Fotoğrafçı Lluis Real ile Nostaljik Yolculuklar

Fotoğrafçı Lluis Real ile tanışma ve onun Lomography fotoğraf makinelerinden Holga ve Diana ile çektiği muhteşem işleri görme şerefine eriştik.

Fotoğraflar: New York

Merhaba Lluis! Fotoğrafçılığıa nasıl başladın?

Selam! Aslında çok normal bir hikaye, bir arkadaşımda Kodak Retina vardı ve birlikte fotoğraf çekiyorduk… Sonunda onun makinesini satın aldım. Birlikte fotoğraf çekmeye devam ettikçe, fotoğrafçılığa olan ilgim arttı ve Barcelona’ya yaptığım bir gezi sırasında kendime Michael Langford tarafından yazılan “Basic Photography” kitabını satın aldım. Tesadüfen öğrendim ki, Langford , “Ealing Technichal College”da (artık University of West London olarak biliniyor)Güzel Sanatlar Fakültesi’nin fotoğraf bölümü başkanıydı. Bir yıl sonra, ona bir mektup yazıp, onunla röportaj yapmak istediğimi belirttim ve portföyümü gönderdim, her şey böyle başladı.

Lomography ile ilk nasıl/nerede tanıştın? İlk Lomography fotoğraf makinen hangisiydi?

1996 yılında, New York’a yaptığım bir seyahatte “Calumet” mağazasından ilk Holga’mı satın alıp deneyler yapmaya başladım. Sonrasında, Ebay açık arttırmalarından iki tane Diana aldım ve birkaç yıl sonrasında, Viyana’da yaşayan gazeteci bir arkadaşım makinelerimi görüp, Lomography hakkında yazdığı bir makaleden bahsetti.

Fotoğraflar: La Mola – Menorca

Hem Holga, hem de Diana kullanıyorsun. Seyahatlerinde ikisini de yanına alıyor musun?

Birkaç farklı makinem var ve genellikle birden fazlasını yanımda taşıyorum, çünkü farklı filmler kullanmayı seviyorum. Siyah & beyaz, dia ve renkli negatif kullanıyorum ve genelde çapraz banyo yapıyorum.

Makinelerin nereleri gezdi?

New York, İngiltere, İspanya…

Fotoğraflar: Londra

Bu makinelerle ilgili en çok neyi seviyorsun?

Her makinenin kendi kişiliği var ve onların kusurları ile doğaçlama yapmayı seviyorum. Tamamen analog fotoğrafçılığı yansıtıyorlar. Plastik bir kutu ve lens, kusurları ile (bir şekilde kontrol edilebilen) görsellerinde araştırma ve deneyler yapmana olanak sunuyor.

Diana’yı ilk kez kullanacak olanlara tavsiyen ne olurdu? Ve tabii ki Holga’yı?

Araştırma yapın ve makineyi tanımaya çalışın, sonrasında ise makinelerin kusurlarını kontrol ederek size ilginç görünen görüntüler çekmeye başlayın.

Fotoğraflar: Londra

Farklı Lomography ürünleri kullanma şansın oldu mu? Hangilerini kullandın?

Evet, Holga ve Diana’nın haricinde Supersampler Black Panther ve Actionsampler Clear da kullandım. Ayrıca, yıllar önce, 1970’lerde Lubitel kullanıyordum ve 1990’larda da kullanmaya devam ettim. Sanırım Belair X 6-12 Traiblazer denemek isterdim.

Makinelerinle ilgili en akılda kalıcı deneyimin ne oldu?

Özellikle kendi yazıdığım ve yarattığım, 2006 yılında Edicions Imatges tarafından düzenlenen LONDON, edited by Edicions Imatges kitabı. Bu benim Holga ve Diana fotoğraf makinelerine duyduğum saygıyı yansıtan bir projeydi.

Genel olarak, günümüzün teknoloji çağında, bu basitlikteki makinelerle görüntü elde etmenin sihri.

Fotoğraflar: Londra

Lluis ve işleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için websitesini ve Facebook sayfasını ziyaret edebilirsin.

ellakoppensteiner tarafından, 2016-07-21 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.

Introducing the Lomography Atoll Ultra-Wide 2.8/17 Art Lens. Embrace a whole new perspective with this compact prime lens designed for full-frame mirrorless Canon RF, Nikon Z, Sony E cameras and rangefinder coupled for M mount analogue and digital cameras. Head over to our Kickstarter Campaign now and enjoy a saving of up to USD 150 on the Lomography Atoll Ultra-Wide Art Lens and get it at the unrivaled starting price of USD 399. But act fast, this deal will last less than 24 hours!

Daha İlginç Makaleler

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!