LomoAmigo Hakan Serttaş Lomo’Instant Square ile Çekimde

Daha önce bizim için Lomo LC-A+’yı test eden LomoAmigo’muz Hakan Serttaş bu sefer de Lomo’Instant Square’i deneyi. Sonuçları merak ediyorsan, okumaya devam!

Hakan selam, Lomography Dergisi’ne hoş geldin. Seninle birkaç sene önce, Lomo LC-A+’yı denediğinde tanışmıştık. O günden bu yana neler yaptın?

Heyyo selamlar tekrardan. LC-A+ ile tanışmıştık, evet. Daha sonrasında LC-A+ ile bir şeyler çekmeye devam ettim, hala ediyorum. Elimde bolca yıkanmamış film var, bu ara onları yıkatmayı planlıyorum, ama bir türlü yıkatamadım. En yakın zamanda onları yıkatıp LC-A’ya devam etmeyi planlıyorum.

Seni tanımayan topluluk üyelerimize kendinden biraz bahseder misin?

Türkiye’de sinema eğitimi aldıktan sonra Polonya’da bulunan Lodz Film School’a gittim. Orda Director of Photography bölümüne katıldım, fakat şimdi yönetmen olarak reklam filmleri çekiyorum. Bir yandan da fotoğraf çekmeye devam ediyorum küçük fotoğraf hikayeleri deniyorum diyebilirim.

Projelerinde hala analog makineleri kullanmayı tercih ediyorsun. Hala analog fotoğrafları kullanman tarzını nasıl etkiliyor?

Evet hala analog makineleri tercih ediyorum, bu artık benim tam anlamıyla tarzımı oluşturuyor. Renkler ve filmin dokusu anlattığım hikayeleri daha gerçekçi kılıyor, aynı zamanda daha samimi olduğunu düşünüyorum. Anlatmaya çalıştığım hikayelerin genel olarak buna ihtiyacı var.

Bu sefer de bizim için Lomo’Instant Square fotoğraf makinesini test ettin. Bu makine hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Lomo’Instant Square görünüş itibariyle eskiyi hatırlatıyor. Geçmişten gelen bir havası var. Tasarım olarak benim gerçekten beğendiğim bir fotoğraf makinesi. Lomo’Instant Square ile içerik üretmek çok daha eğlenceliymiş, bunu gördüm. Verdiği sonuçlar çok netti, tüm detaylara hakim olabildiğimi fark ettim. Kare formatta olması benim çok hoşuma giden bir özelliğiydi. Etkilendiğim başka bir tarafı ise renklerin doygunluğuydu, bu bana anlatılacak daha bir sürü hikaye olduğunu hissettirdi.

Bize yaz sonunda çektiğin bu seriden bahseder misin?

Yazın çektiğim seride bize yazın sıcaklığını hissettiren meyvelerin renkleri ve güneş ışığının sıcak tonunu birleştirmek istedim. Lomo’Instant Square bana bu renk tonlarını olabildiğince şeffaf gösterebilmemde yardımcı oldu. Bir manavın önünde, tenis sahasında yazın akşam güneşinin sıcaklığını fotoğraflara yansıyan gölgelerle aktarmak istedim.

Lomo’Instant Square’i daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

Daha önce kullanmamış olanlar için bunun sadece bir fotoğraf makinesinden daha fazlası olduğunu söylemek istiyorum. Deneyimleyebilecekleri şey geçmişten bu güne eski ve yeninin birleşiminden çıkan iyi bir tasarım örneği. Kullananlar içinse makineyle daha fazla zaman geçirmelerini öneririm, çünkü akıllarına gelebilecek her şeyi deneyebilmeleri için oldukça kullanışlı bir fotoğraf makinesi. Bu neredeyse Lomo’nun tüm fotoğraf makinelerinde var, yaşanılan bir hikayeyi cebinde taşıyabilme lüksünü veriyor bize. Hem de "old school" tarzda.

Gelecek günlerde seni neler bekliyor?

Gelecek günlerde beni nelerin beklediğini ben de pek bilmiyorum, ama Daasdesingrooom ile birlikte çektiğim fotoğraflardan oluşan ve daas’ın ilüstre ettiği bir Capsule Collection çıkartacağız. Tasarımlar hazır, bu ay içinde üretime başlarız gibi. İngiltere’de bulunan bir yayımcıyla çekeceğim yeni bir hikayeyi Photo Book yapmak için anlaştık onun çekimlerini yapıp bir an önce basımına geçmek istiyorum. Bunların haricinde de reklam işleriyle ilgilenmek zorundayım ama sürekli olarak çalışmayı bırakıp uzunca bir süre hiçbir şey yapmama hakkımı kullanmak istiyorum.

Tasarımları merak edenlere birkaç örnek:

Hakan'ın diğer işlerini görmek için Instagram, Behance ve Vimeo hesaplarını takip edebilirsin!

nural tarafından, 2019-01-08 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!

 • Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  nural tarafından, 2020-05-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Farklı Bir Şipşak Film - Instax Mini Confetti

  Şipşak filmlerin en eğlenceli yönlerinden biri, farklı renkli ve desenli çerçeveli versiyonlarının da olması. Peki bunların en eğlencelisi sence hangisi? Lomografici nural_idr'ye göre Confetti!

 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  nural tarafından, 2020-05-03 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Diana Instant Square Nasıl Kullanılır?

  Lomography'in kare format instax ya da nam-ı diğer şipşak filmle çalışan fotoğraf makinesi Diana Instax Square'in nasıl kullanıldığını merak ediyorsan, bu videoyu kaçırma!

 • Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  nural tarafından, 2020-04-30 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Nasıl Yapılır?

  Işıklarla yazı yazıp resimler çizdiğin fotoğraflar çekmek ister misin? İşte ışıkla boyamanın sırları!

 • Film Nasıl Takılır?

  nural tarafından, 2020-04-28 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Nasıl Takılır?

  Film takma konusunda soruların varsa, Lomografici nural_idr 3 kısımdan oluşan "film takma" videolarıyla sana yardımcı olabilir!

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  nural tarafından, 2020-04-26 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Nedir Bu Pinhole Fotoğrafçılık?

  Bugün (26 Nisan 2020) Dünya Pinhole Fotoğrafçılık Günü! Peki nedir bu pinhole fotoğrafçılık?

 • 2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  nural tarafından, 2020-04-25 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  2. fotoğraf makinesi satın almak istiyorsun, ama nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyor musun? Lomografici nural_idr'nin önerleri karar verme sürecinde sana yardımcı olabilir!

 • Fotoğraflara Hareket Eklemenin Sırları

  nural tarafından, 2020-04-25 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğraflara Hareket Eklemenin Sırları

  Hareketli objeleri fotoğraflara yansıtmak çok keyfli ve bir o kadar da kolay bir teknik! Tek yapman gereken uzun bir pozlama değeri seçmek. İşte fotoğraflara hareket eklemenin sırları!