Tek Kullanımlık Fotoğraf Makinalarını Tekrar Doldurmak İçin Tam Kılavuz

1

Sonunda araştırmam tamamlandı ve sana tek kullanımlık kameranın nasıl sökülüp tekrar yükleneceğini anlatacağım. “Tek kullanımlık” olmasına rağmen makineyi söküp içinde yeniden film ve pil takabilirsin.

Kamerayı parçalarına ayırmak için ihtiyacın olan şeyler:

Kasetten gelen filmin alıcı makaraya sarıldığı geleneksel fotoğraf makinelerinin aksine, tek kullanımlık makinelerde film kasetten geri sarılır.

1.Kamerayı yalnızca filmin tamamı kasete sarılmış ve geri sarma tekerleği serbestçe dönüyorsa sök. Yoksa filmin tamamı yanabilir. Filmi tutup başka bir fotoğraf makinasına yerleştirmek istiyorsan lensi opak bir şeyle kapatmalı ve film bitene kadar deklanşöre basıp filmi geri sarmalısın. Tek kullanımlık kameralardan gelen filmin başka kameralarda ilginç sonuçlar verebileceğini düşünüyorum. Film sarma tekerleği serbestçe dönünce fotoğraf makinesini artık sökebilirsin.

2. Plastiği dikkatlice kes

3. Fotoğraf makinasının mandalını film sarma tekerleğinin tarafından al.
4. Film kaseti ile birlikte saklanan kapağı aç.
5. Pil kapağını çıkar.
6. Diğer kamera kapağının mandalını al.

7.Kamerayı aç. Genellikle tek kullanımlık kameralarda 400 ISO’lu filmler kullanılır.
8. Resepsiyon kaseti dişlidir ve çok özeldir. Kaseti 400 ISO filmden başka bir banda da geri sarabilirsiniz (Kural olarak minilabler filmin DX kodunu okur ve buna uygun olarak film geliştirme yapar). Modern tek kullanımlık kameralarda sadece dişli kaset kullanılmaz normal filmler de kullanılabilir. Kamera 400 ISO film ile çalışmak üzere tasarlandığı için, bu hassasiyette bir film kullanmanı tavsiye ederim. Eğer 800 ISO’dan oluşan redscale filmi kullanmayı tercih edersen ve filmi 2 kere kullanırsanız 200 ISO’luk film kullanmak daha iyi olacaktır. Şimdi filmi kasetten çarka geri sarmamız gerekiyor.

9.Bunun için 2 tane kibrite ya da kürdana ihtiyacımız var. Onları tekerleğin yuvasına bloke edecek şekilde yerleştiriyoruz ve ikincisi geri hareket tekerleğini bloke eden mandalı kaldırıyor.

10.Kibritleri tutarken tek kullanımlık kameranın kapağını tornavidayı kangalın altındaki deliğe sokarak kapat. Kibritleri çıkarınca kameran kullanıma hazır!

Poz sayacını bile ayarlayabilirsin - beyaz dişliyi Kaldır ve istenen numaraya ayarla. Tek kullanımlık kameralarla yaptığın çekimlerin sonucunu görmek için can atıyorum!


Tek kullanımlıktan basit kullanıma geç!
Simple Use Film Camera üç farklı 35 mm Lomography film yüklü seçeneğe sahip: Ekileyici siyah ve beyaz pozlar için Lady Grey 400 filmli, canlı renkler için Color Negative 400 seçeneği ve saykodelik, mor tonlu fotoğraflar için LomoChrome Purple opsiyonu. Hemen online sitemizden satın al

alexander_krolikowski tarafından, 2018-12-17 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.

1 Yorum

 1. pluviam
  pluviam ·

  fujifilm disposable kamerada da uygulanabilir mi?

Daha İlginç Makaleler

 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!

 • Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  nural tarafından, 2020-05-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  Şipşak filmlerin en eğlenceli yönlerinden biri, farklı renkli ve desenli çerçeveli versiyonlarının da olması. Peki bunların en eğlencelisi sence hangisi? Lomografici nural_idr'ye göre Confetti!

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  nural tarafından, 2020-05-03 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  Lomography'in kare format instax ya da nam-ı diğer şipşak filmle çalışan fotoğraf makinesi Diana Instax Square'in nasıl kullanıldığını merak ediyorsan, bu videoyu kaçırma!

 • Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2020-04-30 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  Işıklarla yazı yazıp resimler çizdiğin fotoğraflar çekmek ister misin? İşte ışıkla boyamanın sırları!

 • Film Nasıl Takılır?

  nural tarafından, 2020-04-28 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Nasıl Takılır?

  Film takma konusunda soruların varsa, Lomografici nural_idr 3 kısımdan oluşan "film takma" videolarıyla sana yardımcı olabilir!

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  nural tarafından, 2020-04-26 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  Bugün (26 Nisan 2020) Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü! Peki nedir bu pinhole fotoğrafçılık?

 • 2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  nural tarafından, 2020-04-25 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  2. fotoğraf makinesi satın almak istiyorsun, ama nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyor musun? Lomografici nural_idr'nin önerleri karar verme sürecinde sana yardımcı olabilir!

 • Fotoğraflara Hareket Eklemenin Sırları

  nural tarafından, 2020-04-25 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğraflara Hareket Eklemenin Sırları

  Hareketli objeleri fotoğraflara yansıtmak çok keyfli ve bir o kadar da kolay bir teknik! Tek yapman gereken uzun bir pozlama değeri seçmek. İşte fotoğraflara hareket eklemenin sırları!

Dear everyone! We are currently having some technical problems on our site. This might cause some unexpected behaviour (requests taking too long, you getting logged out, …). We are sorry for the trouble, but work hard to get this fixed as soon as possible. Thanks for your understanding!