarldık. LC-A+ Instant Camera ve Belair X 6-12 Instant Camera, ikonik LC-A+ ve Belair X 6-12 fotoğraf makinelerini, şipşak çeken canavarlara dönüştürdü. Mayıs ayının bombası ise, Lomography’nin ilk şipşak fotoğrafçılığa adanmış ve dünyanın en yaratıcı şipşak makinesi olan Lomo’Instant’tı! Bu, bizim üçüncü büyük Kickstarter başarımızdı ve Lomography’i Product Design kategorisinde, 2 farklı 1 Milyon $’ı geçen ilk firma haline getirdi.

Bu yıl, ayrıca, Lomography Sanat Lensi ailesinin yeni üyesi olan New Russar+ Lens (L36/M Mount) aramıza katıldı. Yeni Russar+, tüm modern geniş açılı lenslerin babası sayılan efsanevi 1958 Russar MR-2 lensin yenilenen haliydi. New Russar+ Lens ile canlı renklere sahip, keskin ve geniş açılı fotoğraflar çekmek mümkün. Manzara, mimari, portre ve sokak fotoğrafçılığı için ideal bir lens.

Ağustos ayında, Yeni Petzval Lens’in birinci yılını kutlamak için, Petzval’e adanmış ilk yarışmamızı düzenledik ve Yeni Petzval ile çekilen en iyi fotoğrafları dünyanın çeşitli yerlerindeki Lomography Gallery & Embassy Store’larda sergiledik. Ayrıca, yıl ortasında kutlanan Film Fotoğrafçılığı Günü’nü pekiştirmek adına, “Analog Yıldızlar Aranıyor” yarışmaları yaptık ve 21. Yüzyılın en iyi film fotoğrafçılarını bulmayı hedefledik.

Yıl boyunca çok heyecan verici film lansmanlarımız oldu. Temmuz ayında, Cine200 Tungsten Film’i dünya ile paylaştık; 35mm fotoğraf makineleri ile kullanılabilmesi için özel bir işlem gören gerçek sinema filmi. Birkaç günde tüm stokların tükenmesi bizi o kadar mutlu etti ki, onu takiben Ekim ayında 400 ISO Cine400 Tungsten Film’i üretmeye başladık. Film eğlencemiz bu kadarla kalmadı. Ekim’in ikinci yarısında, LomoChrome Turquoise XR 100-400 Color Negative Film lanse edildi. Bu film, LomoChrome Purple Film’e benzer bir mantıkla çalışıyor ama çok yeni, çılgın ve eğlenceli renk geçişleri sunuyor. Fotoğraflarını parlak renklere boyuyor – açık renkleri mavi tonlarına dönüştürüyor, yeşiller daha derin zümrüt yeşillerine, kristal parlaktığındaki denizleri ise altın onlarına boyuyor.

2015

Yepyeni Lomography Topluluk Sitesi

2015’te bugüne kadar, Lomography Topluluk Sitesini yeniden tasarladık! Site, tamamen yenilendi ve tüm ekranlara uyacak şekilde düzenlendi. Binlerce Lomography topluluk üyemizle, sitede en çok istedikleri özellikler ve gelişmesini bekledikleri yönler hakkında konuştuk. Sitemizde 12,000,000’in üzerinde fotoğraf ve 50,000 dergi makalesini incelemenin yanı sıra 1 milyonu aşkın yetenekli Lomografici ile bir araya gelebilirsin!

2016

Dünyanın İlk Optik Lensi Yeniden Tasarlandı, Daha Öncekilere Hiç Benzemeyen Bir Şipşak Makine ve TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

In April 2016, we launched a brand new addition to the ever-expanding Lomography Art Lens family. Inspired by the lens that gave the world practical photography, the Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art Lens is perfect for shooting rich, atmospheric images with beautiful bokeh backgrounds. Our brand new Art Lens was successfully funded on Kickstarter in just four hours – we could not have asked for a better response!

Hugely inspired by the support for the Daguerreotype Achromat, August 2016 saw us return to Kickstarter to launch an instant camera unlike any other. Fully automatic, jam-packed with creative features and super easy to use, the Lomo’Instant Automat lets you take perfectly-exposed pictures in any and every lighting situation. Our brand new instant innovation was a huge success, and received excellent reviews from around the world.

We were super excited to take our two brand new inventions to Photokina, the world’s leading trade fair for photo and video. We had tons of fun at our booth holding a live instant competition, hosting exhibitions, chatting to visitors, and letting people try out the very latest Lomography products. We were thrilled that so many people came to see us and loved our products!

Competitions celebrating the great photography produced by our talented Community have always been at the heart of Lomography, and that’s why we decided to launch the TEN AND ONE Annual Lomography Photo Award. Lomographers are challenged to explore the fringes of photography, think outside the box, and enter their best shots into 11 different categories including “Urban Explorers” and “Breaking Boundaries”. The winners of each category then qualify for the TEN AND ONE Annual Lomography Photo Award. In 2016 we received tons of inspirational entries and we were delighted to award the winner over 20,000 EUR worth of prizes at the end of the year!

2017

Celebrating 25 Years of Lomography with Exciting Exhibitions, Creative Cameras and Heaps More!

Back in 2017, we turned 25 — and partied all year long! We curated the biggest LomoWall exhibition in history, collaborating with millions of creatives across the globe to bring countries, cultures and people together with the longest series of LomoWalls ever constructed. We threw crazy parties in Lomography Gallery Stores all over the world, showering our lovely Lomographers with special exhibitions, wonderful workshops and delicious cocktails.

And that’s not all! We rocketed back onto Kickstarter with two brand new inventions. Our brilliant backers helped us to create the Neptune Convertible Art Lens System, a handcrafted system with a collection of interchangeable front lenses for unlimited creative possibilities; and the Lomo’Instant Square Glass, the world’s first fully analogue camera for Instax square film.

We didn’t stop there though. We created a rockin’ retro version of the Diana F+ to celebrate 10 years of daring Diana adventures, a gorgeous chrome-plated version of the Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art Lens, and poured the purple back into the photographic ocean with new and improved LomoChrome Purple Film.

Topping it all off, we brought the world bolder, sharper instant masterpieces than ever before with the Lomo’Instant Automat Glass Magellan and Cabo Verde editions — and gave in to wanderlust with the Lomo’Instant Murano, Panama, Yangon, and Oxford editions.

And now, you can share your memories with your followers instantly through our new Lomo’Instant App! Our marvelous Community have racked up an incredible 69 million likes so far — create a LomoHome and join the fun. Once you’re a member you can enter the TEN AND ONE Annual Lomography Photo Awards — last year, we received over 164,000 entries!

2018

Iconic Instant Creations and Our Lomography Community at Large

2018 was a wonderful year to be a Lomographer, with our new additions to the analogue family truly taking things up a notch.

In June we launched the Diana Instant Square on Kickstarter, bringing the iconic, lusciously lo-fi Diana aesthetic to instant square format film. Named the most versatile instant camera ever by DigitalRev, we reached our Kickstarter goal in just over 24 hours, encouraging Lomographers to loosen up and embrace imperfection in all of its mesmerizing beauty.

As the year drew to a close we welcomed the Berlin Kino film into the fold. Inspired by the legendary New German Cinema movement, this black and white emulsion casted delicate grain and soft tones, immortalizing every snap in an enchanting cinematic monochrome.

But that wasn’t all! We allowed our adventurous spirit to run wild with the Lomo’Instant Automat Glass (Elbrus Edition), we celebrated the 25th anniversary of Lomo LC-A with some very special editions, we were hypnotised by the beguiling color negative F² 120 film, turned heads with the shimmering Fisheye No.1 Caspian and packed our bags ready for an adventure with the Lomo Instant Mini Explorer. If that wasn’t enough, we plunged into aquamarine hues with the Sprocket Rocket Teal and the Lomo’Instant Automat (Riviera Edition).

Finally we launched #HeyLomography which has amassed an incredible selection of Lomographers photos showcasing creativity and limitless imagination. Remember to share your shots on social media with this hashtag for a chance to be featured on our channels!

2019

The Year for Film – From Beautiful Black and White to Muted Tones and Pure Purple Playfulness

Our long standing and light-headed love affair with Film reached new and dizzy heights. We fell in love with the romance of monochrome, launching the Potsdam Kino film in January, followed by the 2019 formula of our beloved Berlin Kino film in October. But we also dedicated ourselves to the creation of experimental, artistic color emulsions. We introduced two LomoChrome films in July. First came the third edition of our knock-out LomoChrome purple film, accompanied by the brand new LomoChrome Metropolis – the first new color negative film in over 5 years whose muted colors and stand out contrasts were successfully funded on Kickstarter.

Not forgetting our cherished cameras, we began by adding two new editions to the La Sardina family: the La Sardina Fitzroy, a stunning primary-colored addition designed by illustrator Ale Giorgini, and the La Sardina Delaunay featuring striking art from the artist Robert Delaunay, as part of a collaboration with the Thyssen Museum in Madrid. We introduced the pocket-sized Diana Mini Picnic, perfect to take with you anywhere and added another string to our lens bow with the Lomogon Art Lens. This lens maintains all the colors, saturation, and character we’re known for, but with unrivalled resolution, gorgeous optic quality, perfectly circular bokeh, and trailblazing precision.

The snow cleared, the flowers sprung from the earth and spring brought some more exciting developments. We introduced the New Petzval 55 mm f/1.7 Bokeh Control Art Lens, designed specifically for the ever growing full-frame mirrorless systems. We held the second edition of our residency week in May, welcoming 11 talented Lomographers from all around the world, who were among the winners of our Lomography Annual Photography Awards: the TEN AND ONE. The week was filled with plenty of fun activities and ended with a LomoWall exhibition.

To promote the talent of all the film community out there, we held two Social Media tester call-outs. We were delighted and humbled to receive thousands of applications each time! We loved discovering new talents and seeing the world through different eyes.

Finally, we introduced our most innovative creation to date – the LomoMod No.1. A flat-pack, cardboard DIY camera to build from scratch and a liquid-filled lens with a shutter and aperture unit. The culmination of everything we’ve preached for the last 27 years, this dynamic duo turned the creative potential dials up to infinity.

2020

Analogue Advancements in the Face of Adversity

We dove right into 2020 with a Kickstarter campaign for our Petzval 80.5 mm MKII Art Lens and successfully met our target in just over 24 hours – wow – Lomographers from all over the world did that. THANK YOU.

Undeterred by the global pandemic, we released some extraordinary films too. The release of our vivaciously violet LomoChrome Purple film in 110 format was followed by the launch of two spectacular new low ISO additions to the Kino B&W Film Family – Fantôme Kino and Babylon Kino – boasting high-contrast drama and nuanced nostalgia respectively. LomoChrome Metropolis appeared in a very special Tokyo Edition outfit in collaboration with Kitamura and we also unveiled our Analogue Quartet and Analogue Duet selection film packs – the best way to try out four or two of our fabulous films, one roll at a time.

Later in the year we teamed up with a super-cool Japanese street brand and released the limited Simple Use Reloadable Camera × Challenger edition. We also launched the Analogue Aqua – Simple Use Reloadable Camera + Underwater Case – perfect for all your outdoor escapes. This was a great year for our Simple Use Reloadable Cameras, undoubtedly one of our hottest items in 2020.

We went collaboration crazy and created some of our best limited-edition designs yet. Sundae Kids brought iconic comic characters, Park Song Lee provided a painterly pastel palette, Laura Slater brought bold blue design and…drumroll please…William Klein adorned our Lomo’Instant Wide with his provocative, progressive photographs. Boom.

As if that wasn’t enough, we pulled a further two, brand spanking new inventions out of the bag. The LomoGraflok – the world’s first Instant Back for 4×5 cameras designed for Fujifilm Instax Wide, and the HydroChrome Sutton’s Panoramic Belair Camera – sweeping panoramics, thrilling and unpredictable liquid-effects and exposed sprocket holes, all in one camera.

Despite the obvious challenges faced throughout the year, the Lomography Community remained as strong, optimistic and experimental as ever. We worked hard to inspire creative minds worldwide with our indoor tipsters, tricks and DIY projects galore. We also hosted an open call for Lomography Testers on social media and welcomed some fantastic new photographers to the tester family and in between lockdowns as well as holding successful events including LomoWalks & Development Workshops with our partners worldwide – special mention goes to We Are One, an extraordinary LomoWall exhibit in Manila comprised of over 1,500 film photographs from international artists which aimed to highlight the beauty of cultural differences in times of unrest.

2021

Finding Creativity in the Community – the Lomo Lifestyle goes on!

2021 is over and what a year it’s been! We kept ourselves busy – reconnecting with our Community in the real world, enjoying exciting creative collaborations and giving our passionate Lomographers new and exciting photographic tools to experiment with.

Firstly, it was a pleasure to see so many of you getting involved with our offline events. The NYC Film Photo Gathering was a particular highlight this year, with a record number of attendees joining workshops and photo walks throughout the day. We loved seeing all the happy coincidences from the Lomography x Initial LABO film swap project in France and the SAME SAME SAME but different project in Japan was an awesome way to share the Simple Use Reloadable camera love.

So, the world of Lomography continues to grow and we love to see our Community members getting stuck into our experimental way of life. But this year, your support in our new projects and product launches was unrivaled! In February, we launched our 13th Kickstarter project – the ultra-wide Atoll Art Lens – which you lovely lot successfully funded in less than 9 hours! Amazing!

To amp up the fun even more, we went big in our commitment to keeping film alive. In April, we kicked off four weeks of activities and celebrated Film Photography Day for an entire month! Our iconic LC-A+ turned 15 years old and most excitingly, we launched two new films in 2021! LomoChrome Metropolis got a new look – featuring even bolder contrasts and signature moody muted tones and, in a real blast from the past, LomoChrome Turquoise is back! After hundreds of emails, DMs, even letters sent by carrier pigeon… we decided to bring back the highly sought-after Turquoise treasure in 35 mm, 120 and brand-new 110 format.

On top of all of that, it’s been a mighty year for collaborations and we teamed up with some big names. Alongside Parisian music producer and DJ, Darius, we launched a dazzling special edition Simple Use Reloadable camera. Then, together with Berlin-based music producers KITSCHKRIEG, we released a special black and white Simple Use Reloadable camera to channel the group’s unique monochrome aesthetic. We also found time to celebrate the Chinese New Year with our own Simple Use Reloadable Camera Optimistic Ox edition and got ready for the party season in style with the release of the disco-diva Saturday edition. This simple snapper remains a firm favorite in the Lomo world.

But that’s not all! Our Instant cameras had their share of the limelight in 2021, with the Lomo’Instant and Lomo’Instant Automat cameras getting dressed up in thought-provoking limited edition artwork by Thai artists Gongkan and Suntur respectively. These releases challenged us all to think outside the frame and embrace our most crazy and experimental Lomographic desires.

2022

30 Years of Lomography – An Analogue Affair

In this marvelous year of Lomography we introduced new analogue inventions, brought much-loved Lomography legends back from the past and our lovely Lomographers around the world got involved in loads of exciting events. Most excitingly, we kicked off our 30th-anniversary celebrations!

Starting strong, we gave our Online Shop a facelift and later in the year launched our Lomography Connoisseurs page – somewhere anyone can go to get inspired by cool photographers from all around the world and find out how they bring a little Lomography to their lives. Throughout the year, we encouraged our Lomographers to shoot from the hip and forget the rules, focusing particularly on medium format photography and simple ways to get creative with film.

With a snazzy new shop to show everything off, we announced our all-in-one scanning devices – the DigitaLIZA+ and DigitaLIZA Max – a super-easy way to scan film at home or on the go. Our dreamy Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art Lens got a new look with black and silver aluminium finishes, and we designed new M-Mount Close-up Lens Adapters, expanding the Art Lens experimentation to full-frame mirrorless cameras.

Barely stopping to catch our breath, new Acapulco beach edition Fisheye No.2 and La Sardina cameras surfaced – each featuring a unique fabric design. Always keen to listen to the requests from our lovely Lomographers, we re-released the small but mighty Fisheye Baby 110 in two exciting designs and, not forgetting our film family, Lomographers around the world received their rolls of LomoChrome Turquoise 2021 formula!

At Lomography, the fun never stops! We went wild for the Lomo’Instant Automat Glass Serengeti, played our cards right with the Lomo’Instant Wide Monte Carlo, and, in collaboration with Hong Kong artist, Vivian Ho, our Lomo’Instant Automat got an insightful new illustration.

Now, drum roll please, in October we had some BIG news. Letting reality take a backseat, we dove headfirst into experimentation with the new LomoApparat Camera. This wide-angle 35 mm camera helps Lomographers push the boundaries of the analogue world and enjoy super-simple everyday analogue experimentation!

Just as the Lomography product family ever increases, so does our charming Lomography Community. We love to meet our Lomographers in person and were excited to see tons of you get involved in fun events like our LomoChrome Metropolis LomoWalks across North America. Across the pond, design enthusiasts were introduced to the lovely La Sardina at the La Sardina × London Design Festival LomoWalk – capturing London’s architecture on LomoChrome Metropolis film. Meanwhile, Lomography Japan organized the inspirational Pocket 110 Exhibition, bringing miniature experimentation to a wider audience. Lomography France held an exclusive photo project with full backstage access to the Opéra Comique, one of the best-kept secrets in Paris, and Lomography Italy provided Diana F+ cameras to selected students of the Italian Institute of Photography, challenging their creativity and technical competence across several categories for an enthralling exhibition in Milan.

But the challenges didn’t stop there! For Film Photography Day we held a HUGE Film Swap Challenge asking pairs of photographers from around the world to shoot on the same roll of film for some whacky results, and our motivational Golden Rules Challenge got everyone’s Lomographic brains whirring.

Speaking of golden rules, in November we kicked off our anniversary celebrations, exactly 30 years after the Lomographic Society International was founded and the golden rules were published! To celebrate our milestone, we released limited edition LC-A cameras and asked our Lomographers why they shoot film in our 30 Reasons For Analogue survey. Over the next year, we’ve got loads of cool events lined up to challenge, inspire and unite our Lomographers! We can’t wait to celebrate our 30th year of breaking the rules and look forward to exciting times ahead!

2023

Future for Analogue

In 2023 we unleashed a wave of analogue passion that rippled across the globe. Our mission? To not just keep film alive but to help it thrive for years to come! It was the year where learning met creativity, collaboration sparked innovation, and 120 film became the anthem of Lomographers worldwide.

Early on in the year, we launched an exciting resource to empower Lomographers; the Lomo School is an online space where beginner and advanced photographers can learn everything they ever wanted to know about film. Additionally, for our Learning with Lomography Magazine series, we collaborated with universities and schools around the world, providing creative students with the tools to bring their artistic visions to life.

Beyond education, we kickstarted our Future for 120 campaign, declaring medium format film an Endangered Species. This rallying cry against the fading popularity of this exciting format aims to rejuvenate its popularity. We aren’t about to let 120 be left in the shadows!

In other news, we successfully funded our 14th Kickstarter campaign – the Nour Triplet V 2.0/64 Bokeh Control Art Lens, the world’s first full-frame mirrorless lens dedicated to spherical aberration control – and introduced LomoChrome Color ’92 film to bring a hint of nostalgia to the analogue world. We were excited to offer a never-seen-before film emulsion and we will continue to imagine and design new films in the future. Meanwhile, new camera editions like the LomoApparat Chiyoda, Fisheye No.2 Grape Jam and Diana F+ CMYK offer more choices to our Community as we continue to develop and produce all the tools you need to capture the wonderful world around you with analogue.