Chris Lowell ile Objektifin Arkası

Onu, Veronica Mars , Private Practice gibi TV şovlarında ve son olarak _GLOW_'da Bash Howard rolünde görmüş olabilirsin. Şimdi, fotoğrafçı Chris Lowell hakkında daha fazla bilgi edinmek için seni objektifin arkasına götürüyoruz.

Chris Elliott Erwitt ve Henri Cartier-Bresson gibi ikonik sokak fotoğrafçılardan etkilendi ve sokağı kalçadan çekmeye başladı. Yıllar sonra, Robert Mapplethorpe ve Sally Mann'in işleri onu portre fotoğrafçılığına itti. O zamandan beri, içgüdüsel çekim tarzını korudu ve anıları orta formatta yakaladı.

© Chris Lowell

Bir aktör ve fotoğrafçı olarak sıradan bir günün nasıl geçiyor?

Benim için sıradan bir gün, tekrar çalışamamak korkusunu dağıtmaya çalışmaktan oluşuyor. Fotoğrafçılık kariyerim, kendime bir sanatçı olarak daha yaratıcı bir güç kazandırmak için çabalarken ortaya çıktı. Oyunculukta başkaları sana iş verir. Fotoğrafçılıkta tüm kontrol bende ve bu dünyadaki en özgürleştirici hislerden biri. İstediğim fotoğrafı, en çok tercih ettiğim ekipmanı kullanarak istediğim zaman çekiyorum. Kimseden onay almıyorum ve bu çok büyük bir özgürlük! Fotoğraflarım sanatçılığımın yansımasıdır çünkü bu tamamen benim.

Tipik bir gün mü? Ölü gibi yatmıyorsam, genellikle New York'taki evimde uyanıp saatleri olabildiğince verimli kullanmaya çalışırım; müzeler, oyunlar, galeriler, konserler. Hayran olduğum sanatçıların anılarını okurum, sanat kitapları çeviririm gibi gibi. Ve fotoğraf çekerim!

© Chris Lowell

Bir röportajda bulunduğun bir TV şovu nedeniyle fotoğraf çekmeye başladığını okudum; bize daha fazla bilgi verebilir misin?

Bu benim ilk oyunculuk işimdi; Life As We Know It. Karakterim okul kaydı fotoğrafçıysıydı. Şovun yaratıcılarından biri olan Gabe Sachs hevesli bir fotoğrafçıydı, bana Leica M3 verdi ve nasıl kullanılacağını temel boyutta anlattı. Işık ölçer olmadığı için, ışık okumada çok başarılıydım ve birçok fotoğraf çektim. 19 yaşındaydım, Vancouver'da dolaşırken kendime fotoğraf çekmeyi öğrettim. Ve hala yaptığım şey bu.

© Chris Lowell

Görsel olarak etkilendiklerin kimler veya neler?

Evimde bulunan fotoğraf kitapları Sally Mann'ın Immediate Family'si, Mapplethorpe'nin Polaroids'i, Elliott Erwitt'in Personal Best'i ve William Klein'in New York 1954-55'idir. Egon Schiele tablolarındaki konuları ve duruşları, Edward Hopper tablolarında ise ortamları seviyorum. Sinemaya gelince, A Hard Day's Night , Faces , Conformist ve Fellini'nin tüm filmleri harika birer görsel ilham kaynağıdır.

Portföyün arkadaşlarınla olan özel anıları içeriyor. Bu portrelerin yakalanması için sana ilham veren şey ne?

Sokak fotoğraflarını çekmeye başlamıştım, daha sonra karşımdakilerle daha yakın bir ilişki kurmak istedim. Sally Mann muazzam bir etki yarattı. Mapplethorpe'nin erken çalışmaları da öyle. Fotoğrafçıların varlıkları görüntülerden hissedebiliyordum. Ve benim de kendi eserimde istediğim buydu. Bu yüzden gündelik hayatımda kamerayı insanlara döndürdüm. En sevdiğim portreler, kendim ve karşımdaki arasında geçen sohbet gibi duran portreler. Ben sürekli olarak bu insanlarla ilişkilerimi yakalamaya çalışıyormuş gibi hissediyorum ya da bu ilişkilerin hatıralarını fotoğraflamaya çalışıyorum demek daha doğru. Bazen fotoğraflarımı sergilemem bu da sokak fotoğrafçılığından kalan bir şey.

© Chris Lowell

Bazı fotoğrafçılar hala film kullanıyor, çünkü filmin dijital olarak kopyalanamayacak kadar farklı bir his olduğuna inanıyorlar. Katılıyor musun? Seni film kullanmak için motive eden şey ne?

Filmin dokunsal doğasını, kamerayı yerleştirme işlemini, sarma sürecini, ruloyu seviyorum. Bu inkar edilemez derecede romantik. Bunu söyleyince, dijital fotoğrafçılığa saygısızlık etmiş olmuyorum. Bu benim için felsefi bir şey. Dijital fotoğrafçılıkla, kesinlik avantajlarını elde edersin. Bir çekim yapabilir ve hemen analiz edebilirsin; pozlamanın doğru olup olmadığı, odaklanıp odaklanmadığı vs. Filmle birlikte inceleme süreci yok olur. Sadece gözüne güvenmek zorundasın. Film içgüdülerini keskinleştirir!

Çoğu fotoğrafımı seyahatlerimde çekiyorum, dışarıdaysam ve seyahat ediyorsam anın tadını çıkarmaya bakarım. Eğer dijital çekseydim, sık sık fotoğraflarımı kontrol ederdim, mükemmelliğinden emin olmak isterdim ve mükemmelliği yakalamak için tekrar tekrar çekerdim. Defalarca çekmek başlangıçta bana ilham veren şeyin doğruluğunu azaltır o yüzden her zaman fotoğrafı tek seferde oluşturmayı dene. Tek sefer çekim bazen eksik çerçeveleme, hareket bulanıklığı veya yumuşak odaklama anlamına gelir, ancak bunlar filmin daha gerçekçi olmasını sağlar.

Her zaman kullandığın makinen ve filmin nedir?

50mm lensli bir Hasselblad 503CW veya Leica M7. Tri-X'i kullanırken sadece deklanşöre basıyorum, fakat son zamanlarda Portra'yı kullanarak renk araştırmalarına başladım. Ve çoğu zaman, Holga'yı kullanmak için cesaretim var, ama pek iyi sayılmam.

© Chris Lowell

Diyelim ki en sevdiğin fotoğraf makinesiyle çekim yapmak için yarım saat verildi. Neyi fotoğraflardın?

Benim iyi yanım. Tam anlamıyla hiçbir şey yapmamak: uymak, çay yapmak, dişlerini fırçalamak, esnemek ... önemli değil.

Lütfen bizimle şu an ki favori fotoğrafını paylaş ve ardında yatan hikayeyi anlat.

© Chris Lowell

Genellikle "Thirty-One Days" dizisinden bu fotoğrafla geri dönüyorum. Ailem Kuzey Georgia'da göl kenarında bir eve sahipti; arkadaşlarım ve ben burada büyüdük. Gençliğimden gerçek bir parça! 2011 yılında ailem evi sattığında, 31 günlüğüne eve geri döndüm ve şu ana kadar yaptığım en iyi çalışmalar olan portre fotoğraflarını çektim. Bu fotoğraflar özellikle o zamanlar neler hissettiğimi yansıtıyor... "İşte bu sebeple asılıyoruz küreklere, durmadan geçmişe doğru sürüklensek de, akıntıya karşı ilerleyen teknelerimizde."

İşte GLOW'dan bir soru! Instagram'da bazı sahne arkası fotoğrafları yayınladın, bu fotoğrafları çekerken hatırladığın komik veya tuhaf hikayeler neler? Tüm bu renkler, karakterler ve kostümleri ile gerçekten heyecan verici bir atmosfer olmalı.

Fotoğraf makinemi her zaman ayarlama, duruşları çalıştığımız esnada çekmek için getirdim. Bu tuhaf kostümler, karakterler ve atmosfer çok güzel olduğu için GLOW özellikle büyüleyici bir takımdı. Alışkın olduğumdan daha fazla renk çektim. Önceden kurulmuş bu topluluğa kendimi sokmanın bir yolunu arıyordum ve kameram adeta bunu başardı. Herkes fotoğraf çekerken bana karşı açıktı. Bazen aktörlerin fotoğrafını çekmek güç oluyor, çünkü kendilerini kamera karşısında zorlarlar, ancak bu kadınları öyle değil.
İnanılmaz derecede sıcak karşıladılar ve çok hızlı bir şekilde ailenin bir parçası haline geldim. Bu kadınların hepsini çok seviyorum (ve Marc'ı).

© Chris Lowell

Bir fotoğrafçı olarak hala ulaşmak istediğin bir şey var mı?

Diğer sanatçılar gibi, işlerimin görünür olmasını istiyorum. Son zamanlarda kolaj çalışmasıyla deneme yapıyordum ve bu projeleri "Hafıza Kutuları" olarak adlandırıyorum. Dergilere ve kampanyalara birkaç kez fotoğraf çekmeye çalıştım, bunu isteyerek yaptım. Kendimce. Kar amacı gütmeyen bir iş yapmak istiyorum. Sevdiğim insanları fotoğraflamaya devam etmek istiyorum. Daha fazla yabancıyı fotoğraflamak istiyorum. Ailemi fotoğraflamanın bir yolunu bulmak istiyorum. Film çekmeye devam etmek istiyorum. Müzelerde olmak istiyorum. Beğendiğim fotoğrafçılardan daha fazla şey öğrenmek istiyorum. Virginia'da bir öğleni Sally Mann ile geçirmek istiyorum. Atlanta'daki Elton John'un evinde dolaşmak ve koleksiyonuna bakmak istiyorum. Gelecek çocuklarımıza bir makinenin nasıl doldurulacağını öğretmek istiyorum. Her şeyi bırakıp baştan başlamak istiyorum.

Fotoğrafçılıkta yeni olanlara ne tavsiye verirsin?

Çek.

© Chris Lowell

Chris'in işlerini merak ediyorsan Instagram 'dan ve kişisel website sinden takip edebilirsin!

Sunshine Reyes tarafından, 2017-08-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!