LomoAmigo: İpek Konak

Genç çizer LomoAmigo'muz İpek Konak ile biraz lafladık! Lomo'Instant Automat ile çektiği fotoğrafların üzerine dijital ortamda çizimler yaptı - sonuç nasıl mı oldu? Harika!

Merhaba İpek, bize biraz kendinden bahseder misin?

Eskişehir’liyim, çizgi film mezunuyum. Biraz iş biraz tanışıklık için 3 yıl kadar İstanbul’daydım, geçtiğimiz yıl tekrar Eskişehir’e yerleştim. Sakin, keyifli, üretim bazlı günler geçirmeye çalışıyorum. İyi de geliyor. :) İllüstrasyon ve sanat yönetmenliği alanlarında çalışıyorum genelde. Şu sıralar gündemimde çoğunlukla çocuk kitapları resimleme var. Bol bol okumaya, dinlemeye, izlemeye, öğrenmeye ve keşfetmeye çalışıyorum. Sanırım özetle böyle. :)

İllüstrasyonlarını çok beğeniyoruz, bu tutku nasıl başladı senin için?

Aslında bu soru için çok sıra dışı bir cevabım yok benim. :) Çok küçükken bulduğum tüm kağıtlara çizmemle başladı, sonrasında Güzel Sanatlar Lisesi ve ardından da Anadolu Üniversitesi Animasyon-Çizgi Film bölümünde okumamla devam etmiş oldu.

Teşekkür ederim ayrıca. :)

Lomography ile nasıl tanıştın? Bizimle tanışma hikayeni paylaşır mısın?

Lomography ile tanışıklığımız, bir arkadaşımın La Sardina’sını kullanmamla başladı, sonrasında farklı kameraları takip ettim hep. Sonrasında LomoAmigo projesi için e-mail aldığımda da çok sevindim. Tüm süreç benim için çok heyecanlı ve eğlenceli ilerledi.

Şipşak fotoğrafçılıkla illüstrasyonun benzer yanları var mı? İkisini kombine etmek senin için nasıl bir deneyimdi?

Şipşak fotoğrafla dijital illüstrasyonun ortak noktası pek yok sanırım. Çünkü şipşak fotoğrafta geri alma, düzenleme, bir kısmını silip bir kısmını tutma gibi hamlelerimiz yok; ama dijital illüstrasyonda bunların tümünü yapabiliyoruz. Geleneksel illüstrasyonda ise şipşak fotoğrafçılığa benzer şeyler var, geri alma şansınız her zaman yok, her şey çok organik ilerliyor. Çıkan işler genel olarak tekrarlanamaz işler oluyor.

Ben dijital illüstrasyon ve şipşak fotoğrafları kombinlemeyi seçtim. Benim için çok eğlenceli bir süreç oldu ikisini bir arada ilerletmek. Fotoğrafı çekerken üzerine ne yazıp/çizeceğimi düşünmek, bir yandan ışık, kadraj, renklere dikkat etmek… Çok şeyi bir arada düşünmek gerekti, sonrasında işler bittiğindeyse ilk aklıma düşene yakın sonuçlar aldım. Farklı disiplinlerin bir arada kullanılması hem üretim sürecinde sanatçı hem de finalde izleyici için ilgi ve merak uyandırıcı oluyor diye düşünüyorum.

Çektiğin fotoğraflar arasında en çok hoşuna giden hangisi oldu? Bizimle bu fotoğrafın hikayesini paylaşır mısın?

Çektiklerim arasında, en sevdiğim bu fotoğraf oldu.

Sıklıkla gittiğim bir park var evimin yakınlarında, orada çekmiştim. Fisheye denemelerini seviyorum, ışık, kadraj ve kompozisyon da istediğim gibi oldular bu karede. Kalan taraflar koyu olsa da iskele aydınlık kaldı, odak noktasında da iskele vardı. :)

Bu küçük iskele benim için stresten, hengamelerden uzaklaşmak için küçük bir kaçamak alanı olmuştu uzunca bir süre. Bir şeyler çizip, kitap okuyup, müzik dinleyip eve dönüyordum. Yanına iliştirdiğim çizim ve yazı da bu mini hikayeyi anlatıyor.

Çekimleri yaptığın Lomo’Instant Automat fotoğraf makinesini daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

Makine genel olarak çok keyifli, hem tasarımı çok güzel, hem çalışma prensibi. Kafa karışıklığına pek mahal vermiyor zaten tasarımın kendisi; ayarların hızlıca yapılabilir olması, şipşak fotoğraflar çekerken epey zaman kazandırıyor. Hafif, her zaman çantada taşınabilir.

Sadece, çoklu pozlama yaparken benim gibi flaş ayarlarını düzgün yapmazlarsa çıktılar bembeyaz olur, demekte fayda olabilir. :)

Denemek istediğin yeni modeller ya da filmler var mı?

Diana F+ serisine bayılıyorum. Bir sonraki analog çekimlerde mutlaka denemek isterim. Fotoğrafları anında değil de sonradan görmek üzerine eklenecek çizimler için de farklı yönlendirmeler yapabilir. Daha spontane çalışmalar çıkabilir.

Gelecek günlerde seni nasıl projeler bekliyor?

Benin için epey heyecanlı projeler var şu sıra gündemde. Bunlardan bir kaçı çocuk kitabı projesi. Farklı ülkelerden farklı şirketlerle ilerliyor projeler. Sadece çizim değil bir çok konuda yeni şeyler öğreniyorum bu vesileyle. Böyle de devam eder umarım. :)

İpek'in diğer işlerini görmek için Behance ve Instagram hesaplarına göz atabilirsin!

yagmurblt tarafından, 2018-01-05 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!