LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

1 - Merhaba Olcay, Dergimize hoş geldin! Lomography Topluluğu’na kendini tanıtır mısın?

Öncelikle herkese merhaba! Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da yaşıyorum. Bu şehirde turist gibi yaşamayı çok seviyorum; her semtin ayrı bir büyüsü olduğuna inanıyorum ve bu büyüyü hissetmek için zamanımın çoğunu sokaklarda geçiriyorum. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde okuluma devam ediyorum.

2 - Fotoğrafçılıkla tanışman nasıl oldu, ilk kullandığın makineyi hatırlıyor musun?

2007 yılında, okul gezilerinde, filmli makineyle fotoğraf çekmeye başladım. Sonrasında 2013 yılında “iphonography” akımının başlamasıyla birlikte fotoğraf çekmenin hazzını yeniden hissetmeye başladım. Fotoğraf çekerken insanları seyrederek zamanla altıncı his edindiğimi düşünüyorum, çevreyi insanların görmediği bir gözle seyrediyorum. fotoğrafçılığı daha da ilerletmek adına bir dijital fotoğraf makinesi aldım.

3 – Genelde dijital makinelerle çekim yapıyorsun, ancak yakın zaman Lomo’Instant Automat kullandın. Lomo’Instant Automat
kullanmak nasıl bir deneyimdi senin için?

Evet, dijital makine kullanıyorum. Çağın getirdiği şartlardan dolayı buna çoğumuz mecbur kalıyoruz aslında. Bu konudan bir söyleşide bahsetmiştim. Dijital fotoğrafların duygu değeri olmadığını düşünüyorum; bir yemek gibi çabuk tüketiliyor ve ömrü kısalıyor. Ama lütfen yanlış anlaşılmasın! Bunu iş olarak yapanlar için söylemiyorum anı ve alile fotoğraflarındaki günümüzdeki duygusuzluğundan bahsediyorum Lomo instant kullanmaya başladığım andan itibaren, o bahsettiğim duyguyu lomo makineyle yakaladım ve gerçek anlamda o anları ölümsüzleştirdim. Aldığım olumlu geri dönüşler hem beni hem de çevremdeki insanları çok mutlu etti.

4 – Çekimler sırasında başına gelen ilginç bir durum oldu mu?

Bir fotoğraf karesinin hikayesi insanları izleyerek başlıyor. Doğallığı bozmamak için insanlardan izin almıyorum. Bir keresinde yaşlı bir amca rahatsız olup beni kovalamıştı. Bu hadiseden sonra insanlara fark ettirmeden fotoğraf çekmeye başladım.

5 - Çektiklerin arasında en çok hangi fotoğrafı seviyorsun, bizimle onun hikayesini paylaşır mısın?

Sokaklarda çiçek satan genç bir kızın fotoğrafını çekmiştim ve ona çektiğim fotoğrafı hediye ettim; bu onu hem çok şaşırttı hem de çok mutlu etti. Fotoğrafına bakarken gözlerindeki mutluluğu görmek “instant”la anı paylaşmanın önemini bana gösterdi.

6 - Gelecek dönemler için yeni projelerin nelerdir?

Ben plan program içinde yaşayan bir insan hiçbir zaman olamadım , hayatın akışında ilerlemeyi seviyorum. O yüzden buna net bir cevap veremiyorum.

7 - Lomo’Instant Automat kullanıcıların için önerilerin var mı?

Lomo instant kullananlar makinelerini hiçbir zaman yanından ayırmasınlar, anın neler getireceğini bilemeyiz. Bu fotoğrafları sevdiklerine hediye edip onları mutlu etsinler.

Lomography Türkiye ekibi olarak bize zaman ayırdığın için teşekkür ederiz.

Lomography Türkiye ekibine çok teşekkür ederim.

yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!

 • Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  nural tarafından, 2020-05-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  Şipşak filmlerin en eğlenceli yönlerinden biri, farklı renkli ve desenli çerçeveli versiyonlarının da olması. Peki bunların en eğlencelisi sence hangisi? Lomografici nural_idr'ye göre Confetti!

 • Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  nural tarafından, 2020-05-03 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  Lomography'in kare format instax ya da nam-ı diğer şipşak filmle çalışan fotoğraf makinesi Diana Instax Square'in nasıl kullanıldığını merak ediyorsan, bu videoyu kaçırma!

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2020-04-30 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  Işıklarla yazı yazıp resimler çizdiğin fotoğraflar çekmek ister misin? İşte ışıkla boyamanın sırları!

 • Film Nasıl Takılır?

  nural tarafından, 2020-04-28 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Nasıl Takılır?

  Film takma konusunda soruların varsa, Lomografici nural_idr 3 kısımdan oluşan "film takma" videolarıyla sana yardımcı olabilir!

 • Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  nural tarafından, 2020-04-26 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  Bugün (26 Nisan 2020) Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü! Peki nedir bu pinhole fotoğrafçılık?

 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Fotoğraflara Hareket Eklemenin Sırları

  nural tarafından, 2020-04-25 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğraflara Hareket Eklemenin Sırları

  Hareketli objeleri fotoğraflara yansıtmak çok keyfli ve bir o kadar da kolay bir teknik! Tek yapman gereken uzun bir pozlama değeri seçmek. İşte fotoğraflara hareket eklemenin sırları!

 • 2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  nural tarafından, 2020-04-25 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  2. fotoğraf makinesi satın almak istiyorsun, ama nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyor musun? Lomografici nural_idr'nin önerleri karar verme sürecinde sana yardımcı olabilir!

 • Fotoğrafta Alan Derinliği Elde Etmenin Yolları

  nural tarafından, 2020-04-22 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Alan Derinliği Elde Etmenin Yolları

  Ön planı net, arka planı bulanık yani dar alan derinliğine sahip fotoğrafların nasıl çekildiğini hiç merak ettin mi? Ya da her şeyin nasıl net göründüğünü? İşte cevaplar!