LomoAmigo: Hakan Serttaş

Uzun zamandır analog fotoğrafçılıkla uğraşan Hakan, şu sıralar kadın tacizini konu alan önemli bir projede yer alıyor. Hedefi, kadınların gündelik hayatlarında yaşadığı taciz olaylarını anlatmak. Üzücü ve hatrı sayılacak kadar fazla hikayeyle karşılaştığını belirten Hakan, elinden geldiği kadar bu hikayeleri duyurmayı istiyor.

Merhaba Hakan, Lomography Dergisi’ne hoş geldin, topluluğumuza kendinden biraz bahseder misin?

Merhabalar. Hoş buldum. Mersin Üniversitesi sinema bölümü mezunuyum. Lodz Film School'da görüntü yönetmenliği seçkisine katıldım. Uzun yıllardan beri fotoğraf da çekiyorum. Fakat son dönemlerde fotoğraf ile daha fazla ilgilenmeye başladım.Hikaye anlatıcılığını fazlaca benimsediğim için, genel olarak birbirini tamamlayan seri fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorum.

Çekimlerinde analog fotoğraf makinelerini tercih ediyorsun. Analog fotoğrafçılık senin tarzınla nasıl örtüşüyor?

Hikaye anlatmayı çok sevdiğim için analog fotoğrafçılık hikayeyi bence daha gerçekçi kılıyor. Bu yüzden anlattığım şeylerin insanlara daha iyi temas edebilmesi adına analog fotoğraf makinalarını kullanamayı tercih ediyorum. Her ne kadar film takma işlerinde pek başarılı olamasam da, filmin dokusu beni oldukça heyecanlandırıyor

Kısa film çalışmaların da var, onlar nasıl ilerliyor?

Bu kış aylarında "Dinazor ve Tavşan" ismini verdiğim bir hikayeyi çekmeyi planlıyorum. Filmin konusu ben 5 yaşındayken abimle aramda geçen bir hikayeyle alakalı. Hali hazırda senaryosunu tamamladığım bu filmi umarım planladığım şekilde çekebilirim.

Çekimlerinin bir kısmında Lomo LC-A+ da sana eşlik ediyor. Lomo LC-A+ ile çekimlerinden biraz bahseder misin?

Lomo LC-A+ ile ilk çekimlerimde biraz zorlandım fakat zamanla alıştım. Öncelikle küçük bir makina olması onu kolayca gittiğim yerlere götürüp fotoğraf çekebilmemi sağladı. Bu yüzden seyehatlerimde Lomo LC-A+' yı da yanımda götürüyorum ve gittiğim yerlerdeki hikayeleri kolaylıkla toparlayabiliyorum. Genellikle "Bu oyuncak gibi şeyle mi çekeceksin?" gibi tepkiler alıyorum ama insanlar sonuçları gördüklerinde oldukça etkileniyorlar.

Şu an İngiltere ile de bağlantılı olan, kadınlara yönelik taciz olaylarını konu alan bir proje üzerinde çalışıyorsun. Bize bu projeden bahseder misin?

Bu proje, Eliza Hatch'in başlattığı bir projeydi. Ben de bu projeyle dijital bir dergi olan Kill Joy Mag sayesinde tanıştım. Projenin anlatmaya çalıştığı şey; tacizin küçüğü ya da büyüğünün olmadığı, tacizin taciz olduğu ile ilgili. Kill Joy Mag ile yaptığım görüşme sonrasında bu projenin çekimlerini benim yapmamı istediler. Ben de memnuniyetle kabul ettim. Projede kadınların gündelik hayatlarında yaşadığı taciz olaylarını anlatmayı hedefledik. Üzücü ve hatrı sayılacak kadar fazla hikayeyle karşılaştık ve elimizden geldiğince bunları anlatmayı denedik.

Lomo LC-A+’yı daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

Lomo LC-A+ yı henüz kullanmamış olanalara verebilceğim tavsiye şu; kesinlikle LomoLC-A+ yı denesinler. Bu makineyle çekilmiş görsellere bakıp buna kendileri de karar verebilirler. Yeni başlayanlara önerim ise olabildiğince bol fotoğraf çekip Lomo LC-A+ 'ın tadını çıkarmaları.

Dip Not: Gün ışığında Lomo LC-A+ harikalar yaratıyor.

Hakan'ın işlerini görmek isteyenlere: Instagram, Behance, Vimeo

yagmurblt tarafından, 2017-10-02 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

The LomoChrome Metropolis is the first truly new color negative film to be released in years. Following the success and now legendary status of the LomoChrome Purple and LomoChrome Turquoise, this new emulsion will be available in 35 mm, 110, 120, and 16 mm. Drenching your photos in muted colors, poppy contrast, and desaturated tones, this film is dark, grungy, quite unlike anything you've seen before. Back us on Kickstarter and help us usher in a new era in film photography!

Daha İlginç Makaleler

 • Dünyayı Kim Yönetiyor? Yükselen Kadın Fotoğrafçılar

  Martha Reed tarafından, 2018-11-30 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Dünyayı Kim Yönetiyor? Yükselen Kadın Fotoğrafçılar

  Bu yeni serilerde, mükemmel kadınların analog dünyasını şimşek gibi vurmasını kutluyoruz. Kamila K Stanley, Maya Beano ve Jade La Mélancolique'yi takip edin!

  1
 • LomoAmigo Hakan Serttaş Lomo’Instant Square ile Çekimde

  nural tarafından, 2019-01-08 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Hakan Serttaş Lomo’Instant Square ile Çekimde

  Daha önce bizim için Lomo LC-A+’yı test eden LomoAmigo’muz Hakan Serttaş bu sefer de Lomo’Instant Square’i deneyi. Sonuçları merak ediyorsan, okumaya devam!

 • Caffenol Film Banyosu

  nural tarafından, 2019-08-19 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Caffenol Film Banyosu

  Kahve, C vitamini ve çamaşır sodası ile film yıkamak ister misin? Cevabın "Evet!" ise, aşağıdaki video tam sana göre!

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Negatif Film Tarama

  nural tarafından, 2019-06-22 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Daha önce film banyosu videosunu paylaştığımız nural_idr, bu sefer de negatif filmlerin nasıl tarandığından bahsediyor!

 • Evde Redscale Film Yapımı

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Evde Redscale Film Yapımı

  Kırmızı tonlarında fotoğraflar elde etmenin birkaç yöntemi var, bu tonlarda fotoğraflar veren bir film satın almak ya da kendin yapmak!

 • Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  Lomography Sanat Lenslerini daha önce bir makale ile incelemiştim, şimdi sıra videoda!

 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Film Çorbası Deneyi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Çorbası Deneyi

  Çılgın renkler elde ettiğin film çorbası deneylerinin teknik olarak nasıl yapıldığını merak ediyor musun? Lomografici nural_idr bize 3 farklı film çorbasından bahsediyor!

 • Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  nural tarafından, 2019-06-12 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  "Aşık olduğunuz işi yaptığınızda iş bir yüke değil de kendinizi geliştirebilmeniz için bir fırsata dönüşüyor." diyen oyuncu Damla Sönmez yakın zamanda Lomography La Sardina ile çekimler yaptı. Damla'nın çektiği fotoğrafları ve onunla yaptığımız röportajı merak ediyorsan, okumaya devam et!

 • LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  nural tarafından, 2019-05-05 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  Pek çok analogseverin tanıdığı Damla, nam-ı diğer Hakikimameshiba, bu sefer de bizim sevgili panoramik fotoğraf makinemiz olan Sprocket Rocket'ı denedi. İste yorumları!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  nural tarafından, 2019-04-26 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  Daha önce Lomo'Instant ile çektiği muhteşem çoklu pozlamaları paylaştığımız Can Tanrıseven, bu sefer de, tam Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü öncesinde Diana Instant Square'in Pinhole özelliliğini test etti. İşte yorumları!

 • Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  212 Photography Festival dahilinde çok keyifli bir Lomography atölyesi seni bekliyor!

 • Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  Lomography de nedir, merak ediyor musun? O zaman 212 Photography Festival dahilinde yapacağımız bu atölye tam sana göre!