LomoAmigo Hakan Serttaş Lomo’Instant Square ile Çekimde

Daha önce bizim için Lomo LC-A+’yı test eden LomoAmigo’muz Hakan Serttaş bu sefer de Lomo’Instant Square’i deneyi. Sonuçları merak ediyorsan, okumaya devam!

Hakan selam, Lomography Dergisi’ne hoş geldin. Seninle birkaç sene önce, Lomo LC-A+’yı denediğinde tanışmıştık. O günden bu yana neler yaptın?

Heyyo selamlar tekrardan. LC-A+ ile tanışmıştık, evet. Daha sonrasında LC-A+ ile bir şeyler çekmeye devam ettim, hala ediyorum. Elimde bolca yıkanmamış film var, bu ara onları yıkatmayı planlıyorum, ama bir türlü yıkatamadım. En yakın zamanda onları yıkatıp LC-A’ya devam etmeyi planlıyorum.

Seni tanımayan topluluk üyelerimize kendinden biraz bahseder misin?

Türkiye’de sinema eğitimi aldıktan sonra Polonya’da bulunan Lodz Film School’a gittim. Orda Director of Photography bölümüne katıldım, fakat şimdi yönetmen olarak reklam filmleri çekiyorum. Bir yandan da fotoğraf çekmeye devam ediyorum küçük fotoğraf hikayeleri deniyorum diyebilirim.

Projelerinde hala analog makineleri kullanmayı tercih ediyorsun. Hala analog fotoğrafları kullanman tarzını nasıl etkiliyor?

Evet hala analog makineleri tercih ediyorum, bu artık benim tam anlamıyla tarzımı oluşturuyor. Renkler ve filmin dokusu anlattığım hikayeleri daha gerçekçi kılıyor, aynı zamanda daha samimi olduğunu düşünüyorum. Anlatmaya çalıştığım hikayelerin genel olarak buna ihtiyacı var.

Bu sefer de bizim için Lomo’Instant Square fotoğraf makinesini test ettin. Bu makine hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Lomo’Instant Square görünüş itibariyle eskiyi hatırlatıyor. Geçmişten gelen bir havası var. Tasarım olarak benim gerçekten beğendiğim bir fotoğraf makinesi. Lomo’Instant Square ile içerik üretmek çok daha eğlenceliymiş, bunu gördüm. Verdiği sonuçlar çok netti, tüm detaylara hakim olabildiğimi fark ettim. Kare formatta olması benim çok hoşuma giden bir özelliğiydi. Etkilendiğim başka bir tarafı ise renklerin doygunluğuydu, bu bana anlatılacak daha bir sürü hikaye olduğunu hissettirdi.

Bize yaz sonunda çektiğin bu seriden bahseder misin?

Yazın çektiğim seride bize yazın sıcaklığını hissettiren meyvelerin renkleri ve güneş ışığının sıcak tonunu birleştirmek istedim. Lomo’Instant Square bana bu renk tonlarını olabildiğince şeffaf gösterebilmemde yardımcı oldu. Bir manavın önünde, tenis sahasında yazın akşam güneşinin sıcaklığını fotoğraflara yansıyan gölgelerle aktarmak istedim.

Lomo’Instant Square’i daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

Daha önce kullanmamış olanlar için bunun sadece bir fotoğraf makinesinden daha fazlası olduğunu söylemek istiyorum. Deneyimleyebilecekleri şey geçmişten bu güne eski ve yeninin birleşiminden çıkan iyi bir tasarım örneği. Kullananlar içinse makineyle daha fazla zaman geçirmelerini öneririm, çünkü akıllarına gelebilecek her şeyi deneyebilmeleri için oldukça kullanışlı bir fotoğraf makinesi. Bu neredeyse Lomo’nun tüm fotoğraf makinelerinde var, yaşanılan bir hikayeyi cebinde taşıyabilme lüksünü veriyor bize. Hem de "old school" tarzda.

Gelecek günlerde seni neler bekliyor?

Gelecek günlerde beni nelerin beklediğini ben de pek bilmiyorum, ama Daasdesingrooom ile birlikte çektiğim fotoğraflardan oluşan ve daas’ın ilüstre ettiği bir Capsule Collection çıkartacağız. Tasarımlar hazır, bu ay içinde üretime başlarız gibi. İngiltere’de bulunan bir yayımcıyla çekeceğim yeni bir hikayeyi Photo Book yapmak için anlaştık onun çekimlerini yapıp bir an önce basımına geçmek istiyorum. Bunların haricinde de reklam işleriyle ilgilenmek zorundayım ama sürekli olarak çalışmayı bırakıp uzunca bir süre hiçbir şey yapmama hakkımı kullanmak istiyorum.

Tasarımları merak edenlere birkaç örnek:

Hakan'ın diğer işlerini görmek için Instagram, Behance ve Vimeo hesaplarını takip edebilirsin!

nural tarafından, 2019-01-08 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!