Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

2

LomoMod No. 1, kendi kendinize monte edebileceğiniz bir DIY orta format fotoğraf makinesidir .Bu kamerada 120 mm film kullanılır. LomoMod No. 1 'i diğer orta format kameralardan farklı yapan özellik ise sıra dışı lensidir. Bu lensi kutudan çıkan şırınga yardımıyla dilediğiniz sıvı ile doldurulabilisiniz. Doldurulan sıvının renk tonuyla yaratıcı kareler yakalabilirsiniz!

Ayrıca fotoğraf makinesi parçaları geri dönüştürülmüş kartondan yapılmıştır. Lomography olarak bizim fikrimiz olabildiğince sürdürülebilir ve çevreci olmaktır, bu nedenle fotoğraf makinesi neredeyse tamamen geri dönüştürülebilir.


LomoMod No. 1 evde tek başınıza veya sevdiklerinizle kurabileceğiniz bir kamera. Kutuyu açtığınızda bütün parçaların düzenli bir şekilde yerleştirildiğini göreceksiniz. İçerisinde LomoMod No. 1 ile çekilen fotoğrafların olduğu ve nasıl kuracağınızı anlatan dergiler mevcut. Bazı parçaların kozmetik olarak renkli yedek parçaları da var. Eğer isteseniz kameranızı rengarenk yapabilirsiniz. Ama düz siyahtan vazgeçmem diyorsanız temel parçalarla kurabilirsiniz. Kurulum için kitapçık yerine komünitemizin videosunu da izleyebilirsiniz.

Her şeyi kutudan çıkardıktan sonra montaj zamanı geliyor. İlk açtığımda “Ben bunu nasıl yapacağım ?” dedim fakat bütün parçalar numaralandırılmış ve özenle yerleştirilmiş. Kılavuzu okumaya ilk başladığımda, bana sürpriz yumurta oyuncaklarıyla birlikte gelen küçük kılavuzları hatırlattı. :) Talimatlar basit , ancak uygulaması kolay ve çok mantıklı. Ben arkadaşımla 3 saatte kamerayı sorunsuz bir şekilde tamamladım. Bir bulmacayı bir araya getirmeye çok benziyor. Bu kurulum sürecinin tadını çıkarmaya başladığımda ve her yeni parçayı geri kalanıyla yerleştirdiğimde büyük bir başarı duygusu hissettirdi. :)


Şimdi bu kamerayla neler yapabileceğimize bakalım!

Eğer klasik bir orta format makine deneyimi yaşamak isterseniz,kameranın sonuçları şu şekilde:

Krediler: dr_dorokhov, kcb7-11 & 1205442

İç ve dış mekan çekimlerine uygun bire makine. Enstantene hızı 1/100 ve N modunda mevcut diyafram açıklıkları f/11, f/16, f/19, f/22, f/27 ve f/32'dir. Diyafram açıklıkları ayrı ayrı parçalar halindedir. Uygun olan değeri kameranızın üst tarafında bulunan yerden lensinize yerleştirmeniz gerekir. Dışarı çıktığınızda bu parçaları yanınıza almayı unutmayın, hatırlatalım dedik :) Ekstradan da Bulb (B) modu da lenste mevcut. Uzun pozlamalar yapabilir, birbirinden ilginç fotoğraflar yakalayabilirsiniz!

Krediler: kcb7-11 & lomography

LomoMod No.1 yaratıcılığınıza yaratıcılık katacak çift pozlama olanağını da bize sağlıyor. Çift pozlama sayesinde sıradışı karelere sahip olabilirsiniz. Bazen istemeden de olsa filmi çevirmeyi unutup, yanlışlıkla da olsa çift pozlama yapabilirsiniz. Fakat bazı hatalar çok güzel sonuçlar doğurabilir, bizden söylemesi :)

Krediler: lomography

Son olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, LomoMod No. 1'i diğer orta format kameralardan farklı yapan özellik ise sıra dışı lensidir. Bu lens eşsiz sanatsal estetik oluşturmak için sıvıyla doldurabileceğiniz bir lens. Seçtiğiniz sıvıyı kutudan çıkan şırıngayla çekip ve lense enjekte ederek kendi benzersiz filtrenizi oluşturabilirsiniz. Kahveden karamele, çaydan kolaya, her sıvı eşi görülmemiş, öngörülemeyen etkiler yaratır. Denenmiş bazı örneklere bakalım!

 • İtalyan bir limon likörü olan Limoncello kullanılan fotoğrafların sonuçları:
Krediler: lomography
 • Kola kullanılan fotoğrafların sonuçları:
 • Siyah çay kullanılan fotoğrafların sonuçları:
Krediler: lomography
 • Şeftali suyu kullanılan fotoğrafların sonuçları:
Krediler: lomography

Renkli bir sıvı kap ve kendine has renk filtreleriyle anı yakala! LomoMod No.1 ile fotoğraflarını çek ve sonuçlarını #heylomography etiketiyle paylaş. Çok daha fazlası için sitemize göz at ve dergimizi takipte kal!

aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar #creativity #120mm #mediumformat #lomomodno1 #diycamera başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.