LomoAmigo: Hakan Serttaş

Uzun zamandır analog fotoğrafçılıkla uğraşan Hakan, şu sıralar kadın tacizini konu alan önemli bir projede yer alıyor. Hedefi, kadınların gündelik hayatlarında yaşadığı taciz olaylarını anlatmak. Üzücü ve hatrı sayılacak kadar fazla hikayeyle karşılaştığını belirten Hakan, elinden geldiği kadar bu hikayeleri duyurmayı istiyor.

Merhaba Hakan, Lomography Dergisi’ne hoş geldin, topluluğumuza kendinden biraz bahseder misin?

Merhabalar. Hoş buldum. Mersin Üniversitesi sinema bölümü mezunuyum. Lodz Film School'da görüntü yönetmenliği seçkisine katıldım. Uzun yıllardan beri fotoğraf da çekiyorum. Fakat son dönemlerde fotoğraf ile daha fazla ilgilenmeye başladım.Hikaye anlatıcılığını fazlaca benimsediğim için, genel olarak birbirini tamamlayan seri fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorum.

Çekimlerinde analog fotoğraf makinelerini tercih ediyorsun. Analog fotoğrafçılık senin tarzınla nasıl örtüşüyor?

Hikaye anlatmayı çok sevdiğim için analog fotoğrafçılık hikayeyi bence daha gerçekçi kılıyor. Bu yüzden anlattığım şeylerin insanlara daha iyi temas edebilmesi adına analog fotoğraf makinalarını kullanamayı tercih ediyorum. Her ne kadar film takma işlerinde pek başarılı olamasam da, filmin dokusu beni oldukça heyecanlandırıyor

Kısa film çalışmaların da var, onlar nasıl ilerliyor?

Bu kış aylarında "Dinazor ve Tavşan" ismini verdiğim bir hikayeyi çekmeyi planlıyorum. Filmin konusu ben 5 yaşındayken abimle aramda geçen bir hikayeyle alakalı. Hali hazırda senaryosunu tamamladığım bu filmi umarım planladığım şekilde çekebilirim.

Çekimlerinin bir kısmında Lomo LC-A+ da sana eşlik ediyor. Lomo LC-A+ ile çekimlerinden biraz bahseder misin?

Lomo LC-A+ ile ilk çekimlerimde biraz zorlandım fakat zamanla alıştım. Öncelikle küçük bir makina olması onu kolayca gittiğim yerlere götürüp fotoğraf çekebilmemi sağladı. Bu yüzden seyehatlerimde Lomo LC-A+' yı da yanımda götürüyorum ve gittiğim yerlerdeki hikayeleri kolaylıkla toparlayabiliyorum. Genellikle "Bu oyuncak gibi şeyle mi çekeceksin?" gibi tepkiler alıyorum ama insanlar sonuçları gördüklerinde oldukça etkileniyorlar.

Şu an İngiltere ile de bağlantılı olan, kadınlara yönelik taciz olaylarını konu alan bir proje üzerinde çalışıyorsun. Bize bu projeden bahseder misin?

Bu proje, Eliza Hatch'in başlattığı bir projeydi. Ben de bu projeyle dijital bir dergi olan Kill Joy Mag sayesinde tanıştım. Projenin anlatmaya çalıştığı şey; tacizin küçüğü ya da büyüğünün olmadığı, tacizin taciz olduğu ile ilgili. Kill Joy Mag ile yaptığım görüşme sonrasında bu projenin çekimlerini benim yapmamı istediler. Ben de memnuniyetle kabul ettim. Projede kadınların gündelik hayatlarında yaşadığı taciz olaylarını anlatmayı hedefledik. Üzücü ve hatrı sayılacak kadar fazla hikayeyle karşılaştık ve elimizden geldiğince bunları anlatmayı denedik.

Lomo LC-A+’yı daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

Lomo LC-A+ yı henüz kullanmamış olanalara verebilceğim tavsiye şu; kesinlikle LomoLC-A+ yı denesinler. Bu makineyle çekilmiş görsellere bakıp buna kendileri de karar verebilirler. Yeni başlayanlara önerim ise olabildiğince bol fotoğraf çekip Lomo LC-A+ 'ın tadını çıkarmaları.

Dip Not: Gün ışığında Lomo LC-A+ harikalar yaratıyor.

Hakan'ın işlerini görmek isteyenlere: Instagram, Behance, Vimeo

yagmurblt tarafından, 2017-10-02 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!