Nedir Bu Revolog Filmler? Neden Kullanmayı Tercih Ediyoruz?

Revolog el yapımı özel filmler üreten Viyana merkezli bir marka. Renkli filmler için şu an Kodak Color Plus 200 üzerine uygulama yapıyorlar. Bu filmlerle son derece eğlenceli fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

Krediler: sakuramiyao

Film/analog çekimleri neden seviyoruz diye kendimize sorduğumuzda cevap tamamen aynı olmasa da benzer. Çünkü hepsi dijitalle çektiğimizde gördüğümüzden daha farklı hisler üzerimizde bırakıyorlar. Revolog filmlerde ise bakış açısını biraz değiştirmek ve fotoğraflara artistik ya da eğlenceli (bakış açınıza göre nasıl adlandırırsanız) dokunuşlar eklemek mümkün oluyor.

Revolog filmler de henüz sadece 4 filmini kullanmama rağmen bende bir bağlılık oluşturan bir alternatif oldu. Hatta bazı arkadaşlarım bunların evde de yapılabileceğini yani dolayısıyla almanın mantıksız olduğunu söylüyorlar (ki eminim pek çok kişi bu fikirdedir). Tabii ki denenebilir. Fakat birebir aynısı olmayacaktır veya siz deneme yanılma sürecinde zaten bu filme vermekten sakındığınız kadar parayı renkli negatif film alarak harcamış olacaksınız. Elle müdahale edilen filmler banyo kimyasallarını bozduğu için, Türkiye'de bu filmlerin banyosunu yapan çok fazla yer yok. Bundan dolayı Revolog filmlerin kullanımı daha kolay olacaktır. Banyosu için herhangi bir farklı sürece ihtiyaç duymaz, normal renkli filmler gibi yıkanabilirler.

Benim denemelerime gelecek olursak:

Canonet28 ile 460nm

Krediler: sakuramiyao

Zenit ET ile Tesla I

Krediler: sakuramiyao

Lomography Simple Use Film Camera ile Texture

Simple Use Film Camera "tek kullanımlık" diye geçiyor olabilir ama içindeki film bittikten sonra yeniden film takıp kullanmaya devam etmek mümkün. Ben de Texture filmimi bu makine ile kullandım.

Krediler: sakuramiyao

Konika Pop ile Rasp

Krediler: sakuramiyao

Bir de farklı çeşitlere bakalım:

 • 600nm - Fotoğrafın rengini tek renk olarak değiştiriyor. Filmin banyosuna veya pozlamaya göre rengi kırmızımsı veya mavimsi bir yeşil oluyor.
 • 460nm - Fotoğrafın rengini tek renk olarak değiştiriyor. Filmin banyosuna veya pozlamaya göre rengi mavi/mor ya da sarı/yeşil oluyor.
 • Kolor - Sanırım Revolog filmler en çok satanlardan birisi bu, her şey x2 daha renkli. Fotoğraflarda gökkuşağından esinlenmiş renkler veya daha fantastik dokunuşlar elde edebilirsiniz. Kırmızı, mavi, turuncu, yeşil, pembe, turkuaz ve daha fazlası...
 • Kosmos - En yakın zamanda denemek istediklerimden biri. Fotoğraflara mavi yıldız tozları eklemenizi sağlar. Kısaca mavi “galaxy effect” diyebiliriz.
 • Tesla I - Adını özellikle sevdiğim, hatta ilk dikkatimi çeken film. Fotoğraflarda mavimsi beyaz şimşekler oluşturuyor. Ve hepsinde olduğu gibi şimşeğin nerede olacağı ise bir sürpriz :3
 • Tesla II - Fotoğraflarda kırmızımsı, mavimsi, morumsu (“funky red” denilen tarifi zor, bakmakla anlaşılan harika şey) şimşekler oluşturuyor.
 • Streak - Lensinizde sayılmayacak kadar küçük ve rastgele çizikler olduğunu ve bununla çekim yaptığınızı düşünün. Fotoğraflara çizik etkisi veriyor.
 • Plexus - Sanki denizin dibine dalmışsın ve gökyüzüne bakıyormuşsun... işte tam o görüntünün çektiğiniz herhangi bir fotoğrafla çoklu pozlama yapıldığını hayal edin.
 • Lazer - Fotoğraflara yeşil veya mavi lazer çizgiler ekler. Sprocket Rocket gibi çekiminde dişli delikleri de kullanan makinelerde kullanılırsa, deliklerin de dahil olduğu çizgiler oluşturur. Hatta baştan sonra bağlantılı çizgiler oldukları için yan yana geldiklerinde güzel bir sergi oluşturulabilir.
 • Texture - Fotoğraflara bir sürü kabarcık ekler. Diğer filmlerde olduğu gibi, karanlık kısımlarda kendini daha çok belli eder.
 • Volvox - Fotoğrafın farklı yerlerinde, farklı boyutlarda, farklı şekillerde yeşil noktalar oluşturur.
 • Rasp - Fotoğraflarda mavi, sarı veya hem mavi hem sarı renkte yatay (yatay çekerken) veya dikey olarak (portre çekerken) çizgiler oluşturur. Mavi veya sarı renkli küçük bir varlığın fotoğrafların üzerinde ışık hızında iz bırakması gibi bir etki.
 • Snovlox - Volvox filmin S&B hali gibi. Ama bu adından da anlaşıldığı üzere sanki fotoğrafın üzerine birisi kar topları atmış gibi iz oluşturuyor. Yine farklı yerlerde, farklı boyutlarda.
 • Streak B&W: Bu da Streak filmin S&B düzenlenmiş hali. O çizik lensli makinenize siyah-beyaz film takmışsınız ama bu sefer.

(Daha fazla bilgi Revolog’un sitesinde & tabii ki Lomography’de)

Eğer sıra dışı hissediyor ve fotoğraflara bunu yansıtmak istiyorsanız güzel bir alternatif olabilir. 2019'da daha fazlasını denemek dileğiyle.

Mutlu anıların olduğu dolu bir yılınız olsun!

Eda Öztürk tarafından, 2019-01-04 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Karanlık Oda Nasıl Kurulur

  nural tarafından, 2019-08-23 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Karanlık Oda Nasıl Kurulur

  Bir karanlık oda kurmak için nelere ihtiyacın olduğunu mu merak ediyorsun? İşte detaylar!

 • Caffenol Film Banyosu

  nural tarafından, 2019-08-19 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Caffenol Film Banyosu

  Kahve, C vitamini ve çamaşır sodası ile film yıkamak ister misin? Cevabın "Evet!" ise, aşağıdaki video tam sana göre!

 • Negatif Film Tarama

  nural tarafından, 2019-06-22 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Daha önce film banyosu videosunu paylaştığımız nural_idr, bu sefer de negatif filmlerin nasıl tarandığından bahsediyor!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Evde Redscale Film Yapımı

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Evde Redscale Film Yapımı

  Kırmızı tonlarında fotoğraflar elde etmenin birkaç yöntemi var, bu tonlarda fotoğraflar veren bir film satın almak ya da kendin yapmak!

 • Film Çorbası Deneyi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Çorbası Deneyi

  Çılgın renkler elde ettiğin film çorbası deneylerinin teknik olarak nasıl yapıldığını merak ediyor musun? Lomografici nural_idr bize 3 farklı film çorbasından bahsediyor!

 • Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  nural tarafından, 2019-06-21 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomography Sanat Lensleri İncelemesi

  Lomography Sanat Lenslerini daha önce bir makale ile incelemiştim, şimdi sıra videoda!

 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  nural tarafından, 2019-06-12 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo Amigo: Oyuncu Damla Sönmez ve La Sardina Fotoğrafları

  "Aşık olduğunuz işi yaptığınızda iş bir yüke değil de kendinizi geliştirebilmeniz için bir fırsata dönüşüyor." diyen oyuncu Damla Sönmez yakın zamanda Lomography La Sardina ile çekimler yaptı. Damla'nın çektiği fotoğrafları ve onunla yaptığımız röportajı merak ediyorsan, okumaya devam et!

 • LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  nural tarafından, 2019-05-05 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Hakikimameshiba ve Sprocket Rocket Deneyimi

  Pek çok analogseverin tanıdığı Damla, nam-ı diğer Hakikimameshiba, bu sefer de bizim sevgili panoramik fotoğraf makinemiz olan Sprocket Rocket'ı denedi. İste yorumları!

 • Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  nural tarafından, 2019-04-26 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Can Tanrıseven ve Diana Instant Square ile Pinhole Deneyimi

  Daha önce Lomo'Instant ile çektiği muhteşem çoklu pozlamaları paylaştığımız Can Tanrıseven, bu sefer de, tam Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü öncesinde Diana Instant Square'in Pinhole özelliliğini test etti. İşte yorumları!

 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

  212 Photography Festival dahilinde çok keyifli bir Lomography atölyesi seni bekliyor!

 • Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

  Lomography de nedir, merak ediyor musun? O zaman 212 Photography Festival dahilinde yapacağımız bu atölye tam sana göre!

 • 212 Photography Festival Başlıyor

  nural tarafından, 2019-04-10 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 212 Photography Festival başlıyor. Sergiler ve atölyelerin yanı sıra, ödüllü bir fotoğraf yarışması da seni bekliyor!