Cécile (lafilledeer) ile Öz-Düzenleme Macerası

Çoğumuz zaten öz-düzenleme düşünmüşüzdür. Çekimlerini içeren bir kitaba sahip olmak kimin aklına gelmedi ki? Aktif topluluk üyelerimizden Cecile, bu röportajda ipuçlarını paylaştı.

Merhaba Cécile! Naber?

Merhaba Lomography! İyiyim, sen nasılsın?

Her şey yolunda! Bugün bu güzel projen hakkında konuşalım: yayınladığın yeni öz-düzenleme kitabın Review Argentique (the Analogue Review). İlk kopyayı gördüğündeki izlenimlerin nelerdi?

Çok güçlü hisler. Uzun süredir üzerinde çalıştığım bir projenin sonunu görmek çok mutluluk verici. Bana birkaç yıl önce blogumu başlattığım anı hatırlattı. O zamanlarda, o kadar çok geri bildirim almaktan ya da bu projeyi bir kağıt kılavuzuna dönüştürmeyi hiç düşünmemiştim.

Bu proje hakkında bize daha fazla bilgi verebilir misin?

Blogumun ilk konsepti basitti: Fikirlerimi ve çekimlerimi ekleyip, özelliklerini test edeceğim tüm fotoğraf makinelerin/filmlerin bir incelemesini yapmak. Geçen sene çok içeriğe sahip olduğumu fark ettim ve bu içeriğin tamamı deneysel fotoğraflarla ilgili bazı eğitimlerle birlikte bir kılavuz olarak kullanılabilecek iyi düzenlenmiş bir kağıt sürümünü hak ettiğini düşündüm. Her hafta, analog fotoğrafçılığa başlamak için hangi fotoğraf makinesi/filmi kullanmaları gerektiğini isteyen mesajları okuyucularım tarafından adlım. Böylece bu tür rehberin muhtemelen insanlara yardım edeceğini fark ettim.

Ve işte burada: 400'ün üzerinde çekim, fotoğraf makineleri/film/aksesuar incelemeleri ve çapraz banyo, EBS tekniği gibi bazı deneyler hakkında açıklamalar içeren yaklaşık 300 sayfalık bir kitap.

Kaç fotoğraf makinesi/film/aksesuar test ettin? Kitabı nasıl hazırladın ve kılavuzda yer alacak fotoğraf makinelerini nasıl seçtin?

Aslında, biraz daha test ettim ancak bu kitapta sadece 45 fotoğraf makinesini, 753 filmi ve birkaç aksesuarı sergiliyorum. Ekipmanların çoğu birkaç kez test edildi ve yeterince bilmediğim veya tatmin edici bir sonuç almadığım bazı ekipmanları dışarıda tuttum.

Bazı Lomography ekipmanlarını bulabilir miyiz? Hangileri? Öyle umuyoruz!

Elbette, Diana F+, Fisheye One, Konstruktor, La Sardina, Lomo LC-A+, Lomokino, Sprocket Rocket, SuperSampler fotoğraf makineleri gibi test ettiğim Lomography ürünlerini bulabilirsiniz. Filmler için Renkli Negatif 100, 400 ve 800, Lady Grey 400, bazı Lomochrome Purple ve Turquoise, Redscale XR, X-Pro 200 ve X-Pro Sunset Strip 100'ü bulabilirsiniz. Aksesuarlar arasında ise, LC-A+ Splitzer, LC-A+ Krab ve DigitaLIZA'dan bahsettim.

Harika! Bize kitabın oluşumu hakkında daha fazla bilgi verebilir misin? Nasıl yarattın, hangi aracı kullandın?

Kitaplarınızı kendiniz düzenlemenizi sağlayan bir şirket olan Blurb.com u seçtim. Bunun için bir oluşturma yazılımı kullandım ve tasarımını kendim yaptım; böylece sayfa düzeni için tamamen özgür olabildim.

Kendi kitabını yayınlamak isteyen topluluk üyeleriyle paylaşmak istediğin herhangi bir önerin var mı?

Bence kendinize iyi sorular sormalısınız. Kitabınız için hangi yönleri öne çıkarmak istediğinizi bilmek önemlidir: Neden? Kimin için? Neyi göstermek için? Sabırlı olun çünkü bu tarz projeler zaman alır.

Kitabını nereden bulabiliriz?

Blurb.com sitesinden satın alınabilir.

İkinci bir kitap gelir mi?

Evet, halihazırda üzerinde çalışıyorum :) Yeni şeyleri ve kalıpları test etmeye devam ediyorum ve fotoğraf makineleri, filmler ve deneylerle ikini cilt olarak yayınlamayı umuyorum; ama öncesinde filmlerin nasıl işleneceği hakında biraz daha tecrübeye ihtiyacım var ki bunlarla ilgili tecrübelerimi paylaşabileyim. Hoşçakal Lomo!


Cécile hakkında daha fazla bilgiyi Dergi, LomoEvi ve web sitesi bağlantılarından bulabilirsin.

Herhangi bir sorunuz varsa, bunları aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın! Aramızda öz-düzenleme kitabı olan var mı? Lütfen kendi hikayenizi bizimle de paylaşın!

mpflawer tarafından, 2017-03-14 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler