LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

2017-12-06

Çalışmalarına İstanbul'da kişisel ve özgün olarak devam eden profesyonel fotoğrafçı Yasemin Hülya Bulut, bu ayki LomoAmigo'muz oldu! Yasemin'le eğlenceli geçen zamanımızı seninle paylaşıyoruz!

Merhaba Yasemin, bize biraz kendinden bahseder misin?

İstanbul’da yaşıyorum. Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Ana Sanat Dalı Grafik/Fotoğraf alanı ve aynı zamanda Sosyoloji eğitimi aldım. Fotoğraf çalışmalarıma özgün olarak İstanbul’da devam ediyorum.

Fotoğrafçılık geçmişin olduğunu biliyoruz, bu tutku nasıl başladı senin için?

9 -10 yaşlarımdaydım, babamdan ısrarla bir müzik çalar almasını isterken, bulunamayınca babam onun yerine içinde 35mm film takılı bir fotoğraf makinesi almış. Hayat kutucuğumdan payıma çıkan o fotoğraf makinesi ile bu tutku başlamış oldu.

Aynı zamanda eğitmensin de, yeni nesillerin fotoğrafçılığa olan ilgisini nasıl görüyorsun?

Evet, Grafik Tasarım/Fotoğraf eğitmenliği yapıyorum. Gençlerin, bir dönem genç olanların ve her yaşın fotoğrafa ilgisi oldukça fazla. Görsel bir iletişim çağındayız - mobil ve dijital fotoğrafçılık. Elbette çağın ruhumuza kattığı bitmeyen bir festival havasında yaşıyoruz. Hatta azımsanmayacak kadar önemli bir şekilde. Çok çok isterim ki analog kameralarla da ilgili deneyimler ve kullanımlar artsın, farklı bir özgünlük ve deneyim oluşsun. Üreten ile tüketilen arasındaki ironik bağdan farksız, fotoğrafa dair deneysel yani özgün oluşumlar hızlansın. Günümüzde dijital tüketimin dışında, analog kameraların da kullanılmasının gerekliliğinin, en çok da gençler için kıymetli ve önemli olacağı kanısındayım. Çok eğlenceli, özgür, sınırları geniş kendi kültürünü oluşturmuş farklı formatlara sahip Lomography makineleriyle başlayabilirler mesela... Mobil veya dijital tüketimin dışında analog kameralarıyla yola çıkan gençlerimiz, şu an benim için bu yola çıkanlardan en şanslı olanları diyebilirim.

Lomography ile nasıl tanıştın? Bizimle tanışma hikayeni paylaşır mısın?

Analog kamerada farklı formattaki filmleri ve kamera özelliklerini araştırırken kendimi Lomography'nin internet sitesinde buldum. Soluğu ilk iş olarak Lomography Embassy Store İstanbul'da aldım. Çok renkli, heyecanlı, meraklı, sınırsız kendine özgü kültürü ve tarzı olan farklı formattaki bir çok deneyim... Lomography için daha ne demeli bilemedim... Mağazayı gezerken -aslında karıştırırken- saatlerce neredeyse tüm fotoğraf makinelerini inceledim. Kendi gözümün Lomography'nin iki makinesi ile uyumunu anladığım anda bu dünyaya merhaba demiştim artık.

Sprocket Rocket ve Diana F+ ile çekimler yaptın. Lomography’nin bu iki farklı modeli ile çekim yapmak nasıldı?

Lomography hikayesine bu iki makineyle başlamış oldum. İkisi de çok çok lezzetliydi... Hala göz hizam ve tartım Sprocket Rocket desem de, Diana F+‘nın hakkını öncelikle vermek isterim. Kare formatı kullandığım iki ayrı tatta kendine özgü filmleri ve karede oluşan vinyet etkisi benim önem verdiğim özelliklerdi. RedScale ve X-Pro filmlerinin farklı kimyasal yapısıyla sonuçlar çok güzeldi. Sprocket Rocket ise eski siyah beyaz bir film hikayesi tadındaydı. Eski İstanbul'u panoramik karelerle yakalamak çekimlerime farklı bir ruh kattı... Ayrıca teknik anlamda bu özel format benim diğer pencerem oldu diyebilirim. Yeni bir kadraj algısı, fotoğraf ile görüntü arasında matrak, eğlenceli, kuralsız, özgür ve sınırsız hayallerle dolu..

En çok çekim yapmayı sevdiğin yer neresiydi?

Balat sahili (benim için özel). Renkli, kendine has dokusu, coşkulu çoluklu çocuklu halinin dışında, sahile indikçe naif hüzünlü bir semttir Balat.

Çektiğin fotoğraflar arasında en çok hoşuna giden hangisi oldu? Bizimle bu fotoğrafın hikayesini paylaşır mısın?

Sprocket Rocket'ta film tadındaki çekimler esnasında oldukça heyecanlandığım anlar oldu, beni anlatan kareler. Diana F+'da iki ayrı kare formatı... Üsküdar sahildeki çiçekçi kadın mesela; anı yaşatan bir Lomography karesi iken Balat sahilde ki o yaşlı çift. Aynı dilde konuşamıyorduk ve araya fotoğrafın dili yani kalbi girdi... Diana F+ bize çevirmen oldu o anda orada o yaşamda an, anıya dönüştü. Ve hikayeyi sonsuza kadar kaydettim.

Çekimleri yaptığın Sprocket Rocket’ı daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

Kocaman bir sahne önersem olur mu? Sprocket Rocket için öncelikli olarak formatın güzellliğinden bahsetmiştim. LadyGrey 400 ISO (S&B) ve Forte Fortepan 2003 (S&B) film kullanarak çekimlerime başladım. Eğer farklı format özelliğine sahip panoramik bir sahne istiyorsanız ve analog fotoğraf makinesi kullanıyorsanız eğlenceli, pratik, heyecanlı, özgür ve deneysel bu makinenin mutlak kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Sproket Rocket'ta yeni başlayanlar ve yine analog kamerada belli bir birikime sahip olan her fotoğrafçı için yeni bir soluk, alışıla gelmişin dışında özel bir bakış açısı, enfes bir pencere ve yine dediğim gibi oldukça deneysel bir birikim sağlayacaktır.

Denemek istediğin yeni modeller ya da filmler var mı?

Olmaz mı? Horizon Perfekt. Horizon 35mm ve tüm filmler. Sprocket Rocket’dan sonra sanırsam Lomography'den ikinci ve özel kameram o olacak. Şimdiden bir çok fikir kuralsızca aklımda!

Gelecek günlerde seni nasıl projeler bekliyor?

Sprocket Rocket ile çektiğim bir kare Soul'nArt Galerideki Alphabetic II isimli sergide yer alacak. Bu benim Alphabetic ile ikinci, kendi adıma ise yer aldığım dördüncü karma sergi olacak. Sergi 15 Aralık 2017'de açılıyor ve 15 Aralık - 25 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sprocket Rocket ve Diana F+ ile özgün çekimlerime farklı film denemelerine devam edeceğim... Özelllikle Sprocket’da renkli filmlere ağırlık vermek istiyorum biraz... Evet, çekimlerini yaptığım iki farklı kamera ile minik bir sergi var pek yakında... Lomography sergisi bu işte özgür olmanın ödülü olacak, yine farklı başka bir şey yapmış olmanın da ayrı tadı...

Sprocket‘da ayrıca panoramik film karelerine devam ederken kurgusal olarak oluşturmak istediğim öyküsel film kareleri serisi olsun istedim. Filmler banyo edilip sıralandığından birinci pozdan itibaren karşımıza bir kısa öykü çıksın istiyorum, son film karesine kadar! Teknik içerik olarak panoramik deneysel ama izleyici ve gören için kısa bir film gibi. Neden olmasın?

Bu özel dünyada hayaller sınırsız, hikayeler ve sahne sonsuz. İyi ki Lomography var!
Bunlar henüz başlangıç!

Teşekkürler Lomography!

Yasemin Hülya Bulut'u Instagram hesabından takip edebilir, diğer işleri için kişisel blog sayfasına uğrayabilirsin. Ayrıca Yasemin'in Sprocket Rocket ile çektiği bir fotoğrafla katıldığı Soul'nArt Galeri'de gerçekleşecek karma sergiyi 15 Aralık 2017 itibarıyla ziyaret edebilirsin.

yagmurblt tarafından, 2017-12-06 tarihinde ve #insanlar #diana-f #lomoamigo #sprocket-rocket başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Bahsedilen Ürün

Lomography Sprocket Rocket

Lomography Sprocket Rocket

O sevilen film deliklerine adanmış Sprocket Rocket, süper geniş açılı lensiyle 35mm filmin tüm alanını mükemmel bir şekilde pozluyor. Film delikleri her fotoğraflında ön plana çıksın. Sprocket Rocket fotoğraf makinesi ile süper panoramik fotoğraflar çek.

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Lomography Film Rehberi

  Lomography tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Film Rehberi

  İster analoğa yeni başlayan bir acemi, ister profesyonel fotoğrafçı, istersen de hevesli bir yönetmen ol, Lomography olarak tüm yaratıcı ihtiyaçlarını karşılayacak farklı film çeşitlerine sahibiz. İşte hala üretimine devam ettiğimiz 35mm, 120 ve 110 formatlardaki farklı Lomography filmlerinin bir listesi.

 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-07-09 1
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-12 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  Amerikalı yönetmen, bugünlerde film dünyasının başlıklarında sıkça yer alıyor ve bu onu 21. yüzyılın en önemli film yapımcılarından biri haline getiriyor. Wes Anderson'u özel renk kullanımınlarına ne söylenir ki?

 • Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  plasticpopsicle tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  Bugün sana tanınmış bir fotoğraf ustası olan Diane Arbus'tan bir takım değerli dersler sunuyoruz. Zamanında tartışmalı bir fotoğrafçı olarak etiketlenmiş olmasına rağmen, tanınmış Amerikalı sokak fotoğrafçısından hepimizin öğrenebileceği çok sayıda önemli dersler var.

  2017-12-11
 • Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  Çevredekiler boynunda asılı olan makineye ağzı açık bir şekilde bakıyor mu? Üst düzey ekipmanlara sahip arkadaşların senin fotoğraflarının “garip” ve yaşam tarzının “kafa karıştırıcı” olduğunu mu düşünüyor? İnsanların kafasını mı karıştırıyorsun -- genel olarak? Tebrikler dostum, büyük olasılıkla Lomograficisin.

 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-08 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  Tıpkı insan vücudu gibi, fotoğraf makineleri de kar sırasında aşırı değişiklikler yaşar. Öncelikle, güç seviyeleri zayıflar ve kış hastalıklarından biri olan buğulanmaya yakalanırlar. İşte bazı analog çekim önerilerimiz.

  2017-12-08
 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  yagmurblt tarafından, 2017-12-04 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  İşleri dünyanın farklı yerlerinde sergilenen deneysel Türk yönetmen Müge Yıldız, bu sefer de LomoKino ile çektiği yeni video ile karşımızda!

  2017-12-04
 • Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  lomographymagazine tarafından, 2017-11-30 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  Şipşak fotoğraf makinesi tasarlandıktan sonra, fotoğraf tarihi en hızlı şekilde yeniden yazılmaya başladı. Bu buluş bugüne kadar fotoğrafçılığı nasıl değiştirdi?

 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  banaderlersunny tarafından, 2017-11-22 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  Foto İstanbul'da yapılan Lomokino atölyesi meyvesini verdi! İşte karşınızda Lomokino gözünden Beşiktaş.

  2017-11-22
 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1